Hnutí ANO hrozí v Praze opozice. TOP 09 chce primátora a vládu s ODS a Trojkoalicí

Lucie Stuchlíková Lukáš Prchal ČTK Lucie Stuchlíková, Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2015 21:52
Stačil jediný den a z vyjednávání o nové koalici na pražském magistrátu prakticky vypadlo hnutí ANO. Opoziční TOP 09 se dohodla na spolupráci s ODS, zájem má i Trojkoalice. K nim se může přidat buď ČSSD, nebo Piráti a lidé exprimátora Tomáše Hudečka. Pokud by se to opozičním stranám podařilo, vládnoucí ANO skončí v opozici. A TOP 09 může znovu pomýšlet na post primátora.
Václav Novotný (TOP 09) je jedním z lidí, kteří by mohli nahradit ve funkci primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO).
Václav Novotný (TOP 09) je jedním z lidí, kteří by mohli nahradit ve funkci primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO). | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Zatímco primátorka Adriana Krnáčová několik dní řešila, zda hnutí ANO může nebo nemůže spolupracovat s TOP 09, pravicová strana na nic nečekala a převzala vyjednávání sama. V průběhu čtvrtka se TOP 09 napevno dohodla na spolupráci s ODS a zájem má také Trojkoalice.

Prakticky už se řeší jenom to, zda novou sestavu doplní sociální demokraté nebo Piráti společně s trojicí zastupitelů kolem exprimátora Tomáše Hudečka. V obou variantách by si TOP 09 nárokovala primátorské křeslo pro sebe.

"Pravděpodobně bych to byl já nebo Jiří Nouza. Nikdo nezpochybnil, že by post měl připadnout TOP 09 jako nejsilnější straně," uvedl šéf zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

TOP 09 by raději volila variantu, ve které bude ČSSD, a Novotný tvrdí, že spolupráce je už prakticky dohodnutá. Sociální demokraté ale zatím jejich nadšení mírní a nechávají si otevřenou i možnost nadále vyjednávat s ANO, se kterým mají uzavřenou dohodu o spolupráci.

"Koalice s TOP 09 je čistě teoretická možnost, budeme se o tom bavit ve straně. Zatím bych nepředbíhal," uvedl radní Petr Dolínek. Jeho stranický kolega Karel Březina ale již dříve řekl, že pokud se nebude koalice s ANO rýsovat, poohlédne se strana jinde.

Že definitivní složení koalice pod vedením TOP 09 zatím dohodnuté není, potvrzuje i zastupitelka za ODS Aleksandra Udženija. "Ve hře jsou stále obě varianty. Já a myslím, že i velká část ODS, se přikláníme spíš ke spojení s Piráty a panem Hudečkem," uvedla Udženija.

Vítěznému ANO hrozí opozice

Dosud vládnoucí ANO, které ve volbách zvítězilo, by tak mohlo skončit v opozici. Primátorka Krnáčová se však ještě nevzdává, podle ní jsou koaliční rozhovory na začátku. Vše je otevřené. "Většinu v zastupitelstvu zatím nikdo nemá," řekla primátorka.

Podle Novotného ale ANO promarnilo svou šanci, když nejprve kvůli rozhodnutí krajského předsednictva nesmělo s TOP 09 vyjednávat, aby o týden později po svolení předsedy hnutí Andreje Babiše vzalo unesení zpět.

Babiš novinářům v reakci na aktuální dění řekl, že tradiční politické strany mají své zájmy a možná by ho tak ani nepřekvapilo, že se dají dohromady, i když jsou ideově odlišné. "Ve finále to vypadá tak, že ta bémovská éra, pravděpodobně, pokud by k tomu došlo, by pokračovala dál," řekl.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se několik týdnů zmítala v problémech, se po roce definitivně rozpadla v úterý. Vyjednavači z hnutí ANO byli do středy svázáni zákazem jednat s TOP 09, což významně omezovalo možnosti dojednat novou koalici.

Zákaz nakonec vedení pražského ANO se svolením předsedy hnutí Andreje Babiše zrušilo. Stanovilo však novou podmínku - chtějí udržet post primátora pro Adrianu Krnáčovou. Kritizovaná primátorka ale patrně bude pro řadu potenciálních partnerů nepřijatelná.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy