Chcete se seznámit? Můžete přijít o tisíce, čtěte podmínky

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 9. 2014 7:41
Internetové seznamky využívají systém opakovaných plateb. Na začátku je jednoduchá, zato výpověď pak komplikovanější.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Pozorně číst obchodní podmínky se vyplatí nejen u finančních produktů nebo nákupu zboží na internetu. Ušetřit peníze může taková četba i lidem, kteří se chtějí na internetu seznámit.

Čerstvým příkladem jsou dvě čtenářky online deníku Aktuálně.cz. Nejenže se přes takovou službu neseznámily, ale hlavně přišly o tisíce korun nebo přinejmenším o čas věnovaný složité reklamaci platby. Právě reklamace u banky vydávající kartu představuje u internetových plateb naštěstí určitou šanci na vrácení peněz - je ovšem nutné dodržet předepsaný postup.

Automatické prodloužení

Čtenářky vyzkoušely internetové seznamky Be2 a eDarling. Obě fungují na principu takzvaných opakovaných plateb. Kdo se u nich jednou zaregistruje a zaplatí za členství (které teprve umožňuje prohlížet kontakty – nabízené partnery) souhlasí s podmínkami. Provozovatelé v nich mimo jiné uvádějí, že členství se na konci původně sjednaného období automaticky prodlouží o stejnou dobu  a obchodník (seznamka) si za toto prodloužení může strhnout platbu.

Lidé, kteří nečtou podmínky pečlivě, tedy zdánlivě zaplatí jen za prvotní využívání služby. Po skončení původně sjednaného období jsou překvapeni, když na bankovním výpise vidí další platbu, kterou si seznamka za své služby strhla. Chování seznamky Be2 je přitom zákeřné. Na začátku láká na "zvýhodněné měsíční členství" za 150 korun, jenže po konci měsíce si už strhne 2247 korun, když členství na základě svých obchodních podmínek automaticky prodlouží o tři měsíce.

Pro detail na obrázek klikněte.
Pro detail na obrázek klikněte. | Foto: Jiří Hovorka

Na obrázku je přitom vidět, jak Be2 komunikuje v momentě, kdy si říká o první platbu. V rámečku pod nabídkou na měsíční členství ve výši 150 korun je sice zmínka o výše popsaném prodloužení, nepíše se však o automatickém prodlužování. O něm se sice lze dočíst na jejím webu, ale jen v poznámce pod čarou.

Pro detail na obrázek klikněte.
Pro detail na obrázek klikněte. | Foto: Jiří Hovorka

Druhá ze zmíněných seznamek - eDarling - postupuje mnohem transparentněji. Neláká na zvýhodněnou první platbu a o podmínkách automatického prodloužení (i o možném vypovězení služby v prvních 14 dnech po nákupu) zřetelně informuje v přehledném boxu.

Nejdřív výpověď, pak reklamace

Obě seznamky v obchodních podmínkách na svých stránkách jasně uvádějí, že fungují na principu opakovaných plateb a uvádějí i návod, jak postupovat, když klient nechce dál platit. Je potřeba poslat výpověď elektronicky nebo dopisem na uvedenou adresu. Be2 je lucemburská firma, provozovatelem eDarling je německá firma Affinitas. Na jejich sídla se výpověď v českém jazyce posílá. V případě Be2 je to minimálně 14 dnů předem.

eDarling je i v tomto případě ke klientům mnohem přátelštější - výpověď stačí doručit tři dny před koncem zaplaceného období. "Navíc minimálně tři týdny před předpokládaným prodloužením přijde všem členům e-mail, informující je, že mají aktivované automatické prodlužování a kdy k němu dojde," dodává Daniel Matoušek, manažer zodpovědný za fungování seznamky eDarling v Česku.

Automatické stržení platby za prodloužení členství lze sice reklamovat u banky jako vydavatele karty, podmínkou je ale právě výpověď služby podaná v souladu s obchodními podmínkami. "Pokud se klient zaregistruje a odsouhlasí pravidelné platby, je potřeba, aby smlouvu s obchodníkem zrušil podle jeho podmínek. Teprve když se tyto platby účtují i poté, co klient dal výpověď (zrušil registraci), může být na tyto transakce zahájena reklamace," říká za banky mluvčí ČSOB Pavla Hávová. "Důležité je, aby si klienti pro tyto případy uschovali kopie výpovědi a komunikace s obchodníkem, případně printscreeny stránek, přes které výpověď obchodníkovi odeslali," dodává.

Úspěšně reklamovat lze také platby, kdy si obchodník strhne větší částku, než kterou původně avizoval. "Pokud je účtovaná částka odlišná od ustanovení nasmlouvaných podmínek, musí klient takovou platbu vždy autorizovat a seznamka si ji nemůže účtovat automaticky. Pokud klient autorizaci neprovedl a s poplatky nesouhlasí, může následně podat reklamaci i u banky," říká Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank.

Písemná výpověď je nepřiměřená ke kliku

Zvýšený počet stížností na fungování seznamek eviduje i poradenská linka časopisu dTest. "Desítky stížností směřují zejména na praktiky spojené s poskytováním služeb eDarling a Be2. Z tohoto důvodu není vyloučeno, že se na činnost obdobných subjektů nyní více zaměříme. Dozorovým orgánům jsme žádné podněty pro porušení zákona doposud nepodali," říká Vanda Jarošová, mluvčí časopisu dTest.

"Obecně se nám jeví požadavek písemné výpovědi jako nepřiměřený oproti jednoduchému sjednání služby několika klinknutími. Znamená nerovnováhu v právech a povinnostech stran v neprospěch spotřebitele," dodává Jarošová.

eDarling: Děláme to jako Amazon

Seznamka Be2 nemá na svém webu kontakt na české zastoupení a nabízí jen e-mailový kontakt s doménou .cz na zákaznický servis. Online deník Aktuálně.cz na něj poslal žádost o reakci, odpovědi se ale nedočkal.

eDarling v Česku zastoupení má, což také ukazuje na to, že se snaží podnikat seriózně. Daniel Matoušek, který eDarling v Česku zastupuje, říká, že „nějaké“ stížnosti od klientů jeho společnost eviduje. "Rád bych ale upozornil, že u online předplatných služeb je nastavené prodlužování členství globálním standardem. Používá ho například LinkedIn, Spotify, Netflix nebo Amazon. Jsme si vědomi, že v Česku toto není ještě zcela běžný systém, a snažíme se proto informovat uživatele co nejlépe," reaguje.

O změně systému ale eDarling nepřemýšlí. "Letos jsme si nechali vypracovat právní analýzu a udělali několik úprav, abychom splňovali veškeré podmínky nastavené novým občanským zákoníkem, novou judikaturou a novou směrnicí EU o elektronickém obchodu. Momentálně o žádné další změně nepřemýšlíme," odpovídá Matoušek.

Upozorňuje také na to, že seznamka eDarling sama neshromažďuje data o platebních kartách a účtech. "Platební data jako velmi citlivou informaci my sami neukládáme. Dělá to náš poskytovatel platebních služeb, který působí celosvětově, má pro to oprávnění a splňuje všechny bezpečnostní standardy," říká Matoušek.

"Také u opakované platby je číslo karty v zašifrované podobě uloženo vždy v systémech banky anebo certifikovaných procesorů, nikoliv však u samotných obchodníků," potvrzuje Hávová z ČSOB.

Be2 je podvod, říká Wikipedie

"Neradi bychom byli házeni do jedné škatulky s Be2. Mají velmi špatnou pověst a na kontě několik prohraných soudů kvůli svému podvodnému chování vůči zákazníkům. Právě takové firmy přiživují nedůvěru v online seznamování. My se snažíme jít jinou cestou," zdůrazňuje Matoušek z eDarling.cz.

Vedle výše uvedených rozdílů dávají Matouškovi za pravdu také zkušenosti lidí v diskuzních fórech. Zatímco u Be2 se pozitivní komentáře až na výjimky dohledat nedají, eDarling má své zastánce, kteří službu vyzkoušeli a jsou s ní spokojeni. Také autor tohoto textu zná dvě čtenářky, kteří jsou se službou eDarling spokojeny. Naopak špatné zkušenosti má čtenářka Pavla, která se na online deník Aktuálně.cz obrátila.

"Stále dokola mi eDarling nabízel několik stejných kontaktů. Profily těchto mužů se navíc neshodovaly s tím, co jsem po seznamce požadovala, a to i například v tak jednoduchém parametru, jakým je výška. Navíc si můžete prohlížet jen ty kontakty, které vám eDarling sám pošle," říká Pavla.

Mnohem horší pověst seznamky Be2 dokládá i popis její činnosti na anglické Wikipedii, kde se o ní hned na úvod mluví jako o podvodné společnosti. "Zaměřuje se na zranitelné lidi, kteří se zdráhají její služby oficiálně reklamovat," varuje internetová encyklopedie.

Na druhou stranu i zde platí, že kdo si pozorně přečte obchodní podmínky, dopředu ví, jak má postupovat, když bude se službou nespokojený a nechce posílat další platby. Obchodní podmínky jasně říkají, že kdo službu nevypoví předepsaným způsobem, zavazuje se k dalším úhradám.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy