Praha se kvůli opencard obrátí na antimonopolní úřad

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2015 14:48
Firmu eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv ke kartě, radní podezírají se zneužití monopolního postavení na trhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Vedení hlavního města Prahy se kvůli projektu Opencard obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jednohlasně o tom rozhodla rada města.

Firmu eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv ke kartě opencard, radní podezírají ze zneužití monopolního postavení na trhu. EMS to považuje za absurdní a pochybení odmítá.

"Zneužití dominantního postavení spatřujeme zejména ve vynucování nepřiměřených cenových podmínek," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podnět podá Praha z "preventivních důvodů, protože EMS se několikrát vyjádřila, že by mohla chtít zahájit mezinárodní arbitráž". Navíc si pojistí další chod systému, podobně jako nedávným předběžným opatřením soudu, řekla primátorka.

Problematická minulost

S projektem Opencard jsou spojeny problematické smlouvy z minulosti. Budoucnost karty, která město stála 1,74 miliardy korun, je zatím stále nejasná. Vedení města zatím neřeklo, kdy a zda by měl projekt skončit.

Primátorka mluví o "rozvodovém řízení" s EMS. Aktuální posudek, který si nechal magistrát zpracovat, označil projekt Opencard za nevýhodný a zastaralý a nedoporučil jeho pokračování.

"Podání podnětu považujeme za stejně absurdní jako zavedení papírových kuponů," komentoval dnešní rozhodnutí mluvčí EMS Martin Opatrný. Prý jde o snahu odvádět pozornost od skutečných problémů.

"Systém opencard od počátku roku nemá zajištěnu podporu a může kdykoliv zkolabovat," doplnil. EMS s městem vede několik soudních sporů kvůli nezaplaceným službám.

Opencard užívá jako tramvajenku zhruba 1,2 milionu lidí. Několik měsíců mají cestující na výběr mezi opencard a papírovými kupony. Krnáčová tvrdí, že její tým pracuje na novém otevřeném řešení jízdného. "Opencard dál funguje. Přechodné období potrvá dva roky," řekla novinářům.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy