Žádná zvířata a ztišit se. Praha zpřísní podmínky buskingu

Eliška Nová
Aktualizováno 12. 5. 2015 13:54
Hudebníky v pražských ulicích čeká další omezení. Nově by mohl platit zákaz zesilovačů nebo bubnů. Jednat by se naopak mohlo o hraní ve vestibulech metra.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: buskerjam.cz

Praha - Praha chce zpřísnit pravidla pro pouliční umělce, takzvané buskery. Z ulic mají úplně zmizet lidé, kteří vystupují se zvířaty. Další omezení se týkají hudebníků. Ti se budou muset ztišit a současně začít sledovat své hodinky. Magistrát totiž přichází s nápadem, který Prahu rozdělí na dvě části. Na levém břehu Vltavy (například Kampa nebo Anděl) budou moci buskeři hrát v liché hodiny. Umělci na Staroměstském náměstí a dalších místech pravého břehu hlavního města budou mít vyhrazený čas na vystupování v sudých hodinách.

Novelu vyhlášky, která nastavuje pravidla pro takzvaný busking, chystá koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD. Tu v úterý schválila rada a nyní zamíří k připomínkovému řízení. Konečnou podobu novely by pak rada měla schválit na začátku června, platit by měla od 1. července.

"Pouliční umělce nechceme z pražských ulic dostat. Jejich produkci je ale potřeba sladit se zájmy rezidentů," říká k chystané novele primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Hudebníci by tak nově nemohli například používat zesilovače nebo "hlasité hudební nástroje"  - například bubny. V centru by také mohli hrát jen od devíti od rána do devíti do večera. Navíc jen hodinu v kuse. Umělci se navíc budou muset ohlížet na to, jestli stojí na pravém, nebo levém břehu Vltavy. A podle toho by mohli hrát v sudou (pravý břeh), nebo lichou hodinu (levý břeh a mosty i ostrovy na Vltavě).

Zákaz vystoupení se zvířaty magistrát navrhuje kvůli ochraně zvířat, ale i kvůli bezpečnosti diváků.

Rozšířit by se měl také seznam míst, kde je busking zakázaný úplně. Hudebníci by tak například nemohli hrát v Mostecké ulici u Karlova mostu. Už teď platí zákaz například v Celetné, na Hradčanském náměstí nebo v Karlově ulici.

"Za poslední dva roky evidujeme desítky stížností, především na hluk, ale i na nevhodnou produkci nebo znečišťování veřejného prostranství," vysvětluje Krnáčová. Za rok 2013 a 2014 jich přišlo 44.

Přísnější pravidla pro pouliční umělce žádají ale také městské části. Na buskery si dlouhodobě stěžuje například Praha 1 nebo Praha 5.

Naopak z vyhlášky by mohl zmizet zákaz pouličního umění na hřbitovech. Ten totiž nemůže upravovat městská vyhláška, ale zákon o pohřebnictví. A jednat se bude také o tom, že by hudebníci mohli být ve vestibulech metra, jak je to běžné například v USA.

Busking je v Praze povolený tři roky. První změny ve vyhlášce přišly už v roce 2013, kdy vznikl seznam míst, kde je busking úplně zakázaný nebo omezený. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy