reklama
 
 

Radnice: Levná PC na volby nechceme, nejdřív se předveďte

7. 9. 2014 18:40
Praha 7 si pronajme počítače na říjnové volby. Lacinou nabídku už předem vyloučila.

Praha - Do pondělní desáté hodiny přijímá Praha 7 nabídky zájemců, kteří by jí chtěli pronajmout počítače a tiskárny na říjnové komunální a senátní volby. Jedno je přitom již téměř jisté: Městská část za ně opět zaplatí víc, než by musela. I přes to, že měla nabídku, aby je pořídila za zlomek sumy, kterou platí obvykle.

Server Aktuálně.cz již v květnu upozornil na to, že zatímco některé radnice zvládnou volby se svými počítači či si je za minimální sumy půjčí například od svých škol, jiné si je draze pronajmou od IT firem – a často za dvoudenní pronájem zaplatí sumu, za niž by se daly pořídit nové počítače.

Chceme vám ušetřit

Jednou z nich je právě Praha 7. Například pro evropské volby letos v květnu si půjčila 36 počítačových souprav – a vydala za ně celkem 235 tisíc, tedy 6534 korun za jeden. Značná část měst a obcí ale za pronájem nevydá ani korunu: použije zpravidla počítače svých škol, kde jsou volební místnosti.

Vzápětí učinil radnici nabídku místní aktivista Jan Čižinský, který je učitelem na Malostranském gymnáziu. Ten dlouhodobě kritizuje hospodaření městské části a poukázal i na to, jak si zastupitelé vládnoucí koalice přihrávali obecní byty za zlomek jejich hodnoty. Se svým sdružením Praha 7 sobě nyní kandiduje v komunálních volbách.

"Abychom jen nekritizovali, nabídli jsme řešení, že počítače a tiskárny do 36 volebních místností zajistíme za maximálně 40 tisíc korun,“ říká Čižinský. Suma byla na dopravu počítačů a mzdu technikům, kteří počítače připraví.

"V ceně není žádný zisk," dodal s tím, že zápůjčku si už domluvil od několika škol. To samé podle něj mohla přitom udělat i radnice. "Je to příležitost, jak může starosta peníze ušetřit a ještě přilepšit učitelům ze svých škol," podotýká Čižinský.

Radnice na jeho nabídku odpověděla. Minulý týden mu poslala výzvu, aby se zúčastnil poptávkového řízení na dodání techniky. Jenže to má jeden háček – podmínka je, aby uvedený uchazeč mimo jiné doložil, že má zkušenosti s obdobnou zakázkou v minimální výši půl milionu korun.  A to samozřejmě Čižinský splnit nemůže.

Při volbách neexperimentujeme!

"Považujeme za logické svěřit dodání funkční počítačové sítě firmě, která má s obdobnými zakázkami nezpochybnitelné zkušenosti. Domníváme se, že zrovna při zajištění voleb není prostor pro jakékoli experimenty," hájí podmínky mluvčí radnice Martin Vokuš.

Proč ale radnice nepoužije vlastní počítače? "Jak už jsme se vyjadřovali v minulosti, městská část Praha 7 volnými počítači pro zajištění voleb nedisponuje. Přepojování používaných počítačů s daty zaměstnanců úřadu či škol nepovažujeme za možné," vysvětluje Vokuš.

Pro příklad, že to jde, přitom není potřeba chodit příliš daleko. Svoje vlastní počítače použije na volby například téměř třikrát větší Praha 6. "Většinou budou ze škol, kde jsou volební místnosti," potvrdil mluvčí šesté pražské městské části Adam Halmoši, podle něhož tamní radnice zaplatí jen práci zaměstnanců, kteří budou techniku připojovat a držet o volbách pohotovost.

"Zaměstnanec městského úřadu, který dělá zapisovatele volební komise, si s sebou k volbám vezme svůj počítač a svou tiskárnu," poukazuje zase na příklad Třebíče mluvčí tamní radnice Ivan Přibík.

Na web? To nevyberu do konce života

Radnice Prahy 7 se přitom nesnažila ani o to, aby mohla vybírat z většího počtu nabídek, a cena tak mohla klesnout.

Uvedenou zakázku nenajdete na webových stránkách - výzvu poslala jen několika vybraným firmám či těm, kdo dopředu o její poslání zažádali.

V případě zakázek malého rozsahu to sice zákon umožňuje – ale vyvěšení na internet by rozšířilo možný počet zájemců a tím by mohla klesnout cena.

"Kdybych to dala na web, přihlásí se mi z celé republiky a nevyberu do konce života," hrozí se vedoucí odboru investic a veřejných zakázek Taťjana Maková, podle níž jí ale podklady pro zakázku zadala kancelář tajemníka.

Co když nám tam někdo něco podstrčí?

I Maková ale hájí to, že si najmou firmu a nepoužijí existující počítače. "To by bylo protizákonné," reaguje.

"Vy nesmíte mít v počítači žádný jiný program než ten na volby. Je to zrádné, může tam někdo zakomponovat nějaký program, že půjdou výsledky někam jinam. Já musím mít jistotu, že ty počítače jsou čisté," říká a na argument, že to přece dělá velká část obcí či městských částí, nedokáže odpovědět. "To se zeptejte jich," říká pouze.

autor: Marek Pokorný | 7. 9. 2014 18:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama