Žádná zvířata a ztišit se. Praha zpřísní podmínky buskingu

Eliška Nová
Aktualizováno 12. 5. 2015 13:54
Hudebníky v pražských ulicích čeká další omezení. Nově by mohl platit zákaz zesilovačů nebo bubnů. Jednat by se naopak mohlo o hraní ve vestibulech metra.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: buskerjam.cz

Praha - Praha chce zpřísnit pravidla pro pouliční umělce, takzvané buskery. Z ulic mají úplně zmizet lidé, kteří vystupují se zvířaty. Další omezení se týkají hudebníků. Ti se budou muset ztišit a současně začít sledovat své hodinky. Magistrát totiž přichází s nápadem, který Prahu rozdělí na dvě části. Na levém břehu Vltavy (například Kampa nebo Anděl) budou moci buskeři hrát v liché hodiny. Umělci na Staroměstském náměstí a dalších místech pravého břehu hlavního města budou mít vyhrazený čas na vystupování v sudých hodinách.

Novelu vyhlášky, která nastavuje pravidla pro takzvaný busking, chystá koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD. Tu v úterý schválila rada a nyní zamíří k připomínkovému řízení. Konečnou podobu novely by pak rada měla schválit na začátku června, platit by měla od 1. července.

"Pouliční umělce nechceme z pražských ulic dostat. Jejich produkci je ale potřeba sladit se zájmy rezidentů," říká k chystané novele primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Hudebníci by tak nově nemohli například používat zesilovače nebo "hlasité hudební nástroje"  - například bubny. V centru by také mohli hrát jen od devíti od rána do devíti do večera. Navíc jen hodinu v kuse. Umělci se navíc budou muset ohlížet na to, jestli stojí na pravém, nebo levém břehu Vltavy. A podle toho by mohli hrát v sudou (pravý břeh), nebo lichou hodinu (levý břeh a mosty i ostrovy na Vltavě).

Zákaz vystoupení se zvířaty magistrát navrhuje kvůli ochraně zvířat, ale i kvůli bezpečnosti diváků.

Rozšířit by se měl také seznam míst, kde je busking zakázaný úplně. Hudebníci by tak například nemohli hrát v Mostecké ulici u Karlova mostu. Už teď platí zákaz například v Celetné, na Hradčanském náměstí nebo v Karlově ulici.

"Za poslední dva roky evidujeme desítky stížností, především na hluk, ale i na nevhodnou produkci nebo znečišťování veřejného prostranství," vysvětluje Krnáčová. Za rok 2013 a 2014 jich přišlo 44.

Přísnější pravidla pro pouliční umělce žádají ale také městské části. Na buskery si dlouhodobě stěžuje například Praha 1 nebo Praha 5.

Naopak z vyhlášky by mohl zmizet zákaz pouličního umění na hřbitovech. Ten totiž nemůže upravovat městská vyhláška, ale zákon o pohřebnictví. A jednat se bude také o tom, že by hudebníci mohli být ve vestibulech metra, jak je to běžné například v USA.

Busking je v Praze povolený tři roky. První změny ve vyhlášce přišly už v roce 2013, kdy vznikl seznam míst, kde je busking úplně zakázaný nebo omezený. 

 

Právě se děje

Další zprávy