Žádná zvířata a ztišit se. Praha zpřísní podmínky buskingu

Eliška Nová
Aktualizováno 12. 5. 2015 13:54
Hudebníky v pražských ulicích čeká další omezení. Nově by mohl platit zákaz zesilovačů nebo bubnů. Jednat by se naopak mohlo o hraní ve vestibulech metra.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: buskerjam.cz

Praha - Praha chce zpřísnit pravidla pro pouliční umělce, takzvané buskery. Z ulic mají úplně zmizet lidé, kteří vystupují se zvířaty. Další omezení se týkají hudebníků. Ti se budou muset ztišit a současně začít sledovat své hodinky. Magistrát totiž přichází s nápadem, který Prahu rozdělí na dvě části. Na levém břehu Vltavy (například Kampa nebo Anděl) budou moci buskeři hrát v liché hodiny. Umělci na Staroměstském náměstí a dalších místech pravého břehu hlavního města budou mít vyhrazený čas na vystupování v sudých hodinách.

Novelu vyhlášky, která nastavuje pravidla pro takzvaný busking, chystá koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD. Tu v úterý schválila rada a nyní zamíří k připomínkovému řízení. Konečnou podobu novely by pak rada měla schválit na začátku června, platit by měla od 1. července.

"Pouliční umělce nechceme z pražských ulic dostat. Jejich produkci je ale potřeba sladit se zájmy rezidentů," říká k chystané novele primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Hudebníci by tak nově nemohli například používat zesilovače nebo "hlasité hudební nástroje"  - například bubny. V centru by také mohli hrát jen od devíti od rána do devíti do večera. Navíc jen hodinu v kuse. Umělci se navíc budou muset ohlížet na to, jestli stojí na pravém, nebo levém břehu Vltavy. A podle toho by mohli hrát v sudou (pravý břeh), nebo lichou hodinu (levý břeh a mosty i ostrovy na Vltavě).

Zákaz vystoupení se zvířaty magistrát navrhuje kvůli ochraně zvířat, ale i kvůli bezpečnosti diváků.

Rozšířit by se měl také seznam míst, kde je busking zakázaný úplně. Hudebníci by tak například nemohli hrát v Mostecké ulici u Karlova mostu. Už teď platí zákaz například v Celetné, na Hradčanském náměstí nebo v Karlově ulici.

"Za poslední dva roky evidujeme desítky stížností, především na hluk, ale i na nevhodnou produkci nebo znečišťování veřejného prostranství," vysvětluje Krnáčová. Za rok 2013 a 2014 jich přišlo 44.

Přísnější pravidla pro pouliční umělce žádají ale také městské části. Na buskery si dlouhodobě stěžuje například Praha 1 nebo Praha 5.

Naopak z vyhlášky by mohl zmizet zákaz pouličního umění na hřbitovech. Ten totiž nemůže upravovat městská vyhláška, ale zákon o pohřebnictví. A jednat se bude také o tom, že by hudebníci mohli být ve vestibulech metra, jak je to běžné například v USA.

Busking je v Praze povolený tři roky. První změny ve vyhlášce přišly už v roce 2013, kdy vznikl seznam míst, kde je busking úplně zakázaný nebo omezený. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy