Zastupitelé odmítli jednat o Libeňském mostu. Jsou to zadní vrata k jeho zbourání, zlobí se starosta

Lukáš Prchal Marek Pokorný Lukáš Prchal, Marek Pokorný
28. 1. 2016 11:43
Pražští zastupitelé odmítli projednat budoucnost Libeňského mostu. „Je to zklamání, jsou to zadní vrátka k bourání,“ říká zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL), který je jedním z hlavních odpůrců bourání mostu. Most sice není možné nyní začít bourat, protože ministerstvo kultury zahájilo řízení o tom, zda jej prohlásí kulturní památkou, a do jeho skončení musí být zachován status quo. Čižinský očekával, že zastupitelstvo bude o Libeňském mostu jednat a přikáže Technické správě komunikací, aby začala aspoň s nejnutnějšími opravami.
Libeňský most, který je v dezolátním stavu
Libeňský most, který je v dezolátním stavu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zastupitelé hlavního města se na čtvrtečním jednání odmítli zabývat Libeňským mostem, který je v kritickém stavu. Podle náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) k tomu zatím není důvod, protože spis, který se měl projednávat, neobsahuje žádná čísla, a v současné době nechal zadat ještě další rychlou analýzu.

Navíc se musí počkat na rozhodnutí ministerstva kultury, které zahájilo řízení o tom, zda jej prohlásí kulturní památkou.

"Za dva měsíce budu schopen tento spis připravit," řekl při jednání zastupitelstva Dolínek a dodal, že ví, jak je stav tohoto mostu vážný a je potřeba jej řešit.

"Je to zklamání, jsou to zadní vrátka k bourání," říká zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL), který je jedním z hlavních odpůrců bourání mostu. Most sice není možné nyní začít bourat, protože ministerstvo kultury zahájilo řízení o tom, zda jej prohlásí kulturní památkou, a do jeho skončení musí být zachován status quo.

Čižinský očekával, že zastupitelstvo bude o Libeňském mostu jednat a přikáže Technické správě komunikací, aby začala aspoň s nejnutnějšími opravami, protože most je v kritickém stavu. To se ale nestalo. "Byly veřejné přísliby, všichni tvrdí, že nikdo nechce most bourat. Mohli to dokázat tady na zastupitelstvu," říká.

Ministerstvo kultury před časem zahájilo řízení o možném prohlášení mostu za památku. Do té doby, než ministerstvo rozhodne, musí Praha s mostem nakládat tak, jako by už památkou byl. Libeňský most spojuje Holešovice a Libeň a je jediným mostem v pražském meandru Vltavy. Vychází z návrhu architekta Pavla Janáka.

Podle magistrátních posudků je v nejhorším stavu ze všech pražských mostů. Oprava a rozšíření by měly vyjít na zhruba dvě miliardy korun. V roce 2009 vydaly úřady stavební povolení, o čtyři roky později jeho platnost prodloužily. Stavět se ale stále nezačalo.

Návrh na prohlášení mostu památkou podal již v roce 2004 Národní památkový ústav. Ministerstvo ale tehdy most za památku neprohlásilo s odkazem na to, že jej nelze opravit a zachovat přitom jeho památkové hodnoty. Aktuální podnět podal v lednu Adam Scheinherr za Iniciativu Libeňský most nebourat, nerozšiřovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy