Červené karty i tibetské vlajky, Zemana uvítalo v Berouně pár stovek odpůrců

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2016 16:48
Prezident Miloš Zeman pokračuje druhým dnem v návštěvě Středočeského kraje. Odpoledne vystoupil v Berouně na náměstí, kde jej uvítalo na pět stovek příznivců i odpůrců. Někteří lidé měli červené karty, jiní zase tibetské vlajky. Zeman je ve středních Čechách od pondělí na třídenní návštěvě. Ve středu má prezident na programu cestu do Jinců na Příbramsku, kde se setká mimo jiné se zástupci dělostřeleckého pluku.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Tomáš Liška

Beroun - V Berouně přivítalo prezidenta Miloše Zemana zhruba pět set odpůrců i příznivců. Odpůrci ukazovali prezidentovi desítky červených karet, někteří měli vlajky Tibetu. Vystoupení prezidenta předcházel pískot, který chvílemi přerušoval i diskusi. Zeman je ve středních Čechách od pondělí na třídenní návštěvě. "Rozčílení není program," komentoval vystoupení odpůrců Zeman.

Odpůrci svou akci připravovali mimo jiné i přes facebook, kde se zároveň domlouvali i na průběhu protestu. Ten měl podle nich proběhnout slušně. "Rádi bychom nenarušovali žádným způsobem průběh prezidentovy návštěvy v Berouně. Chceme se postavit v co největším počtu lidí za pódium, rozvinout transparent, nevolat žádná hesla, prostě mlčet," uvedl na facebooku jeden z účastníků akce Jan Vrobel.

Na berounském náměstí byla ale situace zcela odlišná. Během prezidentovy řeči se ozývaly hlasité výkřiky. Diskutující kritizovali například Zemanovy vztahy s Čínou. Ten ale kritikům připomněl změny, které se podle něj v Číně a čínské společnosti udály.

Připomněl například, že otec současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zemřel v koncentračním táboře za kulturní revoluce a čínský prezident byl za kulturní revoluce v koncentračním táboře vězněn. "Kulturní revoluce znamená, že už se nezavírají lidé a nepronásledují studenti, kteří byli zavírání do koncentračních táborů," řekl Zeman.

V jedné z prvních řad čekala na prezidenta i paní Olga, která naopak patří mezi jeho příznivce. "Hrozně moc mu fandím, myslím si, že je to velmi moudrý člověk a že to opravdu dělá velmi dobře všechno," řekla.

Další z příchozích se přišla na prezidenta podívat. "My jsme vždycky vítali každého prezidenta," podotkla.

Po pondělní návštěvě středočeského hejtmanství a Vlašimi prezident zamířil na veřejné vnitrostátního letiště u Benešova, poté do Berouna a čeká ho ještě návštěva Sedlčan na Příbramsku. Ve Vlašimi na setkání s veřejností převažovali Zemanovi příznivci, odpůrců bylo mezi zhruba 400 lidmi jen několik.

Ve středu má prezident na programu cestu do Jinců na Příbramsku, kde se setká mimo jiné se zástupci dělostřeleckého pluku.

Lidé se konečně cítí dost svobodní na to, aby řekli svůj názor. I to, že se do Parlamentu dostali fašisté, je dobře, říká Magda Vašáryová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy