Koaliční jednání v Praze jsou znovu na začátku, jednají všichni se všemi

ČTK ČTK
16. 2. 2016 23:17
Vůbec poprvé od rozpadu pražské koalice loni v říjnu a začátku nových vyjednávání se v úterý sešly ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL). Podle předsedy zastupitelského klubu Trojkoalice Petra Štěpánka (SZ) se úterní schůzkou odblokovaly všechny podmínky, které strany měly. Strany se shodují na tom, že je třeba vytvořit silnější většinu než těsně dostačujících 33 hlasů. Strany se na žádné z četných úterních schůzek údajně nebavily o personálních otázkách či případném složení rady. ANO ale trvá na tom, aby mu zůstal primátorský post.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koaliční jednání v Praze jsou znovu na začátku, opět jednají všichni se všemi jako po volbách před rokem a půl. V úterý se uskutečnilo několik schůzek, od dvoustranných po zatím nejširší zvažovanou koalici pěti stran. Vůbec poprvé od rozpadu koalice loni v říjnu a začátku nových vyjednávání se sešly ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL).

Podle předsedy zastupitelského klubu Trojkoalice Petra Štěpánka (SZ) se úterní schůzkou odblokovaly všechny podmínky, které strany měly. Původně vedení stran odmítala jednání ANO a TOP 09, společný postup deklarovaly TOP 09 a ODS, stejně tak ČSSD a ANO. Podle místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka (ANO) ale dohoda platí i nadále.

Strany se shodují na tom, že je třeba vytvořit silnější většinu než těsně dostačujících 33 hlasů, které měly společně ANO, ČSSD a Trojkoalice. "Existují asi čtyři možné varianty. Žádná nemá prioritu," řekl po jednání ANO, TOP 09, ODS a Trojkoalice předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Dopoledne po jednání ANO, ČSSD a ODS předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina připustil jako možnou koalici ANO, ČSSD, Trojkoalice a ODS s 41 hlasy z celkových 65. Předseda zastupitelů ODS Filip Humplík ale Březinova slova večer odmítl, žádná koalice podle něj není na stole.

Strany ANO, ODS, TOP 09 a Trojkoalice, které se sešly večer, mají společně 45 hlasů. Už dříve se jednalo také o koalici TOP 09, ODS, Trojkoalice, pirátů a nezávislých s 35 hlasy. Tento formát ale skončil odchodem nezávislých zastupitelů vedených bývalým primátorem Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09).

V úterý dopoledne se sešli zástupci ANO také s TOP 09, k žádné konkrétní dohodě ale nedošlo. TOP 09 se rovněž sejde ještě s ODS a Trojkoalicí. Podle místopředsedy hnutí ANO Faltýnka ve čtvrtek bude jeho uskupení jednat s Trojkoalicí. "Náš záměr je zachovat původní půdorys a k tomu přibrat nějakého partnera," dodal Faltýnek.

Hnutí ANO předalo ČSSD a ODS seznam svých požadavků, s nimiž je ochotno vytvořit na magistrátu novou koalici. Obdobný seznam v uplynulých týdnech předala jednotlivým vyjednávacím týmům také ODS - požaduje například snížení běžných výdajů města nebo změnu způsobu financování dopravního podniku.

Strany se na žádné z úterních četných schůzek údajně nebavily o personálních otázkách či případném složení rady. ANO ale podle Faltýnka trvá na tom, aby mu zůstal primátorský post. "Na řadu přicházejí programové průniky, abychom věděli, že toto je schopný projekt," řekla novinářům po večerním jednání o zatím nejširší koalici místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Strany se tak shodují zatím jen na tom, že je prakticky nemožné, aby nová koalice vznikla a doplnila sedm členů rady na potřebných 11 už na únorovém zastupitelstvu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy