Předražené počítače na volby? Už ne, plánuje Babišův resort

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 9. 2014 7:08
I když mají obce vlastní počítače, na počítání voleb si je draze pronajímají od soukromých firem. Platí je totiž stát, který tak přichází o desítky milionů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo financí chce zarazit praxi některých měst a obcí, které si na pořádání voleb draze najímají výpočetní techniku. Stát to každé volby stojí zbytečně desítky milionů korun.

Není totiž výjimkou, že si obce na dva dny voleb pronajmou počítače s tiskárnou za cenu, kterou by stálo zakoupení nových. Jiné to přitom zvládnou s vlastní technikou.

Pravda je, že obce při volbách nejsou dosud příliš motivovány šetřit: jejich náklady totiž kompletně hradí stát a nestanoví přitom strop, za jakou sumu si mohou počítače pronajmout. Není navíc vyloučeno, že v některých případech mohou vedení radnic nechat schválně vydělat spřáteleným firmám.

Kromě toho, že chce ministerstvo připravit změnu směrnice, podle níž se náklady na volby proplácejí, plánuje i posílat do obcí finanční kontroly, aby zkoumaly oprávněnost nákladů.

Dát strop, nebo paušál?

Změna by se měla udát ve spolupráci s ministerstvem vnitra. "Ministerstvo vnitra nyní chce dělat kroky k zefektivnění výkonu agend a mělo by se to týkat i voleb a nákladů na ně," uvedl ředitel odboru financování územněsprávních celků ministerstva financí Miroslav Matej.

V jaké to bude podobě, ale zatím není jasné. "Nyní teprve vzniká komise, která se tím bude zabývat. Ze strany ministerstva financí ale zazněl požadavek zahrnout to do připravovaných změn," potvrdil ředitel odboru veřejné správy a eGovernmentu ministerstva vnitra Bohdan Urban.

"Uvažuje se o tom, že by se náklady na volby dávaly jen paušálem – ale je to politická otázka. Dosud to neprošlo kvůli odporu ministerstva vnitra a obcí," naznačuje jednu z cest Matej. Druhá je pak ta, že se prostě náklady na pronájem techniky zastropují.

Současná platná směrnice je přitom paradoxní. Zatímco třeba flashdisky k přenosu dat z volebních místností do sčítacích center Českého statistického úřadu si mohou obce pořídit maximálně v ceně 200 korun a jen jednou za pět let, tak u pronájmu počítačů takový limit není.

Tam na Praze 7

Příkladem je třeba Praha 7 a Praha 6. První zmíněná si pro květnové volby do Evropského parlamentu zapůjčila 36 počítačových souprav a vydala za ně celkem 235 tisíc, tedy 6534 korun za jeden. Praha 6 naopak nechtěla ani korunu – použila počítače škol, kde jsou volební místnosti.

Když sumu, kterou radnice Prahy 7 za pronájem při květnových volbách zaplatila, uviděl Jan Čižinský z hnutí Praha 7 sobě, nabídl jí, že na komunální volby v říjnu obstará techniku za šestinu uvedené ceny. A domluvil vypůjčení 36 sad počítačů s tiskárnami u několika škol – odhadovaných 40 tisíc by pak šlo na dopravu počítačů a mzdu technikům, kteří je připraví.

Počítače ale nedodá. Radnice mu sice minulý týden poslala výzvu, ať jí pošle nabídku do poptávkového řízení, ale současně ho diskvalifikovala: V podmínkách uvedené zakázky stanovila, že zájemce musí mít mimo jiné zkušenost s obdobnou dodávkou ve výši nejméně půl milionu korun. To samozřejmě splnit nemůže.

"Považujeme za logické svěřit dodání funkční počítačové sítě firmě, která má s obdobnými zakázkami nezpochybnitelné zkušenosti,“ reagoval mluvčí radnice Martin Vokuš. To, že nepoužije počítače úřadu a jeho škol jako Praha 6, vysvětlil tím, že takové počítače nemají.

Finanční kontrolo, zasáhni!

V tomto či podobných případech by ale mohl zakročit finanční úřad a odmítnout náklady na drahé počítače proplatit. Formulace směrnice o úhradách nákladů na volby totiž říká, že je možné hradit jen nezbytně nutné výdaje.

"Z dikce směrnice vyplývá očekávání státu, že obce, které mají vhodné počítače či tiskárny ve vlastnictví (a to budou asi skoro všechny), použijí vlastní majetek a na státu budou požadovat jen náklady s jejich instalací a provozem,“ uvedla již dříve pro deník Aktuálně.cz právnička sdružení Oživení Petra Bielinová.

A k tomuto výkladu se nyní přiklání i ministerstvo. "Pokud je prokazatelné, že mohli mít techniku za symbolickou cenu, tak je to porušení zákona o finanční kontrole, která stanovuje principy hospodárnosti, efektivity, účelnosti. Pokud je prokazatelné, že ta zakázka byla zbytečná, neodůvodnitelná, tak finanční správa může odmítnout to proplatit a nepůjde to ze státního, ale obecního," uvádí ředitel Matej.

I když tuto možnost již zákon dává, finanční správa ji dosud příliš neuplatňovala. Respektive vůbec. Na přímý dotaz přiznala, že kvůli přemrštěným nákladům na volby ještě žádné obci peníze nekrátila.

"Kontroly hospodaření obcí jsme prováděli, ale šlo spíše o celkové kontroly, speciálně na náklady voleb jsme se nezaměřovali," připouští ředitel finanční správy Jiří Žežulka.

Děláme to pořád stejně

To se nyní ale změní. Ministerstvo bude podle Mateje chtít, aby se kontroloři na výdaje na volby zaměřili. "Pokud se o nějakém takovém případu dozvíme, dáme finanční správě podnět, ať jej vyšetří," říká Matej. "Ale takový podnět může podat každý," podotýká.

Výsledkem tak může být to, že finanční správa odmítne pronájmy jako neefektivní proplatit, a tak místo ze státního půjdou z obecního. Vzhledem k tomu, že za měsíc jsou komunální volby, noví vládci radnic tak mohou dostat nepříjemný dar od svých předchůdců.

Například Praha 7 se ale podle svého mluvčího Vokuše takové varianty neobává. "MČ Praha 7 postupuje při organizaci všech voleb stejným způsobem a ze strany státních orgánů nikdy nebyly shledány žádné nedostatky. Nemáme důvod se domnívat, že by tomu nyní mělo být jinak," řekl Vokuš.

Přesun pod ministerstvo

Nicméně to, že by stát mohl svůj postoj k nákladům na techniku pro volby přehodnotit, nevyplývá jen z prohlášení ředitele Mateje.

Ministr financí Andrej Babiš rozhodl, že od října část kontrolorů převede z finanční správy přímo pod ministerstvo do pravomoci náměstka Lukáše Wagenknechta. Slibuje si od toho efektivnější kontrolu.

"Může to být jedno z témat kontrol," potvrdil Wagenknecht na adresu nákladů na volby. Podle něj by se ale neměly kontrolovat a případně postihovat jen jednotlivé případy, ale i to, zda je správně nastaven celý systém.

Článek vyšel 9. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 4 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy