Praha – Praha 10, kde starostuje místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová, plánuje utratit v příštích šesti letech za IT služby 180 milionů korun. Velký tendr, který má na pátečním jednání projednat zastupitelstvo, ovšem budí rozpaky.
Opoziční zastupitelé upozorňují na to, že vedení městské části přišlo s plánem na tak velkou útratu bez předchozí diskuse na poslední chvíli. Navíc nechce zakázku na správce počítačů a sítí otevřeně soutěžit.
"Za hlavní kaz považujeme, že neproběhne otevřené, ale užší výběrové řízení. Otevřená řízení přitom spolehlivě tlačí na snížení ceny," říká Renata Chmelová, předsedkyně zastupitelů opoziční koalice Vlasta.
Podle její kolegyně Olgy Richterové je otázka, zda by radnice nebyla schopna si IT služby spravovat sama a výrazně levněji. "Nad oblastí IT měli zasednout odborníci zvolených stran už v prosinci či lednu. Mohli jsme mít vše prodiskutované a zvolit to nejlepší řešení. Předložené materiály se ale vůbec nezabývají třeba možností částečného outsourcingu," dodává Richterová.
Radnice si svoje počítače a sítě už téměř pět let nespravuje sama. V roce 2010, kdy v jejím čele stála ODS, si najala firmu O2 a platí jí za to 2,3 milionu měsíčně – tedy zhruba sumu, kterou předpokládá i v nové zakázce.
Sami a o 8 milionů levněji
Takzvaný outsourcing, tedy pořízení služeb externí firmou, ale nemusí být vždy nejvýhodnější řešení. A částka, kterou za správu počítačových sítí plánuje vydat Praha 10, je výrazně vyšší, než kolik stojí jiné městské části.
Příkladem může být Praha 3, která si také v roce 2008, kdy vedení radnice jednobarevně ovládala ODS, najala na správu společnost Comtesys. Za její služby platila milion korun měsíčně. V roce 2013 se nová koalice rozhodla, že správu IT zvládne svými silami, a smlouvu vypověděla.
Výsledek? Musela sice přijmout pět nových zaměstnanců, ale za rok ušetřila na šest milionů korun. Zatímco například v letech 2010 až 2013 dala za provoz IT v průměru 20 milionů ročně, loni to bylo 14 milionů a letos počítají se sumou 11,7 milionu. Při přepočtu na jednoho obyvatele se rozdíl zvýrazní – zatímco v Praze 3 má stát letos správa počítačových technologií 166 korun na člověka ročně, na Praze 10 to vychází na 283 korun.
Najatými firmami řeší IT i Praha 5, ale také tam platí výrazně méně. Zhruba polovinu toho, co plánuje Praha 10. Městskou část s více než 80 tisíci obyvateli stojí IT služby ročně 16 milionů korun i s DPH. "Je v tom vše, včetně třeba výměn tonerů či počítačů," uvedl mluvčí Prahy 5 Jan Klindera.
Vše v důvodové zprávě
Server Aktuálně.cz již v úterý poslal mluvčímu Prahy 10 Vítu Novákovi otázky k tendru. Zajímal se mimo jiné o to, kolik stál provoz IT předtím, než jej svěřili O2. Či zda si městská část zjišťovala, jak správu počítačových technologií řeší v jiných městských částech. Dotazy ale zůstaly bez konkrétních odpovědí.
Novák jen odkázal na webové stránky Prahy 10. "Odpovědi na tyto otázky najdete v důvodové zprávě, kterou jako transparentně fungující úřad zveřejňujeme na našem webu," uvedl.
Jenže redakcí požadované informace v důvodové zprávě nejsou. Novák neodpověděl ani na otázky, proč městská část chce vypsat užší, a ne otevřené výběrové řízení či jak si vysvětluje rozdíl v nákladech ve srovnání například s Prahou 3.
V důvodové zprávě městská část vychází především ze studie, kterou si objednala u firmy Padcom. Společnost došla k tomu, že kdyby si městská část spravovala počítače sama, stálo by ji to 145 milionů bez DPH, zatímco při outsourcingu by to bylo 151 milionů (s DPH 183 milionů).
"Rozdíl mezi náklady obou variant nepředstavuje kritickou hodnotu. Outsorcing přináší výhody v podobě vyšší kvality a rozsahu služeb či vyšší kompetence pracovníků," stojí v důvodové zprávě.
17, nebo 27 milionů?
Padcom mimo jiné počítal i to, kolik Praha 10 platí za informatiku ve srovnání s jinými městskými částmi. Jenže jeho data nesedí.
Například již u zmíněné Prahy 3 Padcom uvádí, že informační technologie tam má na starosti 8 lidí a náklady na ně jsou 20 milionů ročně plus dalších 7 milionů na investice. Jenže loni měl odbor informatiky sedm zaměstnanců a provoz stál 14,1 milionu korun a k tomu 3 miliony na investice.
O rok dříve, když si Praha 3 najímala firmu Comtesys, byly sice náklady přes 19 milionů, ale na úřadě měli zase informatiku na starosti jen dva lidé.
Jak firma k daným číslům došla? "Vycházel jsem z informací dostupný na webech městských částí. Pokud je tam chyba, tak maximálně v zaokrouhlení," reagoval zpracovatel posudku a současně majitel Padcomu Luděk Kryšpín, který za uvedenou studii dostal 913 tisíc korun.
Kryšpín pak nedlouho po ukončení hovoru s redakcí ještě volá zpět. Vzpomněl si, že při výpočtu ceny, kolik by měla zakázka stát, z dat městských částí nevycházel. "To byl jen podpůrný argument, na výslednou cenu to nemělo vliv," říká s tím, že kvůli možným výkyvům zprůměroval data za několik posledních let.
Informatik: Velká zakázka je nepřehledná
Podle informatika a zastupitele pražského magistrátu za Českou pirátskou stranu Ondřeje Profanta je celá zakázka špatně postavená. Pokud si radnice správu počítačové sítě chce najmout, tak by to neměla dělat jednou velkou nepřehlednou zakázkou, ale prostřednictvím několika menších.
Pak by se mohlo nejen přihlásit víc zájemců, a tedy případně mohla klesnout cena, ale smlouvy by pak mohly mít přiměřenější délku, protože některé věci se vyplatí soutěžit na rok a jiné na delší dobu.