Jan Čižinský

Alianci nerozpustíme, shodli se Piráti a Praha Sobě. Podmínky Spolu projednají

Pražští Piráti a Praha Sobě se domluvili, že nyní nebudou rozpouštět Alianci stability, kterou uzavřeli a ve které postupují jednotně v magistrátním jednání o koalici. Strany se také shodly, že má smysl nadále jednat o podmínkách vzniku magistrátní koalice, které Pirátům a STAN předložila vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a ve kterých účast Prahy Sobě odmítá, sdělili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Koalice Spolu v pondělí předložila Pirátům a STAN nabídku, podle které by Piráti získali čtyři a STAN dvě místa v jedenáctičlenné radě, Spolu by měla pět míst včetně primátora.

"V Alianci stability jsme se radili o dalším postupu. Určitě má smysl o nabídce Spolu jednat, protože je to nabídka, která jde správným směrem. Aliance trvá, my dobře víme, proč jsme ji uzavírali. Voliči Prahy Sobě a Pirátů chtějí víceméně totéž směřování města, a proto má smysl, aby aliance pokračovala," řekl Čižinský. Hřib doplnil, že stále nechápe, jaký má koalice Spolu problém s Prahou Sobě.

Zdroj: ČTK

Pražská koalice Spolu schůzku s Piráty a STAN odmítla. O volebním programu jednala s Prahou sobě

V sídle pražské ODS v Praze 1 se v úterý sešli zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Prahou sobě (PS). Předmětem jednání byl zejména volební program. Praha sobě zároveň přednesla Spolu požadavek, aby se uskutečnilo setkání Spolu, Pirátů, STAN a PS. To Spolu prozatím odmítlo, neboť preferuje koalici na půdorysu té vládní, tedy Spolu, Piráti a STAN. Novinářům to v úterý řekli zástupci Prahy sobě a Spolu.

Povolební vyjednávání začala již po sečtení všech hlasů minulý víkend, kdy vítězná koalice Spolu uvedla, že je pro ni prioritou sestavit koalici na vládním půdorysu, tedy se STAN a Piráty. Volby v Praze vyhrála Spolu před ANO a Piráty.

"Náš program je podle jejich názoru v pořádku. Zároveň jsme vyřídili tu naši výzvu Prahy sobě, Pirátů a STAN k setkání v tom formátu čtyř subjektů. Tak tako výzva byla prozatím odmítnuta," řekl lídr Praha sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Lídr Spolu a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) uvedl, že vyjednávací týmy se bavily především o fungování Prahy a jejím řízení. Rovněž se diskutovalo o bydlení a řešení dopravy. "Měli jsme možnost vyslechnout jejich názory," řekl Svoboda, který zopakoval, že Spolu se snaží vytvořit koalici na vládním půdorysu. "Dává to největší možnosti Praze prospívat. Je jsme vyslechli jako z dalších stran, jejichž názory nás zajímají a rádi jsme je slyšeli," dodal.

Zdroj: ČTK

Starosta Prahy 7 Čižinský chce příští rok kandidovat na primátora

Bývalý poslanec, starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě) chce v příštím roce na podzim v komunálních volbách opět vést jako lídr Prahu Sobě (PS) a ucházet se o post primátora hlavního města. V úterý to Čižinský řekl na neformálním setkání. Praha Sobě je takzvanou občanskou kandidátkou, která musí sesbírat podpisy minimálně sedmi procent obyvatel daného města, aby se mohla ucházet o hlasy voličů. Praha Sobě nyní vládne v metropoli spolu s Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN).

"Chci kandidovat na primátora. Výběr budeme ale ještě řešit s našimi lidmi v městských částech, kdy se bude jednat o formu primárek," řekl Čižinský.

Nyní má PS zastupitele na magistrátu a v Praze 1 a 7. Do budoucna chce kandidovat v další asi desítce městských částí. Pro podání kandidátky musí sesbírat zmíněné množství podpisů. "Máme už 20.000 podpisů a sběr jde lépe než před minule," řekl Čižinský. Celkem musí PS získat do začátku srpna příštího roku asi 95.000 podpisů. Letos ji kritizovaly opoziční i koaliční zastupitelé za to, že podpisy sbírala ve stáncích před volebními místnostmi při říjnových volbách do Sněmovny. Čižinský kritiku odmítal.

Zdroj: ČTK

Petiční stánky uskupení Praha sobě před volebními místnostmi jsou podle policie v pořádku

Policie v Praze prověřovala petiční stánky uskupení Praha sobě před volebními místnostmi, dostala kvůli tomu několik oznámení. Volební zákon sběrem podpisů neporušilo, řekla v sobotu mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Policie podle ní u voleb v Praze zatím nezaznamenala ani žádné jiné potíže. Lídr Prahy sobě Jan Čižinský na Facebooku napsal, že šlo o sběr podpisů před komunálními volbami. Aby mohlo jedno ze sdružení, které je součástí pražské koalice, znovu kandidovat, nasbírat musí 100 000 podpisů.

Podle zákona o volbách není povoleno v blízkosti volebních místností během hlasování agitovat za politické strany nebo jejich kandidáty. "Někteří politici se rozčilují. Prý nemáme před volebními místnostmi co dělat a sbírat tam podpisy, prý je to nehorázné. Tak já to s dovolením uvedu na pravou míru: Praha Sobě je občanská kandidátka, 'sdružení nezávislých kandidátů'," napsal Čižinský. Na stánky před volební místností upozornil na Twitteru například starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Zdroj: ČTK

Pražská koalice vydrží do příštích voleb, nemá alternativu, shodli se lídři stran

Pražská koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) vydrží do konce volebního období a v hlavním městě nemá alternativu. V diskusním pořadu serveru iDnes.cz se na tom shodli primátor Zdeněk Hřib (Piráti), poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) a europoslanec a předseda zastupitelů Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09). Koalice má v Praze v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

"Koalice vydrží. Pokud by nevydržela, byl by to výsledek nějakého politikaření," řekl Čižinský. 

Podle Pospíšila koalice vydrží v případě, že bude úspěšná. Úspěchem by podle něj byla výstavba nových bytů, ročně by jich mělo být zahájeno až 10 000. Pospíšil zároveň varoval před tím, aby koalice neupadla do falešného pocitu sebeuspokojení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat