Policie po třech letech chytila žháře, kteří napadli Romy

ČTK ČTK
4. 11. 2014 13:01
Při útoku zápalnou lahví na drážní domek obývaný Romy v roce 2011 na Rakovnicku byl lehce zraněn jeden člověk.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinstock

Praha - Policisté dopadli dva muže podezřelé z toho, že před třemi lety v Krtech na Rakovnicku zaútočili zápalnou lahví na drážní domek obývaný Romy. Jeden člověk byl při tom lehce zraněn.

Dvěma obviněným z Rakovnicka ve věku dvaadvacet a osmadvacet let hrozí až dvanáct let vězení, řekla mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová.

Incident se stal 10. srpna 2011 asi hodinu po půlnoci. Hořící láhev se podařilo okamžitě uhasit.

"V té době zde spali manželé s roční dcerou a ve vedlejší místnosti se nacházelo dalších dvanáct osob, z toho pět dětí," připomněla Zatloukalová. Zranění podle ní utrpěl otec malého dítěte při hašení požáru.

Stíhaní jsou na svobodě, hrozí jim až dvanáct let vězení

Policie nejdříve v lednu 2012 případ žhářského útoku odložila se závěrem, že se pachatele nepodařilo vypátrat. "To však neznamenalo, že by se kriminalisté tímto případem už dál nezabývali a nezjišťovali další informace," podotkla mluvčí.

Jaké nové skutečnosti je přivedly na stopu podezřelých, neupřesnila. Na případu podle ní středočeští kriminalisté spolupracovali s pražskými kolegy.

Zadržení muži byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu pokus těžkého ublížení na zdraví na více osobách s rasovým podtextem ve stadiu spolupachatelství, za což jim hrozí od pěti do dvanácti let vězení. Oba jsou stíháni na svobodě.

"Policisté u zadržených provedli domovní prohlídky, případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze," dodala Zatloukalová.

Podobný žhářský útok se ve středních Čechách stal v roce 2011 v Býchorech na Kolínsku. Do domu, kde žijí Romové, dopadla zapálená pochodeň. Nikdo nebyl zraněn, stíháni kvůli útoku byli čtyři lidé. Soud jednomu mladíkovi vyměřil čtyři roky vězení, zbývající tři obžalovaní dostali podmíněné tresty.

Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve.

Tři lidé utrpěli zranění, nejvážněji plameny postihly tehdy ani ne dvouletou Natálii. Dítě mělo popáleniny na osmdesáti procentech těla. Přežití je dílem štěstí a dílem špičkové lékařské péče, má však trvale poškozené zdraví. Soudy extremistům vyměřily tresty od dvaceti do dvaadvaceti let vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy