Koalice s ANO byla nejlepší variantou, jednání s pravicí se ale nebráníme, říká radní Dolínek

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 13. 11. 2015 11:26
Člen vyjednávacího týmu pražské ČSSD Petr Dolínek odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.
Petr Dolínek
Dotazovaný právě odpovídá
Přejít k dotazům

Praha - Současné složení koalice v Praze je tou nejlepší variantou pro ČSSD. Myslí si to alespoň náměstek primátorky a člen vyjednávacího týmu sociální demokracie Petr Dolínek.

"I když se v některých médiích objevilo, že podporuji právě spolupráci s pravicovými stranami, není to pravda. Jsem přesvědčen, že z pohledu sociální demokracie existují lepší možnosti koalic. Ta z mého pohledu vůbec nejlepší se bohužel rozpadla," uvedl Dolínek v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Sám však popírá, že by ČSSD odmítala jednat i s pravicovými stranami. "Snažíme se najít nejlepší řešení, při kterém budeme moci prosadit co nejvíc z našeho programu. Zároveň je ale důležité, aby to bylo řešení stabilní," dodává.

Za hlavní důvod rozpadu současné koalice vidí Dolínek chování Trojkoalice. "V minulé koalici nebyla problémem primátorka Krnáčová. Proti vlastní koalici hlasovala zejména Trojkoalice," prohlásil náměstek primátorky.

Nevyhnul se ani kritice Matěje Stropnického ze Strany Zelených. "Matěj Stropnický především nechápe, že politika je založena na hledání konsensu a kompromisu. V případě koaličního vládnutí to musí platit dvojnásob. Bohužel kolega Stropnický nedokázal upřednostnit zájmy Prahy před vlastním egem," uvedl.

Kromě politiky se Petr Dolínek vyjadřoval i k plánovaným dopravním stavbám v Praze a nezapomenul připomenout pokračování Městského okruhu. Vyjádřil se i k Břevnovské a Radlické radiále a rekonstrukci Libeňského mostu, který je už několik let v dezolátním stavu.

"Ohledně Libeňského mostu čekáme na expertní stanovisko Kloknerova ústavu ČVUT. Mělo by dorazit na začátku prosince. Podle něj budeme činit další kroky. Osobně podporuji co nejcitlivější a zároveň ekonomicky nejpřijatelnější řešení.," napsal Dolínek. O pokračování Městského okruhu se podle něj stále jedná.

Všechny odpovědi Petra Dolínka si můžete přečíst pod článkem.

Petr Dolínek

Dotazovaný právě odpovídá
Aktualizovat reportáž
13. 11. 2015
Ptá se: Lukáš

Co jste myslel zákazem kamionů? Nějak si nedokážu představit kde bude platit, vždyť do centra kamiony už dávno nesmí. To bude zákaz na zbylé části jižní spojky a na Štěrboholské radiále? Ale to nelze nikudy objet. Chápu, že tu nechceme kamiony, ale radši byste měli tlačit na stát, aby byl okruh konečně dokončen. Ne za 20 let...

Odpovídá: Petr Dolínek

Nejde o centrum, ale o Prahu jako celek. Některé části města jsou kamionovou dopravou stále nadměrně zatíženy. Pokud se ptáte na okruh, tak pevně věřím, že i tento náš krok by mohl státu pomoci, aby jeho výstavbu urychlil. Vedeme v tomto směru intenzivní jednání.

13. 11. 2015
Ptá se: Lukáš

Řídíte ještě dopravu v Praze, nebo to pádem koalice všechno skončilo? Pokud ano, tak se zeptám, jak daleko jsou přípravy Břevnovské radiály, která dost řeší současnou situaci v Patočkově ulici i křižovatku Vypich, která by si mimoúrovňové křížení určitě zasloužila co nejdříve. Je Břevnovská radiála zatím jen na papíře a daleká budoucnost, nebo je reálné začít brzy stavět. Samozřejmě že prioritu asi bude mít Blanka 2, ale vzhledem k tomu že se už razí i průzkumná štola Radlické radiály, tak snad obě radiály budou postupnými kroky směřovat k realizaci. Vím že to stojí peníze, velké peníze. Ale dokončit okruh a radiály by měla být priorita, hlavně pak bude na desítky let hotovo a netřeba dál do toho investovat...

Odpovídá: Petr Dolínek

Bohužel Praha 6 Břevnovskou radiálu nepreferuje. Nicméně já se stále snažím zachovat její trasu v územním plánu, protože například Matěj Stropnický navrhl její úplné vymazání. Radlická radiála má mou absolutní preferenci, souhlasí se mnou i Praha 5 a Praha 13. V příštích dnech na radu předložím materiál, který se týká pokračování geologického průzkumu, aby se celá věc urychlila. Tato radiála totiž po otevření Tunelového komplexu Blanka Praze citelně chybí.

13. 11. 2015
Ptá se: Jiří Králík

Dobrý den.
Nevadí Vám spolupracovat s pravomocně odsouzeným korupčníkem panem Březinou? Jak je možné, že tento človek dále aktivně působí ve Vaší straně?

Odpovídá: Petr Dolínek

Karel Březina nebyl obviněn z žádné korupce, to si ho zřejmě pletete s někým jiným. Pro mne je klíčová jeho odbornost a jen pro vaši informaci, za poslední roky jsem neslyšel, že by ji kdokoli zpochybňoval. Děkuji za všechny otázky a těším se zase někdy příště na shledanou. Petr Dolínek

13. 11. 2015
Ptá se: Marek

Co znamená rozpad kolalice pro plánované stavby v Praze? Třeba pro to, jak bude pokračovat stavba Pražského okruhu a jakou variantou? Stačili jste to už rozhodnout? Jak to bude s Libeňským mostem, na jehož rekonstrukci tento měsíc propadá stavební povolení?

Odpovídá: Petr Dolínek

Ohledně Libeňského mostu čekáme na expertní stanovisko Kloknerova ústavu ČVUT. Mělo by dorazit na začátku prosince. Podle něj budeme činit další kroky. Osobně podporuji co nejcitlivější a zároveň ekonomicky nejpřijatelnější řešení. O pokračování Městského okruhu se stále jedná. Řešíme zároveň i vnější okruh, zrovna včera jsem měl jednání s ředitele ŘSD. Pevně věřím, že v obou stavbách pokročíme co nejrychleji kupředu, Praha je velmi potřebuje.

13. 11. 2015
Ptá se: Jan Dolejš

Dobrý den, jak vnímáte chování Matěje Stropnického? Byť nikdo nikdy neviděl konkrétní výsledky jeho práce, tedy kromě protiprávního polepu celého Žižkova, prezentuje se v médiích jako mučedník. Přitom to byl on, kdo dlouhodobě rozeštvával bývalou koalici a jeho neschopnost málem stala Prahu stavební předpisy. Ostatní o něm hovoří jako o tlučhubovi. Souhlasíte s tím? Strana zelených je kvůli němu nevolitelná.

Odpovídá: Petr Dolínek

Matěj Stropnický především nechápe, že politika je založena na hledání konsensu a kompromisu. V případě koaličního vládnutí to musí platit dvojnásob. A pokud má koalice křehkou většinu, jako tomu bylo v našem případě, tak je nutnost dodržování dohod naprostou nezbytností. Bohužel kolega Stropnický nedokázal upřednostnit zájmy Prahy před vlastním egem.

13. 11. 2015
Ptá se: Martin

Tvrdíte, že minulá koalice byla nejlepší - nebyla, když její síla spočívala v 1 hlasu a opírala se o paní Krnáčovou... To je jeden z více důvodů, proč nemohla uspět. V komunální politice již dlouho neplatí dělenéí na pravicové a levicové strany, tam jde o něco jiného. Oni ty pravicové také již dávno nejsou pravicovými v pravém slova smyslu a socilaismus je všude kolem nás. Celá Evropa již bvybudovala socialismus a USA se o to začínají snažit. Proč tedy odmítíte pragmatickou dohodu s TOP09 a ODS?

Odpovídá: Petr Dolínek

V minulé koalici nebyla problémem primátorka Krnáčová. Proti vlastní koalici hlasovala zejména Trojkoalice. Obecně žádnou dohodu neodmítám, ale spojení s pravicovými stranami není podle mne ideální variantou. Snažíme se najít nejlepší řešení, při kterém budeme moci prosadit co nejvíc z našeho programu. Zároveň je ale důležité, aby to bylo řešení stabilní.

13. 11. 2015
Ptá se: Jan Fučík

Máte mezi politiky nějaké opravdové kamarády, nebo to nejde a jdete si neustále po krku?

Odpovídá: Petr Dolínek

Kamarády určitě mám. Logicky nejvíc mezi sociálními demokraty. Jinak se ale snažím vycházet i s kolegy z jiných stran a jsem rád, že vztahy jsou v drtivé většině případů velmi korektní.

13. 11. 2015
Ptá se: Martin Rauš

Pane Dolínku, každý den venčím psa na Letné a dost často vás vidím, jak tam jdete. Vy chodíte pěšky do práce?

Odpovídá: Petr Dolínek

Ano poměrně často, bydlím na Praze 6 a na magistrát je to krásná procházka. Stejně tak často jezdím metrem. Někdy samozřejmě i autem, ale snažím se raději volit jiné formy. Budu rád, když mne v tomto budou následovat i další Pražané.

13. 11. 2015
Ptá se: Karel Schweitzer

Dobrý den, nechápu jednu věc a sice, proč pořád někdo říká, že by v dozorčích radách neměli být politici. Vždyť od toho si vás snad platíme, abyste kontrolovali hospodaření městských firem. Odborníci by snad logicky měli být v představenstvu ne? Jaký na to máte názor?

Odpovídá: Petr Dolínek

Jsem přesvědčen, že politici by v dozorčích radách být měli. Dozorčí rada je totiž kontrolní orgán vlastníka, v našem případě tedy Prahy. Ovšem je třeba podívat se na systém odměňování, které nesmí být v nehorázné výši. Politik by měl situaci v konkrétní firmě skutečně rozumět, pozice v dozorčích radách nesmí být v žádném případě za odměnu jen jako trafika.

13. 11. 2015
Ptá se: Alena Prášková

Dovolím si osobní otázku. Jste ženatý nebo máte přátelkyni nebo jste single?

Odpovídá: Petr Dolínek

Jsem šťastně ženatý a mám dvě děti.

13. 11. 2015
Ptá se: Iva Rambousková

Zajímalo by mě, jestli vám Stropnický nějak vysvětlil to, že hlasoval proti koalici?

Odpovídá: Petr Dolínek

13. 11. 2015
Ptá se: Petr Ovčáček

Zajímalo by mě, jestli vám Stropnický nějak vysvětlil to, že hlasoval proti koalici?

Odpovídá: Petr Dolínek

On to bohužel vysvětloval především v médiích, kde kydal špínu na své kolegy v radě.

13. 11. 2015
Ptá se: Jan Florián

asi se vás všichni budou ptát na koalice a vyjednávání, ale mě zajímá něco jiného. V rozhovoru s vámi jsem před časem četla, že podporujete rozumný rozvoj cyklistiky, to se mi líbí. Sama na kole jezdím, ale Automatu rozhodně nefandím, podle mne cyklistice spíš škodí, máte na to stejný názor?

Odpovídá: Petr Dolínek

Za svůj úkol považuji, zlepšit situaci v dopravě obecně tak, aby vedle sebe co nejlépe fungovaly různé typy a vzájemně se doplňovaly. Cyklistiku podporuji, ale nemyslím si, že to musí být za každou cenu a tak, aby to štvalo například řidiče. AutoMat přichází se spoustou nápadů. Nesouhlasím rozhodně se všemi, ale jsou to aspoň podklady k diskusi.

13. 11. 2015
Ptá se: Josef urban

Pane Dolínku, považujete za možné, že by fungovala koalice TOP 09, ODS, ČSSD a Trojkoalice? Vždyť to je 6 stran.

Odpovídá: Petr Dolínek

I když se v některých médiích objevilo, že podporuji právě spolupráci s pravicovými stranami, není to pravda. Jsem přesvědčen, že z pohledu sociální demokracie existují lepší možnosti koalic. Ta z mého pohledu vůbec nejlepší se bohužel rozpadla. Stále se jedná, věřím, že se podaří najít nějaké funkční a stabilní řešení.

13. 11. 2015
Ptá se: Radek Nový

Chtěl byste být jednou primátorem?

Odpovídá: Petr Dolínek

Není to žádná meta, o níž bych usiloval. Chci být politik, po kterém něco prospěšného zůstane. Například v pozici radního pro dopravu takové možnosti mám a primátorský řetěz k tomu nepotřebuji.

13. 11. 2015
Ptá se: Olga Veselá

Na jaře jsem četla článek o problémech kolem tunelu Blanka. Vsadila jsem se s kamarádkou, že se to letos neotevře. Prohrála jsem, ale jsem za to ráda a gratuluju vám. Jaktože se vám to narozdíl od předchůdců povedlo?

Odpovídá: Petr Dolínek

Zkrátka jsem všechna jednání, a byly jich stovky, vedl směrem k otevření. Problémy, které se vyskytly, jsme operativně řešili. Jsem rád, že tato stavba, na kterou Praha roky čekala, už funguje a slouží řidičům.

13. 11. 2015
Ptá se: Jan Svoboda

Kdyz se odvolavali radni tak Cssd jako jedina strana prisla o dva respekrive dve radni proc?

Odpovídá: Petr Dolínek

Protože šlo bohužel čistě o mstu. Trojkoalice ukázala, že jí šlo "opravdu" o program, když například hlasovala pro odvolání kolegyně Ropkové, proti jejíž práci nikdy nevznesla jedinou připomínku.

13. 11. 2015
Ptá se: Miloš Krejča

Udělal jste mi radost zákazem kamionů, věříte, že To skutečně projde?

Odpovídá: Petr Dolínek

Věřím, že ano. Dopravě i kvalitě ovzduší v Praze by to velmi pomohlo. Navíc věřím, že by to byla i motivace pro stát, aby urychlil práci na dostavbě Silničního okruhu kolem Prahy.

13. 11. 2015
Ptá se: Bob

Pane Dolínku, přistoupíte jako ČSSD na koalici s TOP09, stačí ano nebo ne?

Odpovídá: Petr Dolínek

Nevím, jednání stále probíhají a je třeba najít stabilní řešení pro Prahu. Za ČSSD můžu říci, že preferujeme dohodu s ANO a budeme hledat partnera či partnery, se kterými se shodneme na prioritách.

13. 11. 2015
Ptá se: Richard Jahoda

Dobrý den, prosím vás rychle složte nějakou koalici a pracujte a hlavně ať už to vydrží. Nebo vás ta neustálá politická vyjednávání baví?

Odpovídá: Petr Dolínek

Dobrý den, nebaví, navíc to všechny zdržuje od práce. V Praze je dost problémů, které je třeba řešit. Nicméně zkrátka musí dojít k nějaké dohodě, aby se vytvořila funkční a stabilní koalice, která bude moci pracovat a prosazovat, doufejme, co nejlepší program.

13. 11. 2015
Ptá se: Marek Hurt

Pane Dolínku, to se opravdu nedalo se Stropnickým dohodnout?

Odpovídá: Petr Dolínek

Někdy dalo, ale nikdy jste si bohužel nemohli být jistí, že tu dohodu dodrží.

13. 11. 2015
Ptá se: Nikdo nikde

Zdravím, jak by se vám líbil Martin Stropnický, jako nový předseda pražského ANO. Nebylo by těch Stropnických v Praze už moc?

Odpovídá: Petr Dolínek

Na vaší otázku, zda by nebylo Stropnických v Praze moc, si musí odpovědět každý sám. Já zásadně nekomentuji vnitrostranické záležitosti jiných stran.

13. 11. 2015
Ptá se: Mr. X

Dobrý den,
jakou koalici byste vy osobně v tuhle chvíli nejraději sestavil? Myslíte si, že se dá najít taková, která má šanci vydržet do příštích voleb?

Odpovídá: Petr Dolínek

Taková se najít zkrátka musí. Osobně rozhodně nepreferuji účelový slepenec mnoha stran jen proto, aby vznikla nějaká většina. Musí jít o funkční řešení založené na programu a dohodě o prioritách.

13. 11. 2015
Ptá se: David

Pane Dolínku, dobrý den, je pravdou, že Vy a pan Poche jste jakousi prodlouženou rukou pana Březiny, zejména v oblasti veřejných zakázek a nakládání s majetkem Prahy? Je pravdou, že šedou eminencí je pan Dovhomilja? A že těmto snahám o jakési přilepšení si z městského rozpočtu nevyhovuje koalice s Trojkoalicí a ANO? Je tedy pravdou, že v Praze opět nejde o dobrou správu, ale o snahy přerozdělit vliv mezi TOP 09, ODS a ČSSD? Děkuji. David

Odpovídá: Petr Dolínek

Dobrý den, pana Dovhomilju jsem nikdy v životě neviděl a pevně doufám, že se s ním nikdy nesetkám ani v budoucnu. Koalice s ANO a Trojkoalicí by trvala dále, kdyby Trojkoalice opakovaně nehlasovala proti vlastní koalici.

13. 11. 2015
Ptá se: Pepa

Věříte ještě v záchranu současné koalice v čele s primátorkou Krnáčovou?

Odpovídá: Petr Dolínek

Probíhají jednání, nejde o záchranu, není to ani o paní Krnáčové, ani o Dolínkovi či jiných jménech. Je třeba najít stabilní a funkční řešení pro Prahu

13. 11. 2015
Ptá se: Jakub

Dobrý den, kterou variantu koalice v Praze ČSSD preferuje. Tu s ANO nebo spojení s TOP 09?

Odpovídá: Petr Dolínek

Zatím stále platí, že postupujeme společně s ANO. Dohodli jsme se na 9 programových prioritách, které chceme prosadit a jsem přesvědčen, že jde o potřebné věci pro Pražany, které mohou mít podporu i jiných stran. Situace ve vyjednávání je momentálně dost nepřehledná, subjektů je hodně. Obecně platí, že by neměl vzniknout nějaký slepenec jen na základě toho, aby měl většinu v zastupitelstvu bez ohledu na program. To by nedávalo žádný smysl.

13. 11. 2015
Ptá se: Miroslav Chovan

Dobrý den. Nezdá se Vám přinejmenším politicky nekorektní jednat s TOP? Aby vám to nakonec Bureš nespočítal ve vládě. Je všeho schopný.

Odpovídá: Petr Dolínek

Jednáme především s ANO, s nimiž jsme uzavřeli dohodu o 9 společných prioritách. Ale ČSSD a ANO dohromady většinu hlasů nemají, takže je třeba najít partnera či partnery.

13. 11. 2015
Ptá se: A&A

Chcete i nadále prosazovat do vedení prahy pravomocně odsouzeného přítele Březinu?

Odpovídá: Petr Dolínek

Karel Březina ve vedení Prahy není a nebude. Je pouze řádně zvoleným zastupitelem.

13. 11. 2015
Ptá se: Milan Šebo

Nemáte pocit, že chování ANO bylo velmi nevyzpytatelné ? Nebyla by spolupráce s TOP 09 pro veřejnost čitelnější ?

Odpovídá: Petr Dolínek

Nevyzpytatelná byla především Trojkoalice, konkrétně zástupci Zelených, kteří hlasovali proti vlastní koalici. ANO dohody dodržovalo. Opakuji se, ale teď je třeba najít stabilní a funkční řešení pro Prahu, které se ale nebude opírat pouze o většinu v zastupitelstvu, ale především o co nejlepší program.

13. 11. 2015
Ptá se: Petr Lysoněk

Pan Ludvík (zastupitel za čssd) se v rozhovoru pro hospodářské noviny (12.11.2015) vyjádřil, že při rozhodování o svozu odpadků jsou všechny možnosti špatné. Pane Dolínku můžete prosím odpovědět, jaké jsou ty špatné alternativy?

Odpovídá: Petr Dolínek

Teď dobíhají lhůty, které je nutné dodržet před vypsáním výběrového řízení. Jakmile to bude možné, je nutné okamžitě vypsat výběrové řízení na svoz odpadu v Praze. Toto považuji za nejlepší možné řešení, všechna ostatní by byla horší, například nápady o zadávání v jednacím řízení bez uveřejnění apod.

 

Právě se děje

před 52 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy