TOP 09 se snaží vrátit do hry o vedení Prahy, nabídla ODS křeslo primátora

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
24. 2. 2016 18:06
Pražská TOP 09 nabídla post primátora občanským demokratům, respektive Bohuslavu Svobodovi, který už tuto funkci v letech 2010 až 2013 zastával. "Nám na té funkci tolik nezáleží. A po zralé úvaze jsme ten post ODS nabídli,“ řekl předseda zastupitelů hlavního města za TOP 09 Václav Novotný. Pro občanské demokraty byla nabídka překvapivá. "Jsme rádi a potěšeni. Obdivuji to, protože na to TOP 09 potřebovala velkou odvahu. Budeme svolávat kvůli tomu i regionální radu, protože je to závažná věc. Ale chci zdůraznit, že nám nejde o funkce," reagoval Filip Humplík.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – TOP 09 přišla s novým plánem, jak se vrátit do jednání o koalici v Praze. A jde o krok velmi překvapivý. Strana se totiž rozhodla nabídnout ODS post primátora, konkrétně Bohuslavu Svobodovi, který už tuto funkci zastával v letech 2010 až 2013.

"Nám na té funkci tolik nezáleží. A po zralé úvaze jsme ten post ODS nabídli. Jestli je pro ně důležité mít primátora, nám to nevadí," řekl Aktuálně.cz předseda zastupitelů hlavního města za TOP 09 Václav Novotný.

Podle něj je k rozhodnutí primárně přivedlo prohlášení, že ANO bude trvat na Adrianě Krnáčové jako primátorce. "To je pro nás nepřijatelné," řekl Novotný, který kvůli tomu vyjednávat s ANO odmítá.

Jinak bychom se nikam nehnuli

"Probrali jsme programové záležitosti a shody jsou silné. A máme pocit, že pokud všichni rajtují na svém, dohodnout nejde nic," odůvodnil velký ústupek a nabídku primátorského postu Novotný.

Občanské demokraty nabídka zaskočila. "Dost nás to překvapilo, ale jsme rádi a potěšeni. Obdivuji to, protože na to TOP 09 potřebovala velkou odvahu. Budeme kvůli tomu svolávat i regionální radu, protože je to závažná věc. Ale chci zdůraznit, že nám nejde o funkce," reagoval Filip Humplík z ODS, který si chce ale znovu pečlivě prostudovat programová prohlášení.

"Pan Svoboda je o tom informován, byl na jednu stranu potěšen, ale pak zdůraznil, že nám musí jít o program a o tom se chceme začít bavit," doplnil předseda pražské ODS.

Více než sto dní bez vlády

Nabídka přišla den poté, co primátorka Prahy Adriana Krnáčová vystoupila s novinkami ohledně Lítačky, kterou začne Praha vydávat už od prvního března oproti slibované polovině roku.

Na čtvrtečním zastupitelstvu má Krnáčová nový projekt pražské karty vysvětlovat a nebude mít snadnou úlohu. Na posledním zasedání, které proběhlo v před měsícem v lednu, se na ní snesla kvůli projektu značná kritika a ani nyní poskytnutými materiály opoziční ani koaliční politiky neuspokojila. A ODS, která doteď s ANO o možné koalici vyjednávala, už začala ustupovat. "Ta vyjednávání, která jsme vedli, bych nenazval jako koaliční," řekl Humplík.

Hlavní město je už více jak sto dní bez řádně fungujícího vedení a vše udržuje v chodu jenom polorozpadlá rada města, která má sedm členů.

TOP 09 hned po podzimním rozpadu staré koalice prohlásila, že má sestavenou koalici novou – ta se ale po čase jednání rozpadla. Nyní se tedy zdá, že se TOP 09 znovu vrací do hry.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy