ANO by nemělo podporovat Zemana, chci o tom mluvit s Babišem, říká europoslanec Telička

Jindřich Šídlo, Václav Dolejší
13. 4. 2016 19:03
Eurposlanec a zahraničněpolitický expert ANO Pavel Telička se v poslední době vzdálil ministru financí a zakladateli hnutí Andreji Babišovi. Zatímco Telička nevynechá příležitost, aby si nerýpnul do Miloše Zemana, majitel skupiny Agrofert vůči prezidentovi volí podstatně mírnější slovník. Dokonce naznačil, že by jej mohl podpořit v příštích volbách. To by ale podle bývalého eurokomisaře Teličky byla chyba - politici napříč stranami by se prý měli pokusit postavit Zemanovi protikandidáta.
Pavel Telička (uprostřed) ve volebním štábu ANO s Andrejem Babišem a Martinem Stropnickým.
Pavel Telička (uprostřed) ve volebním štábu ANO s Andrejem Babišem a Martinem Stropnickým. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pavel Telička sedí druhým rokem v europarlamentu. Ačkoli na jeho práci v Bruselu není z Čech tolik vidět, poslední dobou nelze bývalého eurokomisaře přehlédnout, minimálně na Twitteru a Facebooku. Pravidelně a velmi ostře kritizuje prezidenta a jeho spolupracovníky za jejich chování či výroky.

Například v sobotu večer: “Reakce hradního mluvčího na Kollerovu kritiku mj. Zemana z Andělů je další ubohostí hraničící s umlčováním svobody projevu.” Nedlouho předtím zase vyzval politiky, že by měli najít kandidáta, který se postaví Miloši Zemanovi v příštích volbách.

"V tuto chvíli opravdu nevidím člověka, který by ho mohl porazit. To je jedna věc. Ale to ještě neznamená, že až se objeví první kandidáti, nenajdeme někoho, kdo by za podporu stál a kdo by to dokázal," řekl Telička v rozhovoru pro Hospodářské noviny, který vyjde ve čtvrtek.

V tom se ale dost liší od svého stranického šéfa, předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ministr financí je vůči Zemanovi podstatně méně rázný než jeho zahraničněpolitický expert Telička a už také naznačil, že když bude Zeman znovu kandidovat, ANO proti němu nepůjde.

"Snad bude někdy brzo příležitost probrat to přímo s Andrejem Babišem. Můj názor je asi radikálnější, ten jeho méně jednoznačný," doplnil Telička a pokračoval: "Byl bych velmi rád, kdyby tomu tak bylo a kdyby ANO Miloše Zemana nepodpořilo. Případně, a to je jemná nuance v onom tweetu, kdyby podpořilo protikandidáta. Obě možnosti jsou relevantní," dodal Telička.

Někdejší vyjednavač vstupu Česka do EU zná Zemana bezmála dvacet let. A nyní říká, že je z jeho chování - zřetelné inklinace na východ směrem k Rusku a Číně - zklamaný. Na vině prý ale není ani tak stárnoucí hlava státu, jako spíš její okolí: "Nemyslím, že by se člověk mohl proměnit až tak zásadním způsobem. Nejde mi to do hlavy. Značný vliv má zřejmě proměna jeho bezprostředního okolí. Tvrdím, že minimálně polovina, co z jeho úst a z Hradu vůbec přichází, není z jeho hlavy." Konkrétně zmínil Zemanova ekonomického poradce Martina Nejedlého, který pracoval mimo jiné pro ruský naftařský kolos Lukoil.

Telička zároveň připustil, že nyní zvažuje, jak bude dál vypadat jeho působení v české politice. A nevyloučil, pokud by pokračovaly jeho rozpory s Babišem a spol., že by se opět stáhl: "Nevylučuji vůbec nic. Včetně toho, že bych se vrátil do toho prostředí, které nakonec mé duši a mému zdraví konvenovalo nejvíc, a to byl byznys. Asi možná jiný byznys."

Státy EU nám chtěly zabránit získat čínské investice, Británie chce, aby proudily dál přes Londýn, říká Hynek Kmoníček. | Video: Martin Veselovský


 

Právě se děje

před 53 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy