Deset seniorů z Petrušky odešlo do krajských domovů důchodců

Domácí Domácí
6. 10. 2014 17:07
Kvůli pochybným podmínkám domov několikrát navštívili kontroloři, bývalou ředitelku šetří policie.
Domov Petruška
Domov Petruška | Foto: Radek Nohl

Praha - Deset seniorů z Domova Petruška využilo nabídku Středočeského kraje a přestěhovalo se do jiných zařízení. Bývalou ředitelku domova v Šestajovicích policie podezírá z toho, že jednu klientku podvodem připravila o milion korun. Kvůli pochybným podmínkám domov navštívili i kontroloři. Petruška neměla ani povolení na péči o seniory, oficiálně byla pouze ubytovnou.

"Na základě e-mailu, ve kterém nám provozovatel Domova Petruška oznámil, že zvažuje ke konci září 2014 ukončení činnosti, provedl Středočeský kraj ve spolupráci s městem Brandýs nad Labem místní šetření. Kraj nabídl třinácti klientům lůžka ve svých zařízeních. Většina jich tuto možnost využila a Domov Petruška opustila," uvedl hejtman Miloš Petera.

Kraj prý změnu ubytování nabízel klientům už dříve, senioři ale nabídky nevyužili. "Čtyři senioři z šestajovického domova našli nový domov v nedalekém Jenštejně. Dva se přestěhovali do Domova seniorů Sedlčany a po jednom nově bydlí v domovech v Luštěnicích, Kolešovicích, Dolním Cetně a v Lysé nad Labem," popsal náměstek hejtmana Zdeněk Syblík.

Dva senioři jsou nyní v nemocnici, po propuštění se nejspíš nastěhují do domova seniorů v Úvalech. Jedna klientka stěhování odmítla s tím, že se o sebe dokáže postarat sama.

Dřívější kontrola kanceláře ombudsmanky Anny Šabatové zjistila, že se v domově s klienty špatně zachází, zasahuje se do jejich práv a jsou tam zavření bez jakékoliv aktivity. V zařízení jsou prý také špatné hygienické podmínky a někteří pracovníci mají pouze základní vzdělání, přitom bez patřičné kvalifikace běžně manipulovali s léky.

To, že neodborný personál podával klientům léky, potvrdila i pozdější zářijová kontrola kraje. Podle kontrolorů ale bylo v domově čisto a uklizeno.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy