Exhejtman Šulc je u soudu kvůli ROP Severozápad, svou vinu odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2015 17:09
Bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc v pondělí poprvé stanul před ústeckým soudem. Podle obžaloby zajistil dvěma bývalým ředitelům úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petru Kušnierzovi a Pavlu Markvartovi uzavření dohody s konkurenčními doložkami, díky nimž jim úřad vyplatil při odchodu statisíce. Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku mu hrozí až deset let vězení. Šulc vinu odmítá, nikomu prý nic nezařídil. Hlavní líčení bude pokračovat příští týden.
Jiří Šulc u soudu.
Jiří Šulc u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Ústecký okresní soud začal projednávat případ, v němž figuruje i bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku, hrozí mu až deset let vězení.

Podle obžaloby zajistil dvěma bývalým ředitelům úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petru Kušnierzovi a Pavlu Markvartovi uzavření dohody s konkurenčními doložkami, díky nimž jim úřad vyplatil při odchodu statisíce.

Bývalý politik ODS Šulc u soudu vinu odmítl.

Kromě Šulce státní zástupce obžaloval i Markvarta, bývalého ředitele Jiřího Červinku, současnou ředitelku úřadu Janu Havlicovou a také tehdejšího právníka úřadu Jana Martinovského. Červinka podal návrh na podmínečné zastavení svého stíhání.

Kauza začala v roce 2011

Kauza sahá do roku 2011, kdy kriminalisté poprvé obvinili za korupci tehdejšího ředitele úřadu Petra Kušnierze.

Šulc byl v té době předsedou výboru ROP Severozápad. Podle žalobce žádal, aby Kušnierzovi, který byl v té době ve vazbě, byla vyplacena odměna. Podle žalobce připravili Červinka, Markvart a Martinovský konkurenční doložku, kterou později schválil výbor ROP Severozápad.

"Dohoda obsahovala zcela v rozporu s platnou právní úpravou ujednání konkurenční doložky spočívající v závazku Petra Kušnierze zdržet se po skončení předmětného pracovního poměru po dobu osmi měsíců výkonu výdělečné činnosti, která byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo jiné činnosti, která by měla vůči tomuto zaměstnavateli soutěžní povahu," popsal u soudu státní zástupce Jan Fuchs.

Dodal, že vyplacením odměn byl mimo jiné porušen zákon o úřednících. Škodu v případě Kušnierze vyčíslil na více než 740 tisíc korun.

Celou obžalobu zpochybnil

Bývalý hejtman před soudem vinu odmítl. "Nic takového jsem nevymyslel, nenařídil, ani nepodepsal. Nikomu jsem nenařizoval, aby dělal protiprávní věci," řekl.

V obsáhlé výpovědi zpochybnil celou obžalobu. Na úřadu ROP Severozápad podle něj totiž nepracují úředníci, ale zaměstnanci a podle jeho názoru není možné stavět obžalobu na porušení zákona o úřednících.

"Výbor regionální rady nikdy neschválil podrobení se zákonu o úřednících. V České republice je 24 operačních programů a všechny postupují stejně," doplnil Šulc.

Obdobná konkurenční doložka byla podle žalobce uzavřena při jmenování Markvarta ředitelem. I on byl později obviněn a dosud čelí obžalobě z údajného ovlivňování projektů ROP Severozápad.

V této části kauzy čelí obžalobě i Havlicová, která nechala Markvartovi konkurenční doložku, i když sníženou, vyplatit. U Markvarta škodu žalobce vyčíslil na 582 tisíc korun. Havlicová řekla, že podle právních rozborů byla doložka platná. "Bylo mi řečeno, že v případě neplnění se mohl (Markvart) obrátit na soud, který by zřejmě vyhrál," řekla.

Červinka, který vedl úřad po obvinění Kušnierze, se ke skutkům přiznal. Zároveň oznámil, že zaslal na účet ROP Severozápad 100 tisíc korun jako podíl na údajné škodě a prostřednictvím advokáta podal návrh na podmínečné zastavení svého stíhání.

"Nejsem schopen posoudit, zda došlo k nějaké trestné činnosti. Doznal jsem veškeré činy a aktivity. Teď už vím, jak tady celý systém funguje. Mám morální hodnoty a vím, že už se něčeho takového nikdy nedopustím," řekl Červinka.

Škodu nelze spočítat

ROP Severozápad, který rozděloval evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji, se podle soudu do začátku hlavního líčení k trestnímu řízení nepřipojil.

"Skutečnou škodu, pokud nějaká vznikla, dosud nikdo nevyčíslil a z jednání Výboru Regionální rady dne 10. listopadu 2015 vyplynulo, že neexistují žádné objektivně určitelné skutečnosti, ze kterých by bylo možné v tuto chvíli škodu spočítat," řekl mluvčí úřadu Pavel Žinčík.

Hlavní líčení bude pokračovat příští týden. Vypovídat bude poslední z obžalovaných Pavel Markvart.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy