Policie po třech letech chytila žháře, kteří napadli Romy

ČTK ČTK
4. 11. 2014 13:01
Při útoku zápalnou lahví na drážní domek obývaný Romy v roce 2011 na Rakovnicku byl lehce zraněn jeden člověk.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinstock

Praha - Policisté dopadli dva muže podezřelé z toho, že před třemi lety v Krtech na Rakovnicku zaútočili zápalnou lahví na drážní domek obývaný Romy. Jeden člověk byl při tom lehce zraněn.

Dvěma obviněným z Rakovnicka ve věku dvaadvacet a osmadvacet let hrozí až dvanáct let vězení, řekla mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová.

Incident se stal 10. srpna 2011 asi hodinu po půlnoci. Hořící láhev se podařilo okamžitě uhasit.

"V té době zde spali manželé s roční dcerou a ve vedlejší místnosti se nacházelo dalších dvanáct osob, z toho pět dětí," připomněla Zatloukalová. Zranění podle ní utrpěl otec malého dítěte při hašení požáru.

Stíhaní jsou na svobodě, hrozí jim až dvanáct let vězení

Policie nejdříve v lednu 2012 případ žhářského útoku odložila se závěrem, že se pachatele nepodařilo vypátrat. "To však neznamenalo, že by se kriminalisté tímto případem už dál nezabývali a nezjišťovali další informace," podotkla mluvčí.

Jaké nové skutečnosti je přivedly na stopu podezřelých, neupřesnila. Na případu podle ní středočeští kriminalisté spolupracovali s pražskými kolegy.

Zadržení muži byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu pokus těžkého ublížení na zdraví na více osobách s rasovým podtextem ve stadiu spolupachatelství, za což jim hrozí od pěti do dvanácti let vězení. Oba jsou stíháni na svobodě.

"Policisté u zadržených provedli domovní prohlídky, případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze," dodala Zatloukalová.

Podobný žhářský útok se ve středních Čechách stal v roce 2011 v Býchorech na Kolínsku. Do domu, kde žijí Romové, dopadla zapálená pochodeň. Nikdo nebyl zraněn, stíháni kvůli útoku byli čtyři lidé. Soud jednomu mladíkovi vyměřil čtyři roky vězení, zbývající tři obžalovaní dostali podmíněné tresty.

Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve.

Tři lidé utrpěli zranění, nejvážněji plameny postihly tehdy ani ne dvouletou Natálii. Dítě mělo popáleniny na osmdesáti procentech těla. Přežití je dílem štěstí a dílem špičkové lékařské péče, má však trvale poškozené zdraví. Soudy extremistům vyměřily tresty od dvaceti do dvaadvaceti let vězení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy