Praha se kvůli opencard obrátí na antimonopolní úřad

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2015 14:48
Firmu eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv ke kartě, radní podezírají se zneužití monopolního postavení na trhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Vedení hlavního města Prahy se kvůli projektu Opencard obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jednohlasně o tom rozhodla rada města.

Firmu eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv ke kartě opencard, radní podezírají ze zneužití monopolního postavení na trhu. EMS to považuje za absurdní a pochybení odmítá.

"Zneužití dominantního postavení spatřujeme zejména ve vynucování nepřiměřených cenových podmínek," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podnět podá Praha z "preventivních důvodů, protože EMS se několikrát vyjádřila, že by mohla chtít zahájit mezinárodní arbitráž". Navíc si pojistí další chod systému, podobně jako nedávným předběžným opatřením soudu, řekla primátorka.

Problematická minulost

S projektem Opencard jsou spojeny problematické smlouvy z minulosti. Budoucnost karty, která město stála 1,74 miliardy korun, je zatím stále nejasná. Vedení města zatím neřeklo, kdy a zda by měl projekt skončit.

Primátorka mluví o "rozvodovém řízení" s EMS. Aktuální posudek, který si nechal magistrát zpracovat, označil projekt Opencard za nevýhodný a zastaralý a nedoporučil jeho pokračování.

"Podání podnětu považujeme za stejně absurdní jako zavedení papírových kuponů," komentoval dnešní rozhodnutí mluvčí EMS Martin Opatrný. Prý jde o snahu odvádět pozornost od skutečných problémů.

"Systém opencard od počátku roku nemá zajištěnu podporu a může kdykoliv zkolabovat," doplnil. EMS s městem vede několik soudních sporů kvůli nezaplaceným službám.

Opencard užívá jako tramvajenku zhruba 1,2 milionu lidí. Několik měsíců mají cestující na výběr mezi opencard a papírovými kupony. Krnáčová tvrdí, že její tým pracuje na novém otevřeném řešení jízdného. "Opencard dál funguje. Přechodné období potrvá dva roky," řekla novinářům.

 

Právě se děje

před 32 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy