Na Kokořínsku někdo zabil vlka, ochránci nabízí 100 tisíc za dopadení pytláka

ČTK ČTK
7. 10. 2015 16:21
Jeden z vlků, kteří žijí v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, je mrtvý, v úterý ho objevil houbař. Nejednalo se ale o přirozenou smrt, zvíře bylo silně zakrvácené a kolem byly krvavé stopy. V úvahu přicházejí tři příčiny smrti - zastřelení, srážka s autem či konflikt s jiným zvířetem. Tělo už bylo v rozkladu, proto zatím není zcela jisté, zda šlo o vlka. Testy by měly vyloučit záměnu se psem. Protože jde o kriticky ohrožené zvíře, vše řeší policie.
Vlk (ilustrační foto).
Vlk (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Zákupy (Českolipsko) - Jeden z vlků žijící v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj byl nalezený mrtvý v lese nedaleko obce Brenná na Českolipsku.

Nezahynul přirozenou smrtí, byl silně zakrvácený a kolem byly další krvavé stopy.

Protože jde o kriticky ohroženého živočicha, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR o případu informovala policii, řekla mluvčí agentury Karolína Šulová.

Mrtvé zvíře objevil v úterý houbař. Už bylo v rozkladu, proto zatím není jisté, zda šlo o vlka.

"Musíme počkat na výsledky testů pro vyloučení záměny s křížencem či podobným plemenem psů," uvedl vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Za pytláka odměna

V úvahu podle něj přicházejí tři příčiny smrti - zastřelení, srážka s autem či konflikt s jiným zvířetem.

Hnutí Duha vypsalo v případě, že zvíře ulovil pytlák, odměnu 100 tisíc korun za jeho dopaden.

"Pokud byl vlk skutečně upytlačen, je to to nejsmutnější, co může velké šelmy v naší krajině potkat. Je to projev kruté bezohlednosti i zásadního nepochopení ekologických vazeb v přírodě,“ dodal Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem.

Problém pytláctví velkých šelem dobře ilustruje průzkum mezi myslivci o jejich názoru na ryse na Šumavě, který po 15 letech zopakoval Jaroslav Černý z České zemědělské univerzity.

V anonymní anketě se k pytláctví přiznalo dokonce o 4 procenta více myslivců než na začátku tisíciletí.

"Celková hodnota 14,2 procenta dotazovaných myslivců, kteří se k nelegálnímu lovu přiznali, je vysoce alarmující,“ uvedli Jaroslav Červený a Tomáš Kušta v článku publikovaném v zářijovém čísle Světa myslivosti.

Fotopasti výskyt potvrdily na jaře

Výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti poprvé loni na jaře. Páru šelem, které přišly z oblasti Lužice, se zde narodila mláďata. Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech.

Vlci byli v českých zemích vystříleni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech ze sousedního Slovenska, Polska a Německa.

"Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci, a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci," řekl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Letos Liberecký kraj zaplatil 6000 korun jako odškodné za ovci, kterou loni u Doks na Českolipsku vlci roztrhali.

 

Právě se děje

Další zprávy