Praha se kvůli opencard obrátí na antimonopolní úřad

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2015 14:48
Firmu eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv ke kartě, radní podezírají se zneužití monopolního postavení na trhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Vedení hlavního města Prahy se kvůli projektu Opencard obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jednohlasně o tom rozhodla rada města.

Firmu eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv ke kartě opencard, radní podezírají ze zneužití monopolního postavení na trhu. EMS to považuje za absurdní a pochybení odmítá.

"Zneužití dominantního postavení spatřujeme zejména ve vynucování nepřiměřených cenových podmínek," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podnět podá Praha z "preventivních důvodů, protože EMS se několikrát vyjádřila, že by mohla chtít zahájit mezinárodní arbitráž". Navíc si pojistí další chod systému, podobně jako nedávným předběžným opatřením soudu, řekla primátorka.

Problematická minulost

S projektem Opencard jsou spojeny problematické smlouvy z minulosti. Budoucnost karty, která město stála 1,74 miliardy korun, je zatím stále nejasná. Vedení města zatím neřeklo, kdy a zda by měl projekt skončit.

Primátorka mluví o "rozvodovém řízení" s EMS. Aktuální posudek, který si nechal magistrát zpracovat, označil projekt Opencard za nevýhodný a zastaralý a nedoporučil jeho pokračování.

"Podání podnětu považujeme za stejně absurdní jako zavedení papírových kuponů," komentoval dnešní rozhodnutí mluvčí EMS Martin Opatrný. Prý jde o snahu odvádět pozornost od skutečných problémů.

"Systém opencard od počátku roku nemá zajištěnu podporu a může kdykoliv zkolabovat," doplnil. EMS s městem vede několik soudních sporů kvůli nezaplaceným službám.

Opencard užívá jako tramvajenku zhruba 1,2 milionu lidí. Několik měsíců mají cestující na výběr mezi opencard a papírovými kupony. Krnáčová tvrdí, že její tým pracuje na novém otevřeném řešení jízdného. "Opencard dál funguje. Přechodné období potrvá dva roky," řekla novinářům.

 

Právě se děje

před 4 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy