Trojkoalice v Praze jednala s pravicí. Jsme schopní se domluvit, říká radní Wolf

Lukáš Prchal Marek Pokorný ČTK Lukáš Prchal, Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2015 19:34
Na čtvrtečním jednání o nové pražské koalici se sešla Trojkoalice se stranami ODS a TOP 09, které se už v pátek spojily a pokračují ve vyjednávání společně. Lídr Trojkoalice Petr Štěpánek prohlásil, že na vyjednávání s dalšími pravicovými stranami šli s jasným cílem. Dohodnout se. „Začneme oslovovat další potenciální účastníky této demokratické koalice," sdělil Aktuálně.cz Štěpánek. Ve čtvrtek se ale podle něj k dohodě nedospělo.
Radní Jan Wolf v Trojkoalici za KDU-ČSL.
Radní Jan Wolf v Trojkoalici za KDU-ČSL. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Jednání o nové pražské koalici pokračují. Ve čtvrtek odpoledne se sešla Trojkoalice se stranami ODSTOP 09, které se už minulý týden spojily a pokračují ve vyjednávání společně.

Lídr Trojkoalice Petr Štěpánek prohlásil, že na vyjednávání s dalšími pravicovými stranami šli s jasným cílem. Dohodnout se. "Začneme oslovovat další potenciální účastníky této demokratické koalice," sdělil Aktuálně.cz lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

To potvrdil i radní Jan Wolf v Trojkoalici za KDU-ČSL. "Řekli jsme si, že když najdeme potřebný počet hlasů, máme zájem spolupracovat i v radě," prohlásil Wolf a dodal, že ve společných jednáních budou pokračovat a jsou schopní se na případné koalici domluvit.

Podle předsedy klubu TOP 09 Václava Novotného je spolupráce TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) jediný životaschopný model fungování vedení hlavního města. Pokud by se strany domluvily, musely by najít podporu ještě některé z dalších stran v zastupitelstvu, v 65členném sboru by neměly většinu. Strany si domluvily schůzku na příští týden, čtvrteční dohoda je k další spolupráci nezavazuje. Zástupce ANO zatím strany k jednání o této variantě složení rady nepřizvaly.

"Nebavili jsme se o tom, zda spolu, ale jakým způsobem spolu. Otázka 'zda' je vyřešena. Je to silný výsledek," řekl Novotný. Podle Novotného jsou mezi stranami programové různosti, například v dopravě a hazardu, ale pracují prý na tom, aby našly programový průnik.

Nic se neuzavře. Dál budeme jednat

Štěpánek ve čtvrtek dopoledne také řekl, že ke konečným závěrům zatím nedojde. Navíc nevyloučil ani to, že nebudou jednat s dalšími kluby. "Neříkám, že nebudeme jednat s nikým dalším. Ale na dnešek nemáme další schůzku domluvenou,“ zakončil Štěpánek.

Pravicové strany se ve středu dohodly na dalším pokračování ve vyjednávání s Piráty. Ti jsou sice ochotni jednat, ale v žádném případě nepodpoří koalici s aktivní účastí ODS v radě. Piráti si již dříve v internetovém referendu odhlasovali, že ODS ani ČSSD v koalici nepodpoří.

Počet křesel v pražském zastupitelstvu

Jednání pražského zastupitelstva

ANO: 17

TOP 09 a nezávislí: 12

ČSSD: 8

ODS: 8

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL. STAN): 8

KSČM: 4

Piráti: 4

Klub Nezávislých: 3

Nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová

Pražské zastupitelstvo má 65 členů

"Je to stále stejné. Nepodpoříme radu s účastí ODS. Kdyby ale vznikla menšinová koalice TOP 09 a Trojkoalice, tak bychom ji podpořili,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Mikuláš Ferjenčík. Podle něj ani není reálné, že by pražští Piráti vztah k ODS přehodnotili.

"Jestli je někdo programově od Pirátů vzdálený, tak je to právě ODS. To ukazuje i volební kalkulačka – máme v ní nejmenší shodu s ODS," dodal. Varianta menšinové vlády v Praze není nereálná. To, že by ODS byla ochotná podpořit menšinovou koalici a nežádala křesla v radě, už dříve pro Aktuálně.cz potvrdila předsedkyně klubu pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Zamítnutí spolupráce

TOP 09 a ODS se ve středu zhroutila jedna z variant na koaliční spolupráci, kterou navrhovaly. ČSSD se totiž odmítá s pravicovým tandemem a Trojkoalicí spojit. "Zatím jsme zavrhli variantu TOP 09, ODS, ČSSD a Trojkoalice a kdo šel ještě kolem. Tuto možnost jsme zamítli, protože nám to připadá naprosto programově neukotvené," řekl Aktuálně.cz náměstek primátorky za ČSSD Petr Dolínek.

Sociální demokraté mají navíc stále podepsanou dohodu s ANO o společném vyjednávání a nyní se snaží o co nejdetailnější shodu obou stran. "S ANO máme průběžnou dohodu o možnosti společného programového fungování. V této shodě dál pracujeme a na tomhle půdorysu chceme získat dalšího partnera," vysvětlil Dolínek.

Martin Stropnický, který se stal novým lídrem pražského ANO, ve středu Aktuálně.cz napsal, že zatím nelze dělat ukvapené závěry, ANO se ale stále nevzdává. "Rozhodně bych netvrdil, že ANO je v otázce řešení magistrátu nějakým způsobem ze hry,“ sdělil Stropnický.

Stropnický považuje vzkříšení dosavadní koalice za svůj cíl. "Tahle varianta je varianta číslo jedna. Ale to neznamená, že bychom nejednali s ostatními na různých neoficiálních úrovních. Není to nic proti té první variantě, to je prostě realita," řekl novinářům.

Je přesvědčen o tom, že v těchto dnech na magistrátu jedná každý s každým. Z jeho pohledu jde o mapování možností, další kolo jednání nastane příští týden.

Další varianty

Nabízejí se ale i další varianty, například koalice ANO, TOP 09 a ČSSD. Jenže hnutí ANO dostalo svolení vyjednávat o možné koalici s TOP 09 pouze za předpokladu, že nepřijde o post primátora, a TOP 09 už si myslí na návrat do primátorského křesla.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se několik týdnů zmítala v problémech, se po roce definitivně rozpadla minulé úterý. Vyjednavači z hnutí ANO byli do středy svázáni zákazem jednat s TOP 09, což významně omezovalo možnosti dojednat novou koalici. Zákaz nakonec vedení pražského ANO se svolením předsedy hnutí Andreje Babiše zrušilo.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy