Bývalý učitel vylákal z žen miliony, sliboval jim budoucnost i děti. Za podvody si má odpykat 8 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 8. 2018 11:35
Ženy většinou očekávaly, že se stanou Doležalovými životními partnerkami, pět z poškozených s ním má dítě.
Jaroslav Doležal.
Jaroslav Doležal. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud poslal bývalého učitele Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody na osm let do vězení. Muž si půjčoval pod různými záminkami peníze od žen, sliboval jim společnou budoucnost.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se na místě odvolal, obhajoba si nechala čas na rozmyšlenou.

Doležal si půjčoval od žen většinou ze středních a severních Čech různě vysoké částky od roku 2008 do loňska. Ženy mu půjčovaly stovky tisíc korun, ale také milion nebo 2,6 milionu korun. Muž se k činům doznal, peníze používal na hazard. "Soud považuje skutkový děj bez důvodných pochybností za prokázaný," uvedl soudce. Státní zástupce navrhoval šestačtyřicetiletému muži devět a půl roku vězení.

S většinou z žen se Doležal seznámil na internetové seznamce a sliboval jim společný život. Záminky pro půjčení peněz byly různé, několikrát žádal finance na pohřeb otce, zaplacení společné dovolené, na kauci na společné bydlení, peníze na uhrazení škody za zaviněnou dopravní nehodu. Řada žen si přitom musela sama půjčit, aby Doležalovi peníze dala. Od více než tří desítek žen si půjčil zhruba 18 milionů korun, část dluhů postupně splatil. Soud uložil Doležalovi některé částky splatit, další ženy odkázal s dluhy na řízení občanskoprávní.

Doležal se ženám, které vypovídaly, omluvil. Motivem byla údajně závislost na hazardu. Ženy většinou očekávaly, že se stanou Doležalovými životními partnerkami, pět z poškozených s ním má dítě.

V minulosti byl Doležal za podobnou trestnou činnost již odsouzen. Nyní mu hrozil trest pět až deset let vězení. Za přitěžují okolnost označil soud to, že muž jednal s rozmyslem, dlouhodobě a šlo o vysoké částky. Podle soudu nelze považovat za polehčující okolnost lítost, v závěrečné řeči totiž Doležal uvedl, že si ženy mohou za to samy, protože si neověřovaly, na co peníze budou použity. Jako polehčují okolnost soudce označil to, že podle znalců Doležal jednal při zmenšené příčetnosti a že část dluhů uhradil.

S verdiktem se státní zástupce Lukáš Otipka neztotožnil. "Navrhoval jsem vyšší trest s ohledem na množství poškozených, na množství vylákaných peněz, dlouhodobost a zejména také na další okolnosti případu, kdy jsem zmiňoval značně manipulativní způsob, jakým byly obžalovaným peníze vylákávány," uvedl státní zástupce po vynesení rozsudku, které trvalo zhruba dvě hodiny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy