Exhejtman Šulc je u soudu kvůli ROP Severozápad, svou vinu odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2015 17:09
Bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc v pondělí poprvé stanul před ústeckým soudem. Podle obžaloby zajistil dvěma bývalým ředitelům úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petru Kušnierzovi a Pavlu Markvartovi uzavření dohody s konkurenčními doložkami, díky nimž jim úřad vyplatil při odchodu statisíce. Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku mu hrozí až deset let vězení. Šulc vinu odmítá, nikomu prý nic nezařídil. Hlavní líčení bude pokračovat příští týden.
Jiří Šulc u soudu.
Jiří Šulc u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Ústecký okresní soud začal projednávat případ, v němž figuruje i bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku, hrozí mu až deset let vězení.

Podle obžaloby zajistil dvěma bývalým ředitelům úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petru Kušnierzovi a Pavlu Markvartovi uzavření dohody s konkurenčními doložkami, díky nimž jim úřad vyplatil při odchodu statisíce.

Bývalý politik ODS Šulc u soudu vinu odmítl.

Kromě Šulce státní zástupce obžaloval i Markvarta, bývalého ředitele Jiřího Červinku, současnou ředitelku úřadu Janu Havlicovou a také tehdejšího právníka úřadu Jana Martinovského. Červinka podal návrh na podmínečné zastavení svého stíhání.

Kauza začala v roce 2011

Kauza sahá do roku 2011, kdy kriminalisté poprvé obvinili za korupci tehdejšího ředitele úřadu Petra Kušnierze.

Šulc byl v té době předsedou výboru ROP Severozápad. Podle žalobce žádal, aby Kušnierzovi, který byl v té době ve vazbě, byla vyplacena odměna. Podle žalobce připravili Červinka, Markvart a Martinovský konkurenční doložku, kterou později schválil výbor ROP Severozápad.

"Dohoda obsahovala zcela v rozporu s platnou právní úpravou ujednání konkurenční doložky spočívající v závazku Petra Kušnierze zdržet se po skončení předmětného pracovního poměru po dobu osmi měsíců výkonu výdělečné činnosti, která byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo jiné činnosti, která by měla vůči tomuto zaměstnavateli soutěžní povahu," popsal u soudu státní zástupce Jan Fuchs.

Dodal, že vyplacením odměn byl mimo jiné porušen zákon o úřednících. Škodu v případě Kušnierze vyčíslil na více než 740 tisíc korun.

Celou obžalobu zpochybnil

Bývalý hejtman před soudem vinu odmítl. "Nic takového jsem nevymyslel, nenařídil, ani nepodepsal. Nikomu jsem nenařizoval, aby dělal protiprávní věci," řekl.

V obsáhlé výpovědi zpochybnil celou obžalobu. Na úřadu ROP Severozápad podle něj totiž nepracují úředníci, ale zaměstnanci a podle jeho názoru není možné stavět obžalobu na porušení zákona o úřednících.

"Výbor regionální rady nikdy neschválil podrobení se zákonu o úřednících. V České republice je 24 operačních programů a všechny postupují stejně," doplnil Šulc.

Obdobná konkurenční doložka byla podle žalobce uzavřena při jmenování Markvarta ředitelem. I on byl později obviněn a dosud čelí obžalobě z údajného ovlivňování projektů ROP Severozápad.

V této části kauzy čelí obžalobě i Havlicová, která nechala Markvartovi konkurenční doložku, i když sníženou, vyplatit. U Markvarta škodu žalobce vyčíslil na 582 tisíc korun. Havlicová řekla, že podle právních rozborů byla doložka platná. "Bylo mi řečeno, že v případě neplnění se mohl (Markvart) obrátit na soud, který by zřejmě vyhrál," řekla.

Červinka, který vedl úřad po obvinění Kušnierze, se ke skutkům přiznal. Zároveň oznámil, že zaslal na účet ROP Severozápad 100 tisíc korun jako podíl na údajné škodě a prostřednictvím advokáta podal návrh na podmínečné zastavení svého stíhání.

"Nejsem schopen posoudit, zda došlo k nějaké trestné činnosti. Doznal jsem veškeré činy a aktivity. Teď už vím, jak tady celý systém funguje. Mám morální hodnoty a vím, že už se něčeho takového nikdy nedopustím," řekl Červinka.

Škodu nelze spočítat

ROP Severozápad, který rozděloval evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji, se podle soudu do začátku hlavního líčení k trestnímu řízení nepřipojil.

"Skutečnou škodu, pokud nějaká vznikla, dosud nikdo nevyčíslil a z jednání Výboru Regionální rady dne 10. listopadu 2015 vyplynulo, že neexistují žádné objektivně určitelné skutečnosti, ze kterých by bylo možné v tuto chvíli škodu spočítat," řekl mluvčí úřadu Pavel Žinčík.

Hlavní líčení bude pokračovat příští týden. Vypovídat bude poslední z obžalovaných Pavel Markvart.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy