Na Kokořínsku vyvedli vlci mláďata. Poprvé po sto letech

ČTK ČTK, Jitka Lanšperková
3. 9. 2014 16:43
Vlčata vyfotily fotopasti na konci srpna. Potvrdily tak výskyt prvních mláďat volně žijících vlků v Česku.
Mládě vlka vyfocené fotopastí na Kokořínsku.
Mládě vlka vyfocené fotopastí na Kokořínsku. | Foto: Správa CHKO Kokořínsko

Mělník - V nové Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj se rozmnožili vlci. Dokazují to záběry z fotopasti v okolí Doks, která vlčata s rodiči vyfotila. "Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech," řekl vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Poprvé zachytila pohyb vlka v CHKO fotopast umístěná v blízkosti rybníka Břehyně u Doks už letos na jaře. Pozorování a snímky z fotopastí z července a srpna pak potvrdily, že se v oblasti vyskytují rodiče s mláďaty.

"Nemáme zatím přesný údaj, kolik jich je. Fotopasti zachytily vždy jen jedno vlče," uvedl Pořízek. Zároveň dodal, že se objevily zprávy, kdy jeden z lesníků pozoroval v jiné části Dokeska vlčici s několika mláďaty.

Smečka by se v následujících letech mohla rozrůst, ale správa CHKO nepředpokládá, že by čítala desítky dospělých jedinců. Navíc mláďata se budou moci rozmnožit nejdříve za dva až tři roky.

Člověka neohrožují

Zprávu o rozmnožování vlků uvítalo ekologické sdružení Hnutí DUHA, podle kterého je to dnes patrně jediná množící se smečka vlků v Česku. "Zprávy o přítomnosti vlčat nebo březích samic nemáme dokonce ani z Beskyd, kde se v posledních deseti letech vlci objevovali jen nepravidelně," uvedl expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Miroslav Kutal.

Lidé žijící blízko chráněné oblasti se však vlků bát nemusí. Podle správce oblasti v okolí Dolní Lužice jich žije asi stovka. "Žádné zprávy o napadení člověka nemáme," řekl Pořízek. Vlci o člověka nejeví zájem ani jinde v Evropě. "Úmrtí způsobené vlkem nebylo v Evropě doloženo více než sto let," dodal Kutal z Hnutí DUHA.

Vlkům se na Severu Čech daří

Vlkům se v oblasti daří i díky velkému zalesněnému prostoru bez lidské aktivity a dostatku potravy. "Kromě drobné zvěře loví i daňčí a černou zvěř, ale ne dospělé, zdravé jedince," dodal vedoucí správy Pořízek.

Lovením mladých nebo oslabených kusů by tak vlci mohli přispět k řešení problému s přemnoženými divokými prasaty, jeleny a srnci, kteří okusováním ničí v lesích malé stromky. Pokud by vlk způsobil škody na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci.

Migraci vlků ze Slovenska brání silnice

Poslední žijící vlk v České republice byl zastřelen koncem 19. století. V posledních letech se k nám však vlci začínají stejně jako do dalších států postupně vracet. Do Česka přicházejí především z Polska a Německa.

Vlků migrujících ze Slovenska do Beskyd v posledních letech ubylo zejména díky pytlákům a velkým silnicím. Nejvíce vlků v Evropě žije na Iberském poloostrově, v Itálii, Karpatech a Balkáně, kde vlčí populace dosahuje až 5 tisíc žijících jedinců.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy