Praha - Bývalý šéf městské policie Vladimír Kotrouš u soudu přiznal, že vzal úplatek v hodnotě 150 tisíc korun. Peníze podle své výpovědi dostal od majitele autoservisu Jíša.
V pondělí začal soudní proces, ve kterém je bývalý ředitel Městské policie Praha obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí až dvanáctileté vězení.
Kotrouš chtěl podle obžaloby peníze za to, že prodlouží smlouvu autoservisu Jíša bez výběrového řízení. Firma opravuje vozy strážníků již od roku 2005. Podle státního zástupce chtěl získat minimálně 1,2 milionu korun. Majitel opravny mu měl vyplácet procenta z faktur.
"23. listopadu převzal finanční hotovost 200 tisíc korun s tím, že peníze bude chtít za každý kvartál. 25. 11. převzal zbylou částku 150 tisíc, se kterou ho zadržela policie," uvedla na začátku líčení státní zástupkyně Jana Hercogová.
Kotrouš uvedl, že řízení zmanipulovat nechtěl. Před majitelem autoservisu prý tvrdil, že mu může pomoci jen proto, aby z něj vylákal peníze. "To, co popisuje obžaloba, jsem si vymyslel pro pana Jíšu, aby si myslel, že tu možnost mám. Navedl mě k tomu on, několikrát mě kvůli tomu kontaktoval," vypověděl Kotrouš.
Exšéf strážníků prý na jeho prosby nejdříve nereagoval, ale poté se jeho rodina dostala do finanční tísně. "Vím, že jsem udělal velkou hloupost, a jsem připraven nést následky," řekl u soudu.
Kotrouš přiznal, že od majitele autoservisu Jíši převzal úplatek 150 tisíc korun, se kterým byl zadržen. Převzetí částky 200 tisíc korun ale popřel. S Jíšou se prý sice i tehdy setkal, žádné peníze ale nedostal.
Nadstandardní vztahy s magistrátem
"Uvědomujete si, že jste se právě přiznal k podvodu?" dotázal se soudce Kamil Kydalka obžalovaného po jeho výpovědi. Kotroušovo částečné přiznání je zřejmě taktikou obhajoby, která se snaží dosáhnout nižšího trestu.
"Pokud by se podařilo prokázat pouze to, k čemu se obžalovaný přiznal, měnila by se kvalifikace i výše trestu," uvedla Hercogová. Za pokus o podvod by Kotrouš dostal podle trestního zákoníku maximálně tři roky, tedy až o devět let méně, než mu hrozí v tuto chvíli. Soudce ani státní zástupkyně nechtěli komentovat, jak je takový scénář pravděpodobný.
Kotrouš podle Hercogové před Jíšou hovořil také o tom, že má nadstandardní vztahy s primátorem Svobodou a jeho asistenty. "I to jsem si vymyslel, abych podpořil zdání, že mu mohu zakázku zařídit," komentoval to obžalovaný. Asistenti primátora budou vypovídat v úterý, primátora si soud předvolal na středu.
Podle informací médií jel Kotrouš s první částí peněz právě na magistrát. I to ale obžalovaný u soudu popřel. "Jel jsem na tenis a pak domů," uvedl Kotrouš.
Exšéf strážníků strávil několik měsíců ve vazbě, poté byl propuštěn. Ihned po jeho zatčení byl postaven mimo službu, v červnu u městské policie skončil. Ve funkci ho od té doby zastupuje jeho náměstek Ludvík Klema. Již tento čtvrtek by ale zastupitelstvo mělo rozhodnout o jmenování nového ředitele - primátor na místo doporučil policistu Eduarda Šustera.
Smlouva s autoservisem ale není jediným obchodem pražských strážníků, nad kterým visí otazníky. Organizace například nakupovala výstroj přes prostředníky, takže ji vyšla dráž. Média také několikrát upozornila na kontrakt o odtahu vozidel, na kterém vydělává spíše soukromá firma.
Za Kotrouše se také nakupovalo nadstandardní vybavení, například tříkolový motocykl, malé vozy Smart, vznášedlo nebo tři terénní vozy Hummer, z nichž každý stál více než milion korun.