Praha – "Jaderná baba", jak sama sebe na předvolebních billboardech tituluje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, představila čtenářům Aktuálně.cz v online rozhovoru, s čím jde do voleb. Do krajského zastupitelstva kandiduje ve Středočeském kraji za Starosty a nezávislé (STAN).
Lidé znají Drábovou především jako tvář Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ptali se jí proto například na její politické zkušenosti. Zdůraznila tak, že působí již 18 let v obecním zastupitelstvu v Pyšelích. Je také již šest let pyšelskou místostarostkou. O post hejtmanky se však neuchází, funkce by podle služebního zákona byla neslučitelná s její pozicí v úřadu pro jadernou bezpečnost.
Prozradila také, proč kandiduje právě za STAN. "Proč STAN? Už jsem na to částečně odpověděla – kvůli lidem, kteří v něm jsou, kvůli jejich zkušenostem, kvůli tomu, co už udělali a dokázali ve svých obcích a městech. Protože mají nejvíce komunálních politiků – lidí se zkušenostmi, kteří musí řešit desítky praktických problémů," napsala.
Atomovou bombu bychom vyrobit zvládli
Objevil se také dotaz, zda má Česko dostatečné zdroje pro výrobu atomové bomby. "ČR striktně lpí na závazku využívat jadernou energii jen pro mírové účely, takže myšlenka na vývoj jaderné bomby u nás je zcela hypotetická. Zůstaneme-li tedy u hypotézy, pak ano, jsme v jaderných technologiích na takové úrovni, že bychom to dokázali," odpověděla Drábová.
Vyjádřila se také například ke kouření v restauracích. Uvedla, že je sice tolerantním celoživotním nekuřákem, chtěla by však zachovat možnost vybrat si, zda člověk navštíví kuřácký, či nekuřácký podnik.
Jednoho ze čtenářů také zajímala otázka, jak by se vyrovnala s případným umístěním běženců v její obci. "Snažila bych se Pyšeláky přesvědčit, abychom pomohli podle našich sil a možností těm, kteří to potřebují. Zatím to ovšem není nikterak aktuální, vzhledem k mizivému počtu běženců v ČR," řekla. Podle ní však není migrační otázka tématem krajských voleb, ale spíše parlamentních. Řekla také, že strany, které toto téma v krajských volbách otevírají, často nemají žádné jiné.
"Já věřím tomu, že když lidem ukážete konkrétní bližní v nouzi, tak prostě pomohou. Dokud se ukazují jen čísla a novinové titulky, tak je to něco jiného. Je třeba vidět ty příběhy, to pak skoro každému dojde, že by se mohl klidně dostat do situace, kdy bude pomoc potřebovat on sám. Takže místo ke spánku, chleba a slánka by se určitě pro pár rodin v Pyšelích našly," dodala k tématu běženců.
Německo od jaderné energie upouští, jedna z otázek tak zněla, zda má cenu dostavovat v takové situaci jaderné elektrárny Temelín či Dukovany. Podle Drábové má však Česko jiné podmínky než naši západní sousedé a musí jim svou energetickou strategii přizpůsobit. Proto by podle ní bylo vhodné nahradit novým jaderným blokem přinejmenším Dukovany, které půjdou za dvacet let "do důchodu". Výstavbu další jaderné elektrárny na území Středočeského kraje by ale nepodpořila.
"Mám obavu, že dostavby okruhu se nedožiju"
Podle Drábové kraj nejvíce potřebuje v současné době dobrou infrastrukturu. "Základem jsou komunikace – cesta domů, za prací, do škol. Prioritou je budoucnost – školy. A prioritou je i péče o seniory a tím pádem zdravotnictví," dodala. Co je ale podle ní naprosto nejdůležitější, je výběr těch správných lidí na klíčové pozice, protože od toho se vše ostatní odvíjí.
Spousta občanů ze Středočeského kraje dojíždí za prací do hlavního města, potýkají se však s problémy s parkováním, zvláště po zřízení parkovacích zón. Drábová by tak chtěla prosazovat výstavbu dalších záchytných parkovišť, která by měli řešit Středočeši společně s Pražany. Parkování též označila za prioritní a byla by ráda, pokud by se začalo řešit hned po volbách.
Souvisejícím problémem je také dostavba Pražského okruhu, Drábová si netroufla odhadnout termín jeho dokončení, a dokonce vyjádřila obavu, zda se jeho dostavby vůbec dožije.
Zamítavě se vyjádřila k případné kandidatuře na prezidentku a nechtěla komentovat ani působení současného prezidenta Miloše Zemana. Objevily se také pochybnosti, zda zvládne zastávat všechny funkce na sto procent. Odhaduje, že ano, kdyby však měla některou z pozic "šidit", vzdala by se jí, dodala.
Prozradila také některé informace ze svého soukromí, například jaké má ráda pivo. "Mohla bych říct, že každé dobré. Ale konkrétně třeba Únětice, slánský Antoš nebo benešovský Ferdinand (abych byla trochu lokální patriot)," řekla.