Obžalovaný exšéf dotačního úřadu ukázal na údajné podvodníky, sám opět čelí obvinění

Radek Nohl Radek Nohl
21. 1. 2016 17:49
Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz má další problém. Poté, co detektivům z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu řekl o údajném ovlivňování evropských dotací politiky na severu Čech, byl sám obviněn. Jde již o třetí případ, v němž Kušnierz čelí trestnímu stíhání. Proti Petru Kušnierzovi navíc bylo podáno i trestní oznámení, v němž vlivný severočeský podnikatel tvrdí, že se ho pokusil obžalovaný exředitel vydírat.
Petr Kušnierz před ústeckým krajským soudem.
Petr Kušnierz před ústeckým krajským soudem. | Foto: ČTK

Praha - Obžalovaný Petr Kušnierz, který při výslechu na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) promluvil o údajné manipulaci při rozdělování dotací na severu Čech a ukázal na politické špičky ODS a ČSSD, má další problémy.

Policie bývalého ředitele dotačního úřadu Kušnierze znovu obvinila. Navíc proti němu vlivný severočeský podnikatel podal trestní oznámení kvůli tomu, že se ho údajně pokusil vydírat.

Kušnierzovo obvinění potvrdilo Aktuálně.cz několik zdrojů obeznámených s vyšetřováním této kauzy. ÚOOZ ani Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, to komentovat nechce.

Kdo je Petr Kušnierz?

Petr Kušnierz, ředitel Úřadu Regionální rady Severozápad
Foto: ROP Severozápad
  • V devadesátých letech pracoval na mosteckém magistrátu.
  • Poté se přesunul na ministerstvo školství. Mezi roky 2008 a 2009 pracoval na ministerstvu zemědělství jako vrchní ředitel informační sekce a následně jako náměstek ministra zemědělství Petra Gandaloviče.
  • Na konci roku 2009 se stal ředitelem dotačního úřadu. Kvůli rozdělování dotací byl v roce 2011 obviněn z korupce. V roce 2012 byl nejdříve krajským soudem odsouzen k 7,5 roku vězení, vrchní soud mu poté trest snížil na 5 let.
  • V březnu 2013 nastoupil do vězení, ale už v listopadu 2014 byl podmínečně propuštěn na svobodu. Nyní čelí žalobě v dalším případě. Hrozí mu až 12 roků vězení.

"Právo na poskytování informací si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová řekla, že k úkonům v této kauze se vyjadřovat nebude.

Třetí obvinění proti Kušnierzovi

Jde již o třetí případ, v němž čelí Petr Kušnierz trestnímu stíhání. V prvním byl bývalý ředitel dotačního úřadu, který rozděluje peníze z Evropské unie pro Ústecký a Karlovarský kraj, odsouzen k pěti rokům vězení. Ve druhém stojí nyní před soudem a hrozí mu od pěti do dvanácti let vězení. Tím, že začal s policií spolupracovat, se snaží docílit nižšího trestu.

Vyšetřovatelé dnes mají k dispozici vedle Kušnierzovy výpovědi také ručně psaný text. V něm označil konkrétní projekty, které byly podle něj zmanipulovány, a připojil k nim také jména zhruba deseti politiků.

Kušnierz se rozhodl tento text sepsat až poté, co se podle informací Aktuálně.cz setkal s jedním ze severočeských podnikatelů a požadoval po něm peníze v případě, že bude mlčet. Podnikatel to odmítl a sám se obrátil na policii. Ta nyní vyšetřuje, zda se ho Kušnierz pokusil vydírat.

Vyjádření Kušnierze se získat nepodařilo. Mobilní telefon byl nedostupný, jeho advokátka Helena Tukinská uvedla, že o svém klientovi nemůže poskytovat žádné informace.

Politiky obvinil z manipulace s dotacemi

Zmíněný ručně psaný dokument je rovněž součástí spisu, který nyní leží na Krajském soudu v Ústí nad Labem. Vložil ho do něj žalobce Vladimír Jan, který kauzu dozoruje. "Navrhl jsem doplnit dokazování o další opatřené důkazy, o nichž se domnívám, že by mohly souviset s projednávanou věcí," řekl Aktuálně.cz Jan. A soudkyně Kamila Elsnicová počítá s tím, že nechá text na dalším jednání přečíst.

Kušnierz v dokumentu před krajskými volbami obviňuje z manipulace s dotacemi místní špičky ODS a ČSSD. Zmiňuje ústeckou exhejtmanku Janu Vaňhovou. Ta říká, že se je snaží poškodit. "Z toho, co vím, mohu předpokládat, že se pan Kušnierz bude na policii domáhat statusu spolupracujícího obviněného za účelem uložení nižšího trestu a jeho výpověď bude této snaze odpovídat. Bude tedy zavádějící a tendenční," řekla náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová.

Ve výpovědi zmiňuje Kušnierz i další aktéry, kteří jsou s ním obžalováni: bývalého náměstka hejtmana Pavla Koudu nebo dalšího ředitele dotačního úřadu Petra Vrablíka. Jejich advokáti již řekli, že to, co v textu je, se netýká skutků, které soud nyní řeší. Ani jeden z nich nebyl pozván k výslechu na policii ani obviněn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy