První důkaz po 140 letech: Na Šumavě zase žije divoký vlk

ČTK Michal Polák, ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2015 14:56
Fotografie je prvním důkazem o výskytu vlka na Šumavě od roku 1874, kdy z těchto míst úplně zmizeli.
Vlk vyfocený na fotopast
Vlk vyfocený na fotopast | Foto: ALCA Wildlife

Praha - Ekologové mají první důkaz výskytu divokého vlka na Šumavě po více než 140 letech. Dospělého dobře stavěného jedince, asi samce, vyfotili pomocí fotopasti na pravém břehu Lipna nedaleko obce Loučovice v Jihočeském kraji.

Vyfotila jej fotopast neziskové organizace ALKA Wildlife, která se jinak zaměřuje na monitorování populace rysa ostrovida. Vlci na Šumavě nejsou od roku 1874.

Její manažerka Tereza Mináriková řekla, že se odborníci shodují, že podle stavby těla se jedná o divokého vlka, přestože nemají důkazy DNA.

"Všichni se shodují na tom, že to tak skutečně je. Je to poprvé, co víme, že byl vyfocen divoký vlk, který odnikud neutekl. Ověřovali jsme to u našich různých partnerů v regionu a u odborníků ze Saska, Bavorska a Itálie. Víme, že to je divoké zvíře," uvedla Mináriková.

Vlk byl zaznamenán zhruba půl kilometru od Loučovic a tři čtvrtě kilometru na jih od lipenské hráze. Podle Minárikové jde o odlehlé místo na kopci v lese, který se nachází mezi hrází a rakouskou hranicí.

Odborníci si myslí, že jde o samotného migrujícího jedince. Začátkem února byl jeden migrující vlk vyfocen v rakouském Weinviertelu u městečka Stornsdorf, v březnu dalšího vyfotili v Bavorsku u města Rottal.

"Pokud jde o osamělého jedince, myslím si, že to pro obyvatele Loučovic nebo lidi z okolí vůbec nic neznamená. Vlk je plaché zvíře a bude se spíš držet dál od obydlených míst," řekl starosta Loučovic Jan Kubík, který je zároveň myslivec. Proto prý ví, že se v této lokalitě vyskytují rysi nebo losi. "Ale o vlkovi se nikdo z kolegů myslivců nezmínil. Patrně ho tu ještě nikdo neviděl," uvedl.

Specialisté z Bavorska, Saska a Itálie informovali, že podle stavby těla se jedná o dobře stavěný exemplář migrujícího vlka.

Jiný vlk byl spatřen také začátkem února v rakouském Weinviertelu u městečka Stornsdorf a v březnu v Bavorsku u města Rottal.

Populace vlka v česko-sasko-polském pohraničí postupně narůstá a vlk se začíná šířit do střední i západní Evropy. Podle organizace se šelma vrací do míst, kam vždy patřila a kde má v přírodě své místo. "Máme fotku z levé i pravé strany. Fotopasti jsou rozmístěné v rámci našeho projektu Trans - Lynx, kde primárně sledujeme rysa," upřesnila Mináriková. Aby dobře identifikovali rysy, fotí je z obou stran.

Poslední vlk byl na Šumavě zastřelen v roce 1874. V 90. letech se vyskytly zprávy o vlcích na Šumavě, ale nikdy nebyly ověřeny. V minulém roce byla na fotopast vyfocena smečka vlků i s mláďaty na Kokořínsku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy