Anonym nahlásil bombu na čtyřech místech v Praze, policie prohledala Sněmovnu i Českou televizi

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 6. 2016 19:46
Hned na čtyřech místech v Praze byla ve středu v podvečer nahlášena bomba, nikde se nenašla. Policie evakuovala budovu České televize na Kavčích horách, prohledávala i Kriminalistický ústav, Vrchní soud a Sněmovnu. Poslanci kvůli tomu předčasně ukončili jednací den. Schůze bude pokračovat ve čtvrtek ráno.
Budovu České televize prohledávají speciálně cvičení psi.
Budovu České televize prohledávají speciálně cvičení psi. | Foto: Thinkstock

Praha - Anonym ve středu odpoledne nahlásil uložení bomby ve Sněmovně, Kriminalistickém ústavu, budově Vrchního soudu a v České televizi na Kavčích horách. Policisté všechna čtyři místa prohledali, ale nic nenašli. Po autorovi výhrůžek pátrají, řekli mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Objekt České televize byl okolo 17:30 evakuován. Museli ho opustit ti, kteří se nepodílejí na vysílání. Televize dál normálně vysílá. "Výhrůžka vůči České televizi byla časově konkrétní," uvedl Hulan. Na místě je několik desítek policistů a také tři psi vycvičení na vyhledávání výbušnin.

Zásahy ve Sněmovně a Kriminalistickém ústavu jsou podle Bocána prováděny za plného provozu, tedy bez evakuace. Poslanci přesto jednací den ukončili předčasně. O přerušení jednání dal hlasovat předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Postupoval podle informací ČTK na základě doporučení policejní ochranné služby. Policisté již předtím prostory ve Sněmovně prohledávali. Uzavřeli ulice vedoucí k objektu.

Poslanci tak ve středu nedokončili druhé čtení novely poslanců KDU-ČSL, která má z povinnosti zveřejňovat smlouvy v internetovém registru vyjmout národní podnik Budějovický Budvar. Schůze bude pokračovat ve čtvrtek ráno.

Anonym hrozil bombou ve Sněmovně i v půli prosince. Bylo to tehdy před začátkem jednacího dne a schůzi poslanců to neohrozilo. Policie podezřelého muže zadržela, ve stejný den podle ní směřoval tutéž výhrůžku i dalším místům, a to pražské zoologické zahradě, curyšskému letišti nebo jedné kavárně v Curychu.

V minulosti ohlásil anonym uložení plastické trhaviny v jednacím sálu Sněmovny v lednu 1993 při rozpravě k volbě prezidenta. Autor telefonátu se tehdy policii znovu ohlásil, přiznal se a sdělil motiv svého činu. Letos v březnu policie zadržela muže, který předtím šestnáctkrát vyhrožoval bombou různým významným osobám či institucím v Česku. Hrozby adresoval i Sněmovně.

 

Právě se děje

Další zprávy