Rasový útok v Praze: Policie pátrá po dvojici mladíků

ČTK ČTK
8. 9. 2014 16:45
Napadený patnáctiletý mladík skončil v bezvědomí poté, co se zastal své romské přítelkyně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Policisté pátrají po mladých pachatelích rasově motivovaného útoku, který se stal 19. srpna na autobusové zastávce Plaňanská v Praze 10. Napadený mladík po útoku upadl na zem, kde zůstal ležet v bezvědomí. Záchranáři jej převezli do nemocnice, kde je od té doby v umělém spánku.

K fyzickému útoku podle policistů došlo krátce po 19:00 v Počernické ulici. Patnáctiletý mladík prý vystoupil z autobusu se svojí mladší přítelkyní. Násilník údajně měl narážku, že jde o Romku, a napadený se jí zastal.

"Následně dostal od jednoho z mladíků dvě rány pěstí do obličeje, upadl na zem, kde se hlavou udeřil o beton a zůstal v bezvědomí," dodal mluvčí pražské policie Jan Daněk. Dva mladíci pak odešli směrem k Malešickému parku, kde by také mohli bydlet. Napadenému poskytla pomoc jeho přítelkyně a jeden ze svědků.

Útočníkům je 17 až 19 let

Mladík, který zaútočil na poškozeného, byl podle policie ve věku 17 až 19 let, má 170 až 175 centimetrů vysokou sportovní postavu a krátké černé vlasy. Oblečen byl do modrého trička a černých kraťasů a přes rameno nesl černou tašku značky Adidas. Kriminalisté se domnívají, že mohl dělat bojové sporty.

Druhý z mladíků byl také ve věku 17 až 19 let, měl 170 až 175 centimetrů vysokou postavu a krátké hnědé vlasy vepředu česané do špičky. Oblečený byl do šedé mikiny a také přes rameno nesl sportovní tašku, uvedla policie.

Kriminalisté případ prošetřují pro podezření ze spáchání trestných činů těžké ublížení na zdraví a výtržnictví, za což v případě odsouzení hrozí až 10 let vězení. Právní kvalifikace se ještě může změnit. Svědci mohou volat na linku 158.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy