Exhejtman Šulc je u soudu kvůli ROP Severozápad, svou vinu odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2015 17:09
Bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc v pondělí poprvé stanul před ústeckým soudem. Podle obžaloby zajistil dvěma bývalým ředitelům úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petru Kušnierzovi a Pavlu Markvartovi uzavření dohody s konkurenčními doložkami, díky nimž jim úřad vyplatil při odchodu statisíce. Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku mu hrozí až deset let vězení. Šulc vinu odmítá, nikomu prý nic nezařídil. Hlavní líčení bude pokračovat příští týden.
Jiří Šulc u soudu.
Jiří Šulc u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Ústecký okresní soud začal projednávat případ, v němž figuruje i bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku, hrozí mu až deset let vězení.

Podle obžaloby zajistil dvěma bývalým ředitelům úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petru Kušnierzovi a Pavlu Markvartovi uzavření dohody s konkurenčními doložkami, díky nimž jim úřad vyplatil při odchodu statisíce.

Bývalý politik ODS Šulc u soudu vinu odmítl.

Kromě Šulce státní zástupce obžaloval i Markvarta, bývalého ředitele Jiřího Červinku, současnou ředitelku úřadu Janu Havlicovou a také tehdejšího právníka úřadu Jana Martinovského. Červinka podal návrh na podmínečné zastavení svého stíhání.

Kauza začala v roce 2011

Kauza sahá do roku 2011, kdy kriminalisté poprvé obvinili za korupci tehdejšího ředitele úřadu Petra Kušnierze.

Šulc byl v té době předsedou výboru ROP Severozápad. Podle žalobce žádal, aby Kušnierzovi, který byl v té době ve vazbě, byla vyplacena odměna. Podle žalobce připravili Červinka, Markvart a Martinovský konkurenční doložku, kterou později schválil výbor ROP Severozápad.

"Dohoda obsahovala zcela v rozporu s platnou právní úpravou ujednání konkurenční doložky spočívající v závazku Petra Kušnierze zdržet se po skončení předmětného pracovního poměru po dobu osmi měsíců výkonu výdělečné činnosti, která byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo jiné činnosti, která by měla vůči tomuto zaměstnavateli soutěžní povahu," popsal u soudu státní zástupce Jan Fuchs.

Dodal, že vyplacením odměn byl mimo jiné porušen zákon o úřednících. Škodu v případě Kušnierze vyčíslil na více než 740 tisíc korun.

Celou obžalobu zpochybnil

Bývalý hejtman před soudem vinu odmítl. "Nic takového jsem nevymyslel, nenařídil, ani nepodepsal. Nikomu jsem nenařizoval, aby dělal protiprávní věci," řekl.

V obsáhlé výpovědi zpochybnil celou obžalobu. Na úřadu ROP Severozápad podle něj totiž nepracují úředníci, ale zaměstnanci a podle jeho názoru není možné stavět obžalobu na porušení zákona o úřednících.

"Výbor regionální rady nikdy neschválil podrobení se zákonu o úřednících. V České republice je 24 operačních programů a všechny postupují stejně," doplnil Šulc.

Obdobná konkurenční doložka byla podle žalobce uzavřena při jmenování Markvarta ředitelem. I on byl později obviněn a dosud čelí obžalobě z údajného ovlivňování projektů ROP Severozápad.

V této části kauzy čelí obžalobě i Havlicová, která nechala Markvartovi konkurenční doložku, i když sníženou, vyplatit. U Markvarta škodu žalobce vyčíslil na 582 tisíc korun. Havlicová řekla, že podle právních rozborů byla doložka platná. "Bylo mi řečeno, že v případě neplnění se mohl (Markvart) obrátit na soud, který by zřejmě vyhrál," řekla.

Červinka, který vedl úřad po obvinění Kušnierze, se ke skutkům přiznal. Zároveň oznámil, že zaslal na účet ROP Severozápad 100 tisíc korun jako podíl na údajné škodě a prostřednictvím advokáta podal návrh na podmínečné zastavení svého stíhání.

"Nejsem schopen posoudit, zda došlo k nějaké trestné činnosti. Doznal jsem veškeré činy a aktivity. Teď už vím, jak tady celý systém funguje. Mám morální hodnoty a vím, že už se něčeho takového nikdy nedopustím," řekl Červinka.

Škodu nelze spočítat

ROP Severozápad, který rozděloval evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji, se podle soudu do začátku hlavního líčení k trestnímu řízení nepřipojil.

"Skutečnou škodu, pokud nějaká vznikla, dosud nikdo nevyčíslil a z jednání Výboru Regionální rady dne 10. listopadu 2015 vyplynulo, že neexistují žádné objektivně určitelné skutečnosti, ze kterých by bylo možné v tuto chvíli škodu spočítat," řekl mluvčí úřadu Pavel Žinčík.

Hlavní líčení bude pokračovat příští týden. Vypovídat bude poslední z obžalovaných Pavel Markvart.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 4 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy