Doma jim teče radioaktivní voda, chodí radši k prameni

Domácí Domácí
13. 9. 2011 7:35
Radon se v Bubovicích dostal do vody z uranových hornin, o ně není na Příbramsku nouze
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Bubovice (Příbramsko) - Voda, která teče obyvatelům Bubovic na Příbramsku z kohoutku, obsahuje radioaktivní radon. Lidé jsou tak závislí na cisternách. Brzké nápravy se ale nedočkají, nejsou peníze. O problému informoval v pondělí server iDNES.

Povolený limit byl překročen letos v červnu. Radioaktivní látka se do vody dostala z uranových hornin, kterých je na Příbramsku velké množství. Vodárenská společnost nedoporučila lidem vodu z kohoutku pít.

"Do školky vozíme vodu v kanystrech. Všech pětadvacet dětí ji pije a myje se," uvedl pro server starosta Volenic Bohumír Vítek, pod které Bubovice patří. Podle něj jen pro vaření a k pití spotřebují děti denně okolo sedmi čtyřlitrových kanystrů.

Potíže mají i místní obyvatelé. "Většina lidí vodu v obci nepije, protože zapáchá a není dobrá na chuť. Já jezdím pravidelně do Nepomuku do lesa, kde ji beru do kanystrů z pramene," řekl iDNES jeden z obyvatel obce Karel Homolka. "Mám sprchový kout, sprchuji se rychle, jenom spláchnu špínu a končím," dodal.

Muž nabízí čističky, výsledek nejistý

Nepříznivé situace využil i podnikatel s čističkou vody. Muž chodí po obci a nabízí lidem přístroj za 42 tisíc korun.

"Bez ohledu na cenu nabízené úpravny je otázka, zda právě nabízená čistička je pro eliminaci radonu vhodná, podle našich zkušeností podobné domácí úpravny nejsou příliš užitečné, některé mohou vodu i znečistit," uvedl pro server Luboš Mandík, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální z krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Nedaleko obce jsou dva prameny, ze kterých pije i nedaleká Březnice. Jeden z pramenů je zamořen radonem více než ten druhý.

"My jsme využívali hlavně ten, kde je radonu málo. Bohužel je v něm i málo vody. Aby byl vody dostatek, museli jsme přimíchat i pramen s vysokým podílem tohoto plynu," uvedl serveru iDNES Jiří Paul, technický ředitel společnosti VaK Beroun, která vodovod spravuje.

Radon je radioaktivní plyn, který z vody snadno uniká. Když se voda provzdušní, například tak, že se pustí z kohoutku, není nebezpečné ji pít. Do lidského organismu se dostává vdechnutím a pak je nebezpečný, protože může zvyšovat riziko vzniku rakoviny plic.

Úpravna letos nebude

Přístroj na provzdušnění vody v Březnici mají, ale v Bubovicích ne. K celé situaci se serveru iDNES vyjádřil i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. "Voda v Bubovicích pitná je, ale lidé by při jejím používání měli být opatrní, hlavně v domech musí větrat, aby se jim tam plyn nehromadil. Je dobré napustit si vanu, pak na chvíli vyvětrat a jít se koupat, lepší než dát si sprchu," doporučila inspektorka úřadu pro Středočeský kraj Růžena Šináglová.

Obyvatelům Bubovic by pomohla speciální úpravna vody. "Říkáme tomu tlakovka, zařízení bychom potřebovali co nejdřív, asi do konce roku," řekl pro server starosta Bubovic. K zařízení by se ale musela vybudovat nová přípojka elektrické energie. Řešením by bylo i převedení vody do úpravny v Březnici. O této možnosti se zatím jedná.

"Jednalo by se o asi jeden a půl milionu korun a bylo by vystaráno. Letos bychom se ale na financování podílet nemohli, peníze nemáme," uzavřel podle serveru starosta Volenic Vítek.

 

Právě se děje

Další zprávy