Předražené počítače na volby? Už ne, plánuje Babišův resort

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 9. 2014 7:08
I když mají obce vlastní počítače, na počítání voleb si je draze pronajímají od soukromých firem. Platí je totiž stát, který tak přichází o desítky milionů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo financí chce zarazit praxi některých měst a obcí, které si na pořádání voleb draze najímají výpočetní techniku. Stát to každé volby stojí zbytečně desítky milionů korun.

Není totiž výjimkou, že si obce na dva dny voleb pronajmou počítače s tiskárnou za cenu, kterou by stálo zakoupení nových. Jiné to přitom zvládnou s vlastní technikou.

Pravda je, že obce při volbách nejsou dosud příliš motivovány šetřit: jejich náklady totiž kompletně hradí stát a nestanoví přitom strop, za jakou sumu si mohou počítače pronajmout. Není navíc vyloučeno, že v některých případech mohou vedení radnic nechat schválně vydělat spřáteleným firmám.

Kromě toho, že chce ministerstvo připravit změnu směrnice, podle níž se náklady na volby proplácejí, plánuje i posílat do obcí finanční kontroly, aby zkoumaly oprávněnost nákladů.

Dát strop, nebo paušál?

Změna by se měla udát ve spolupráci s ministerstvem vnitra. "Ministerstvo vnitra nyní chce dělat kroky k zefektivnění výkonu agend a mělo by se to týkat i voleb a nákladů na ně," uvedl ředitel odboru financování územněsprávních celků ministerstva financí Miroslav Matej.

V jaké to bude podobě, ale zatím není jasné. "Nyní teprve vzniká komise, která se tím bude zabývat. Ze strany ministerstva financí ale zazněl požadavek zahrnout to do připravovaných změn," potvrdil ředitel odboru veřejné správy a eGovernmentu ministerstva vnitra Bohdan Urban.

"Uvažuje se o tom, že by se náklady na volby dávaly jen paušálem – ale je to politická otázka. Dosud to neprošlo kvůli odporu ministerstva vnitra a obcí," naznačuje jednu z cest Matej. Druhá je pak ta, že se prostě náklady na pronájem techniky zastropují.

Současná platná směrnice je přitom paradoxní. Zatímco třeba flashdisky k přenosu dat z volebních místností do sčítacích center Českého statistického úřadu si mohou obce pořídit maximálně v ceně 200 korun a jen jednou za pět let, tak u pronájmu počítačů takový limit není.

Tam na Praze 7

Příkladem je třeba Praha 7 a Praha 6. První zmíněná si pro květnové volby do Evropského parlamentu zapůjčila 36 počítačových souprav a vydala za ně celkem 235 tisíc, tedy 6534 korun za jeden. Praha 6 naopak nechtěla ani korunu – použila počítače škol, kde jsou volební místnosti.

Když sumu, kterou radnice Prahy 7 za pronájem při květnových volbách zaplatila, uviděl Jan Čižinský z hnutí Praha 7 sobě, nabídl jí, že na komunální volby v říjnu obstará techniku za šestinu uvedené ceny. A domluvil vypůjčení 36 sad počítačů s tiskárnami u několika škol – odhadovaných 40 tisíc by pak šlo na dopravu počítačů a mzdu technikům, kteří je připraví.

Počítače ale nedodá. Radnice mu sice minulý týden poslala výzvu, ať jí pošle nabídku do poptávkového řízení, ale současně ho diskvalifikovala: V podmínkách uvedené zakázky stanovila, že zájemce musí mít mimo jiné zkušenost s obdobnou dodávkou ve výši nejméně půl milionu korun. To samozřejmě splnit nemůže.

"Považujeme za logické svěřit dodání funkční počítačové sítě firmě, která má s obdobnými zakázkami nezpochybnitelné zkušenosti,“ reagoval mluvčí radnice Martin Vokuš. To, že nepoužije počítače úřadu a jeho škol jako Praha 6, vysvětlil tím, že takové počítače nemají.

Finanční kontrolo, zasáhni!

V tomto či podobných případech by ale mohl zakročit finanční úřad a odmítnout náklady na drahé počítače proplatit. Formulace směrnice o úhradách nákladů na volby totiž říká, že je možné hradit jen nezbytně nutné výdaje.

"Z dikce směrnice vyplývá očekávání státu, že obce, které mají vhodné počítače či tiskárny ve vlastnictví (a to budou asi skoro všechny), použijí vlastní majetek a na státu budou požadovat jen náklady s jejich instalací a provozem,“ uvedla již dříve pro deník Aktuálně.cz právnička sdružení Oživení Petra Bielinová.

A k tomuto výkladu se nyní přiklání i ministerstvo. "Pokud je prokazatelné, že mohli mít techniku za symbolickou cenu, tak je to porušení zákona o finanční kontrole, která stanovuje principy hospodárnosti, efektivity, účelnosti. Pokud je prokazatelné, že ta zakázka byla zbytečná, neodůvodnitelná, tak finanční správa může odmítnout to proplatit a nepůjde to ze státního, ale obecního," uvádí ředitel Matej.

I když tuto možnost již zákon dává, finanční správa ji dosud příliš neuplatňovala. Respektive vůbec. Na přímý dotaz přiznala, že kvůli přemrštěným nákladům na volby ještě žádné obci peníze nekrátila.

"Kontroly hospodaření obcí jsme prováděli, ale šlo spíše o celkové kontroly, speciálně na náklady voleb jsme se nezaměřovali," připouští ředitel finanční správy Jiří Žežulka.

Děláme to pořád stejně

To se nyní ale změní. Ministerstvo bude podle Mateje chtít, aby se kontroloři na výdaje na volby zaměřili. "Pokud se o nějakém takovém případu dozvíme, dáme finanční správě podnět, ať jej vyšetří," říká Matej. "Ale takový podnět může podat každý," podotýká.

Výsledkem tak může být to, že finanční správa odmítne pronájmy jako neefektivní proplatit, a tak místo ze státního půjdou z obecního. Vzhledem k tomu, že za měsíc jsou komunální volby, noví vládci radnic tak mohou dostat nepříjemný dar od svých předchůdců.

Například Praha 7 se ale podle svého mluvčího Vokuše takové varianty neobává. "MČ Praha 7 postupuje při organizaci všech voleb stejným způsobem a ze strany státních orgánů nikdy nebyly shledány žádné nedostatky. Nemáme důvod se domnívat, že by tomu nyní mělo být jinak," řekl Vokuš.

Přesun pod ministerstvo

Nicméně to, že by stát mohl svůj postoj k nákladům na techniku pro volby přehodnotit, nevyplývá jen z prohlášení ředitele Mateje.

Ministr financí Andrej Babiš rozhodl, že od října část kontrolorů převede z finanční správy přímo pod ministerstvo do pravomoci náměstka Lukáše Wagenknechta. Slibuje si od toho efektivnější kontrolu.

"Může to být jedno z témat kontrol," potvrdil Wagenknecht na adresu nákladů na volby. Podle něj by se ale neměly kontrolovat a případně postihovat jen jednotlivé případy, ale i to, zda je správně nastaven celý systém.

Článek vyšel 9. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy