Hazard a pouliční umění už Praha do voleb neomezí

ČTK ČTK
1. 9. 2014 12:11
Změny příslušných vyhlášek by mělo připravit a schválit až nové vedení hlavního města.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Z ulic Prahy nezmizí před komunálními volbami další herny a město nebude omezovat pouliční umění. Omezeno nebude ani venčení psů. Praha nestihne do říjnových voleb připravit a schválit v zastupitelstvu změny příslušných vyhlášek.

"Rozhodnutí o změnách by navíc nemělo dělat současné vedení města, kterému končí za několik týdnů mandát," řekl radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Zrušit plošně hazard na svém území se v uplynulých týdnech rozhodlo hned několik radnic, například Prahy 5 a 7. Herny ale nezmizí, vyhláška o hazardu se měnit zatím nebude. "Je to úkol nového vedení města po volbách. Nyní bychom to ani technicky nestihli vzhledem například k lhůtám na podání připomínek a podobně," vysvětlil Manhart.

Dodal, že poslední jednání současného zastupitelstva, které musí změnu vyhlášky schválit, se uskuteční 11. září. Referendum o plošném zákazu hazardu chystají v den komunálních voleb městské části Praha 1 a Praha 8. V současné době platí zákaz hazardu například v Praze 2 či Praze 12.

Vyhláška se ze stejných důvodů nebude měnit ani v případě pouličního umění, takzvaného buskingu. Na ten si stěžuje zejména Praha 1, která již poslala magistrátu návrh míst, o která by chtěla současný seznam zakázaných míst rozšířit.

Hudebníky nechce rovněž Praha 5 v okolí Anděla. Vyhlášku regulující venčení psů město chystá několik měsíců, zatím není dokončena.

Umístění heren i problematiku buskingu řeší městské vyhlášky. Může je vydávat či upravovat pouze zastupitelstvo hlavního města. Radnice mají jen poradní hlas, samy vydávat vyhlášky nesmějí.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Filipínský ostrov Mindanao postihlo silné zemětřesení, tsunami údajně nehrozí

Filipínský ostrov Mindanao v neděli postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že už několikáté otřesy za poslední tři měsíce zasáhly oblast jihozápadně od města Davao. Ničivá přívalová vlna v důsledku dnešních záchvěvů ale nehrozí, uvedlo americké Tichomořské středisko varování před cunami.

Místní úřady předpokládají škody, jejich rozsah ale dosud není znám. Nejsou zatím ani zprávy o případných obětech a zraněných. Ohnisko otřesů se podle USGS nacházelo v hloubce 28,2 kilometru, 61 kilometrů jihozápadně od Davaa. To je jedno z nejlidnatějších filipínských míst a rodiště prezidenta Rodriga Duterteho.

Stejnou oblast zasáhla tři zemětřesení v říjnu a jedno v listopadu. Při jednom z nich zahynulo nejméně pět lidí. Souostroví Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, a zemětřesení jsou proto častá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy