Příbram - Záchytná stanice v Příbrami má potíže s financováním. Město Příbram loni za její provoz zaplatilo 1,7 milionu korun. Kraj přispívá na chod zařízení milionem korun, dalších 150 tisíc se vybere od klientů. Zbytek hradí radnice ze svého rozpočtu.
Do záchytné stanice přivážejí i pacienty z jiných měst. Příbram proto tato města požádala o příspěvek na provoz. Ne všichni jí ale vyhoví.
Například z Písku bylo loni do příbramské záchytky převezeno šest podnapilých lidí. Písecká radnice ale nic platit nehodlá. "Město Písek nikdy nepřispívalo na provoz žádné záchytné stanice, ani v Příbrami ani v Českých Budějovicích," uvedl mluvčí radnice Roman Ondřich. Podle něj taková žádost není ojedinělá.
"Vzhledem k tomu, že toto řešení nepovažujeme za systémové, nebyly tyto žádosti vyslyšeny," dodal mluvčí. Ondřich také upozornil, že město využívá záchytnou stanici v Českých Budějovicích. Počet lidí, kteří byli loni odvezeni do Příbrami, zpochybňuje.
Záchytná stanice loni přijala nejvíce cizích klientů z Berouna. Přesně 32 lidí. Podle mluvčí berounské radnice Pavly Švédové přispívá město na provoz záchytky 15 tisíci korunami ročně. Samotný převoz opilců do Příbrami je ale dost drahý.
Většina z klientů je bez peněz
Podle příbramského starosty Josefa Řiháka (ČSSD) zaplatí klienti záchytek jen pětinu peněz. Většina z nich je nezaměstnaná nebo pobírá sociální dávky. Případná exekuční řízení jsou neúspěšná.
Řihák namítá, že je lepší přispívat na záchytnou stanici než vozit podnapilé klienty do nemocnic. "Tam ta péče vyjde ještě dráž, než když nám přispějí všichni," míní.
V příbramské záchytné stanici ročně ošetří v průměru 160 lidí. Kapacita zařízení je sedm lůžek, poplatek za ošetření klienta činí 1500 korun.