Na Kokořínsku vyvedli vlci mláďata. Poprvé po sto letech

ČTK ČTK, Jitka Lanšperková
3. 9. 2014 16:43
Vlčata vyfotily fotopasti na konci srpna. Potvrdily tak výskyt prvních mláďat volně žijících vlků v Česku.
Mládě vlka vyfocené fotopastí na Kokořínsku.
Mládě vlka vyfocené fotopastí na Kokořínsku. | Foto: Správa CHKO Kokořínsko

Mělník - V nové Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj se rozmnožili vlci. Dokazují to záběry z fotopasti v okolí Doks, která vlčata s rodiči vyfotila. "Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech," řekl vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Poprvé zachytila pohyb vlka v CHKO fotopast umístěná v blízkosti rybníka Břehyně u Doks už letos na jaře. Pozorování a snímky z fotopastí z července a srpna pak potvrdily, že se v oblasti vyskytují rodiče s mláďaty.

"Nemáme zatím přesný údaj, kolik jich je. Fotopasti zachytily vždy jen jedno vlče," uvedl Pořízek. Zároveň dodal, že se objevily zprávy, kdy jeden z lesníků pozoroval v jiné části Dokeska vlčici s několika mláďaty.

Smečka by se v následujících letech mohla rozrůst, ale správa CHKO nepředpokládá, že by čítala desítky dospělých jedinců. Navíc mláďata se budou moci rozmnožit nejdříve za dva až tři roky.

Člověka neohrožují

Zprávu o rozmnožování vlků uvítalo ekologické sdružení Hnutí DUHA, podle kterého je to dnes patrně jediná množící se smečka vlků v Česku. "Zprávy o přítomnosti vlčat nebo březích samic nemáme dokonce ani z Beskyd, kde se v posledních deseti letech vlci objevovali jen nepravidelně," uvedl expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Miroslav Kutal.

Lidé žijící blízko chráněné oblasti se však vlků bát nemusí. Podle správce oblasti v okolí Dolní Lužice jich žije asi stovka. "Žádné zprávy o napadení člověka nemáme," řekl Pořízek. Vlci o člověka nejeví zájem ani jinde v Evropě. "Úmrtí způsobené vlkem nebylo v Evropě doloženo více než sto let," dodal Kutal z Hnutí DUHA.

Vlkům se na Severu Čech daří

Vlkům se v oblasti daří i díky velkému zalesněnému prostoru bez lidské aktivity a dostatku potravy. "Kromě drobné zvěře loví i daňčí a černou zvěř, ale ne dospělé, zdravé jedince," dodal vedoucí správy Pořízek.

Lovením mladých nebo oslabených kusů by tak vlci mohli přispět k řešení problému s přemnoženými divokými prasaty, jeleny a srnci, kteří okusováním ničí v lesích malé stromky. Pokud by vlk způsobil škody na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci.

Migraci vlků ze Slovenska brání silnice

Poslední žijící vlk v České republice byl zastřelen koncem 19. století. V posledních letech se k nám však vlci začínají stejně jako do dalších států postupně vracet. Do Česka přicházejí především z Polska a Německa.

Vlků migrujících ze Slovenska do Beskyd v posledních letech ubylo zejména díky pytlákům a velkým silnicím. Nejvíce vlků v Evropě žije na Iberském poloostrově, v Itálii, Karpatech a Balkáně, kde vlčí populace dosahuje až 5 tisíc žijících jedinců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy