Anonym nahlásil bombu na čtyřech místech v Praze, policie prohledala Sněmovnu i Českou televizi

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 6. 2016 19:46
Hned na čtyřech místech v Praze byla ve středu v podvečer nahlášena bomba, nikde se nenašla. Policie evakuovala budovu České televize na Kavčích horách, prohledávala i Kriminalistický ústav, Vrchní soud a Sněmovnu. Poslanci kvůli tomu předčasně ukončili jednací den. Schůze bude pokračovat ve čtvrtek ráno.
Budovu České televize prohledávají speciálně cvičení psi.
Budovu České televize prohledávají speciálně cvičení psi. | Foto: Thinkstock

Praha - Anonym ve středu odpoledne nahlásil uložení bomby ve Sněmovně, Kriminalistickém ústavu, budově Vrchního soudu a v České televizi na Kavčích horách. Policisté všechna čtyři místa prohledali, ale nic nenašli. Po autorovi výhrůžek pátrají, řekli mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Objekt České televize byl okolo 17:30 evakuován. Museli ho opustit ti, kteří se nepodílejí na vysílání. Televize dál normálně vysílá. "Výhrůžka vůči České televizi byla časově konkrétní," uvedl Hulan. Na místě je několik desítek policistů a také tři psi vycvičení na vyhledávání výbušnin.

Zásahy ve Sněmovně a Kriminalistickém ústavu jsou podle Bocána prováděny za plného provozu, tedy bez evakuace. Poslanci přesto jednací den ukončili předčasně. O přerušení jednání dal hlasovat předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Postupoval podle informací ČTK na základě doporučení policejní ochranné služby. Policisté již předtím prostory ve Sněmovně prohledávali. Uzavřeli ulice vedoucí k objektu.

Poslanci tak ve středu nedokončili druhé čtení novely poslanců KDU-ČSL, která má z povinnosti zveřejňovat smlouvy v internetovém registru vyjmout národní podnik Budějovický Budvar. Schůze bude pokračovat ve čtvrtek ráno.

Anonym hrozil bombou ve Sněmovně i v půli prosince. Bylo to tehdy před začátkem jednacího dne a schůzi poslanců to neohrozilo. Policie podezřelého muže zadržela, ve stejný den podle ní směřoval tutéž výhrůžku i dalším místům, a to pražské zoologické zahradě, curyšskému letišti nebo jedné kavárně v Curychu.

V minulosti ohlásil anonym uložení plastické trhaviny v jednacím sálu Sněmovny v lednu 1993 při rozpravě k volbě prezidenta. Autor telefonátu se tehdy policii znovu ohlásil, přiznal se a sdělil motiv svého činu. Letos v březnu policie zadržela muže, který předtím šestnáctkrát vyhrožoval bombou různým významným osobám či institucím v Česku. Hrozby adresoval i Sněmovně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy