Obžalovaný exšéf dotačního úřadu ukázal na údajné podvodníky, sám opět čelí obvinění

Radek Nohl Radek Nohl
21. 1. 2016 17:49
Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz má další problém. Poté, co detektivům z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu řekl o údajném ovlivňování evropských dotací politiky na severu Čech, byl sám obviněn. Jde již o třetí případ, v němž Kušnierz čelí trestnímu stíhání. Proti Petru Kušnierzovi navíc bylo podáno i trestní oznámení, v němž vlivný severočeský podnikatel tvrdí, že se ho pokusil obžalovaný exředitel vydírat.
Petr Kušnierz před ústeckým krajským soudem.
Petr Kušnierz před ústeckým krajským soudem. | Foto: ČTK

Praha - Obžalovaný Petr Kušnierz, který při výslechu na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) promluvil o údajné manipulaci při rozdělování dotací na severu Čech a ukázal na politické špičky ODS a ČSSD, má další problémy.

Policie bývalého ředitele dotačního úřadu Kušnierze znovu obvinila. Navíc proti němu vlivný severočeský podnikatel podal trestní oznámení kvůli tomu, že se ho údajně pokusil vydírat.

Kušnierzovo obvinění potvrdilo Aktuálně.cz několik zdrojů obeznámených s vyšetřováním této kauzy. ÚOOZ ani Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, to komentovat nechce.

Kdo je Petr Kušnierz?

Petr Kušnierz, ředitel Úřadu Regionální rady Severozápad
  • V devadesátých letech pracoval na mosteckém magistrátu.
  • Poté se přesunul na ministerstvo školství. Mezi roky 2008 a 2009 pracoval na ministerstvu zemědělství jako vrchní ředitel informační sekce a následně jako náměstek ministra zemědělství Petra Gandaloviče.
  • Na konci roku 2009 se stal ředitelem dotačního úřadu. Kvůli rozdělování dotací byl v roce 2011 obviněn z korupce. V roce 2012 byl nejdříve krajským soudem odsouzen k 7,5 roku vězení, vrchní soud mu poté trest snížil na 5 let.
  • V březnu 2013 nastoupil do vězení, ale už v listopadu 2014 byl podmínečně propuštěn na svobodu. Nyní čelí žalobě v dalším případě. Hrozí mu až 12 roků vězení.

"Právo na poskytování informací si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová řekla, že k úkonům v této kauze se vyjadřovat nebude.

Třetí obvinění proti Kušnierzovi

Jde již o třetí případ, v němž čelí Petr Kušnierz trestnímu stíhání. V prvním byl bývalý ředitel dotačního úřadu, který rozděluje peníze z Evropské unie pro Ústecký a Karlovarský kraj, odsouzen k pěti rokům vězení. Ve druhém stojí nyní před soudem a hrozí mu od pěti do dvanácti let vězení. Tím, že začal s policií spolupracovat, se snaží docílit nižšího trestu.

Vyšetřovatelé dnes mají k dispozici vedle Kušnierzovy výpovědi také ručně psaný text. V něm označil konkrétní projekty, které byly podle něj zmanipulovány, a připojil k nim také jména zhruba deseti politiků.

Kušnierz se rozhodl tento text sepsat až poté, co se podle informací Aktuálně.cz setkal s jedním ze severočeských podnikatelů a požadoval po něm peníze v případě, že bude mlčet. Podnikatel to odmítl a sám se obrátil na policii. Ta nyní vyšetřuje, zda se ho Kušnierz pokusil vydírat.

Vyjádření Kušnierze se získat nepodařilo. Mobilní telefon byl nedostupný, jeho advokátka Helena Tukinská uvedla, že o svém klientovi nemůže poskytovat žádné informace.

Politiky obvinil z manipulace s dotacemi

Zmíněný ručně psaný dokument je rovněž součástí spisu, který nyní leží na Krajském soudu v Ústí nad Labem. Vložil ho do něj žalobce Vladimír Jan, který kauzu dozoruje. "Navrhl jsem doplnit dokazování o další opatřené důkazy, o nichž se domnívám, že by mohly souviset s projednávanou věcí," řekl Aktuálně.cz Jan. A soudkyně Kamila Elsnicová počítá s tím, že nechá text na dalším jednání přečíst.

Kušnierz v dokumentu před krajskými volbami obviňuje z manipulace s dotacemi místní špičky ODS a ČSSD. Zmiňuje ústeckou exhejtmanku Janu Vaňhovou. Ta říká, že se je snaží poškodit. "Z toho, co vím, mohu předpokládat, že se pan Kušnierz bude na policii domáhat statusu spolupracujícího obviněného za účelem uložení nižšího trestu a jeho výpověď bude této snaze odpovídat. Bude tedy zavádějící a tendenční," řekla náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová.

Ve výpovědi zmiňuje Kušnierz i další aktéry, kteří jsou s ním obžalováni: bývalého náměstka hejtmana Pavla Koudu nebo dalšího ředitele dotačního úřadu Petra Vrablíka. Jejich advokáti již řekli, že to, co v textu je, se netýká skutků, které soud nyní řeší. Ani jeden z nich nebyl pozván k výslechu na policii ani obviněn.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 25 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 54 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy