Šéf pražské policie bral všimné, našli u něj statisíce

Domácí Domácí
28. 11. 2011 15:40
Když elitní detektivové Vladimíra Kotrouše zatýkali, šli najisto. Někdo ho udal

Praha - Když elitní detektivové zatýkali šéfa pražských strážníků, šli najisto.

O tom, že za přiklepnutí několikamilionové zakázky pro poskytování služeb městské policii má putovat do kapsy jejího ředitele úplatek, jim řekl informátor.

Speciální komando poté Vladimíra Kotrouše zadrželo i s penězi. O jak vysoký úplatek šlo, to policie zatím nesdělila. Oficiálně nepotvrzené informace ale hovoří o statisících korun.

Kdo Kotrouše udal, zůstává tajné. Svůj zdroj ale policie označila za "důvěryhodný".

Uplacená zakázka se mohla týkat servisních služeb pro vozový park strážníků. Podle informací TV Prima Kotrouš před zatčením jednal se zástupci jedné z firem, která zajišťuje odtahy aut.

Kotrouš byl zatčen v pátek, posléze obviněn a následně skončil ve vazbě, protože by mohl ovlivňovat svědky. Proti vazbě zatím nepodal stížnost, čas na to má do středy.

V pondělí primátor Bohuslav Svoboda Kotrouše převedl na jinou pracovní pozici. Vedení Prahy nyní proti šéfovi strážníků zvažuje další právní kroky.

Svoboda se ráno kvůli tomu sešel s náměstkem městské policie Ludvíkem Klemou. Při jednání se dohodli, že Kotrouše přeřadí na jinou práci. "To je vlastně postavení mimo službu, protože není ve služebním, ale v pracovním poměru," řekla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

O případném odvolání z pozice ředitele musí rozhodnout rada a zastupitelstvo hlavního města. Řízením městské policie primátor dočasně pověřil právě Klemu.

Svoboda zároveň řekl, že mu uložil, aby všechny zakázky, které měly být uskutečněny do konce roku, pozastavil tak, aby byl zastaven tok peněz z městské policie k dodavatelům. Vedení města také pošle na městskou policii své kontrolory, kteří vybrané zakázky prověří.

Komando ho vytáhlo přímo ze služebního auta

Šéfa pražských strážníků policie chytila v pátek odpoledne i s úplatkem.

"Zadržen byl ve služebním vozidle poblíž pražské Jižní spojky speciálním komandem poté, co detektivové zadokumentovali předávku peněz, které převzal jako ´všimné´ za přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské policii," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Kotrouš pak byl kvůli korupci i obviněn. "V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání od 5 do 12 let," dodal Hanták.

Obvodní soud pro Prahu 9 ho poté poslal do vazby, a to kvůli tomu, aby nemohl ovlivňovat svědky a mařit vyšetřování.

Případem se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zabýval už několik měsíců předtím. Policie po Kotroušově zatčení prohledala i jeho byt a ředitelství městské policie v pražské Korunní ulici.

Městské policii Kotrouš velel od roku 2002, pracuje u ní však ještě o deset let déle. Absolvoval policejní akademii, deset let byl ředitelem obvodu Praha 6, pak krátce náměstkem ředitele strážníků.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy