Šéf pražské policie bral všimné, našli u něj statisíce

Domácí Domácí
28. 11. 2011 15:40
Když elitní detektivové Vladimíra Kotrouše zatýkali, šli najisto. Někdo ho udal

Praha - Když elitní detektivové zatýkali šéfa pražských strážníků, šli najisto.

O tom, že za přiklepnutí několikamilionové zakázky pro poskytování služeb městské policii má putovat do kapsy jejího ředitele úplatek, jim řekl informátor.

Speciální komando poté Vladimíra Kotrouše zadrželo i s penězi. O jak vysoký úplatek šlo, to policie zatím nesdělila. Oficiálně nepotvrzené informace ale hovoří o statisících korun.

Kdo Kotrouše udal, zůstává tajné. Svůj zdroj ale policie označila za "důvěryhodný".

Uplacená zakázka se mohla týkat servisních služeb pro vozový park strážníků. Podle informací TV Prima Kotrouš před zatčením jednal se zástupci jedné z firem, která zajišťuje odtahy aut.

Kotrouš byl zatčen v pátek, posléze obviněn a následně skončil ve vazbě, protože by mohl ovlivňovat svědky. Proti vazbě zatím nepodal stížnost, čas na to má do středy.

V pondělí primátor Bohuslav Svoboda Kotrouše převedl na jinou pracovní pozici. Vedení Prahy nyní proti šéfovi strážníků zvažuje další právní kroky.

Svoboda se ráno kvůli tomu sešel s náměstkem městské policie Ludvíkem Klemou. Při jednání se dohodli, že Kotrouše přeřadí na jinou práci. "To je vlastně postavení mimo službu, protože není ve služebním, ale v pracovním poměru," řekla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

O případném odvolání z pozice ředitele musí rozhodnout rada a zastupitelstvo hlavního města. Řízením městské policie primátor dočasně pověřil právě Klemu.

Svoboda zároveň řekl, že mu uložil, aby všechny zakázky, které měly být uskutečněny do konce roku, pozastavil tak, aby byl zastaven tok peněz z městské policie k dodavatelům. Vedení města také pošle na městskou policii své kontrolory, kteří vybrané zakázky prověří.

Komando ho vytáhlo přímo ze služebního auta

Šéfa pražských strážníků policie chytila v pátek odpoledne i s úplatkem.

"Zadržen byl ve služebním vozidle poblíž pražské Jižní spojky speciálním komandem poté, co detektivové zadokumentovali předávku peněz, které převzal jako ´všimné´ za přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské policii," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Kotrouš pak byl kvůli korupci i obviněn. "V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání od 5 do 12 let," dodal Hanták.

Obvodní soud pro Prahu 9 ho poté poslal do vazby, a to kvůli tomu, aby nemohl ovlivňovat svědky a mařit vyšetřování.

Případem se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zabýval už několik měsíců předtím. Policie po Kotroušově zatčení prohledala i jeho byt a ředitelství městské policie v pražské Korunní ulici.

Městské policii Kotrouš velel od roku 2002, pracuje u ní však ještě o deset let déle. Absolvoval policejní akademii, deset let byl ředitelem obvodu Praha 6, pak krátce náměstkem ředitele strážníků.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 43 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 48 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy