Brno - Povodí Labe chybovalo při výběrovém řízení souvisejícím s rekonstrukcí zdí plavební komory vodního díla Čelákovice.
Součástí tendru bylo netransparentní losování. Finanční úřad nařídil státnímu podniku, aby vrátil dotaci 23,8 milionu korun. Kasační stížnost Povodí Labe nyní odmítl Nejvyšší správní soud (NSS).
Státní podnik v roce 2006 omezil počet uchazečů v tendru losem. Podle zápisu u toho byli jen tři zaměstnanci Povodí Labe, což je z pohledu soudů netransparentní postup.
Když výběrové řízení v roce 2010 přezkoumal královéhradecký finanční úřad, dospěl k závěru, že Povodí Labe porušilo rozpočtovou kázeň při zacházení s prostředky přidělenými ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
Nejvyšší správní soud zdůraznil, že transparentnost patří k hlavním principům zákona o veřejných zakázkách.
Zadavatel nesmí postupovat tak, aby činil výběrové řízení nekontrolovatelným, nečitelným a nepřehledným. Kroky zadavatele by také neměly vyvolávat pochybnosti o pravých důvodech a motivacích zvoleného postupu.
"Podmínkou dodržení zásady transparentnosti je tedy průběh zadávacího řízení takovým způsobem, který se navenek jeví jako férový a řádný," stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Podobně soud v minulosti argumentoval také v případě takzvané karlovarské losovačky.
Soud také v novém rozhodnutí uvedl, že chyby tohoto typu nelze označovat za banální.
"Stěžovatel nebyl nucen vracet poskytnuté dotace z důvodu nějakého drobného 'formálního' pochybení, ale proto, že netransparentním způsobem zadal veřejnou zakázku v hodnotě milionů korun," rozhodli soudci.