Koaliční jednání v Praze jsou znovu na začátku, jednají všichni se všemi

ČTK ČTK
16. 2. 2016 23:17
Vůbec poprvé od rozpadu pražské koalice loni v říjnu a začátku nových vyjednávání se v úterý sešly ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL). Podle předsedy zastupitelského klubu Trojkoalice Petra Štěpánka (SZ) se úterní schůzkou odblokovaly všechny podmínky, které strany měly. Strany se shodují na tom, že je třeba vytvořit silnější většinu než těsně dostačujících 33 hlasů. Strany se na žádné z četných úterních schůzek údajně nebavily o personálních otázkách či případném složení rady. ANO ale trvá na tom, aby mu zůstal primátorský post.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koaliční jednání v Praze jsou znovu na začátku, opět jednají všichni se všemi jako po volbách před rokem a půl. V úterý se uskutečnilo několik schůzek, od dvoustranných po zatím nejširší zvažovanou koalici pěti stran. Vůbec poprvé od rozpadu koalice loni v říjnu a začátku nových vyjednávání se sešly ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL).

Podle předsedy zastupitelského klubu Trojkoalice Petra Štěpánka (SZ) se úterní schůzkou odblokovaly všechny podmínky, které strany měly. Původně vedení stran odmítala jednání ANO a TOP 09, společný postup deklarovaly TOP 09 a ODS, stejně tak ČSSD a ANO. Podle místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka (ANO) ale dohoda platí i nadále.

Strany se shodují na tom, že je třeba vytvořit silnější většinu než těsně dostačujících 33 hlasů, které měly společně ANO, ČSSD a Trojkoalice. "Existují asi čtyři možné varianty. Žádná nemá prioritu," řekl po jednání ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Dopoledne po jednání ANO, ČSSD a ODS předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina připustil jako možnou koalici ANO, ČSSD, Trojkoalice a ODS s 41 hlasy z celkových 65. Předseda zastupitelů ODS Filip Humplík ale Březinova slova večer odmítl, žádná koalice podle něj není na stole.

Strany ANO, ODS, TOP 09 a Trojkoalice, které se sešly večer, mají společně 45 hlasů. Už dříve se jednalo také o koalici TOP 09, ODS, Trojkoalice, pirátů a nezávislých s 35 hlasy. Tento formát ale skončil odchodem nezávislých zastupitelů vedených bývalým primátorem Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09).

V úterý dopoledne se sešli zástupci ANO také s TOP 09, k žádné konkrétní dohodě ale nedošlo. TOP 09 se rovněž sejde ještě s ODS a Trojkoalicí. Podle místopředsedy hnutí ANO Faltýnka ve čtvrtek bude jeho uskupení jednat s Trojkoalicí. "Náš záměr je zachovat původní půdorys a k tomu přibrat nějakého partnera," dodal Faltýnek.

Hnutí ANO předalo ČSSD a ODS seznam svých požadavků, s nimiž je ochotno vytvořit na magistrátu novou koalici. Obdobný seznam v uplynulých týdnech předala jednotlivým vyjednávacím týmům také ODS - požaduje například snížení běžných výdajů města nebo změnu způsobu financování dopravního podniku.

Strany se na žádné z úterních četných schůzek údajně nebavily o personálních otázkách či případném složení rady. ANO ale podle Faltýnka trvá na tom, aby mu zůstal primátorský post. "Na řadu přicházejí programové průniky, abychom věděli, že toto je schopný projekt," řekla novinářům po večerním jednání o zatím nejširší koalici místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Strany se tak shodují zatím jen na tom, že je prakticky nemožné, aby nová koalice vznikla a doplnila sedm členů rady na potřebných 11 už na únorovém zastupitelstvu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 39 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 50 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy