Pro syna zpronevěřila miliony, soud jí snížil trest

ČTK ČTK
18. 11. 2013 14:07
Matka z účtů Národního památkového ústavu postupně vybrala 17 milionů.
Foto: AZprávy

Praha - Odvolací Vrchní soud v Praze snížil účetní Věře Bídové trest za zpronevěru 17 milionů korun Národního památkového ústavu (NPÚ) z pěti let odnětí svobody na tři.

Přihlédl k vysokému věku a zhoršenému zdravotnímu stavu ženy. Jejímu synovi Jiřímu Bídovi, který peníze použil na splácení svých podnikatelských dluhů, potvrdil pět let vězení. Verdikt je pravomocný.

Žena, která pracovala v pražském Územním odborném pracovišti NPÚ v ulici Na Perštýně, měla jako účetní dispoziční právo k bankovnímu účtu úřadu.

Z něj podle rozsudku v době od října 2009 do prosince 2012 postupně vybírala částky od 10 do 150 tisíc korun a převáděla je na tři synovy účty vedené u různých bank. Počínala si tak celkem v 227 případech a dohromady zpronevěřila 16,9 milionu korun.

Její syn tyto peníze, o kterých věděl, že patří NPÚ, průběžně používal pro své potřeby a hradil z nich závazky své neúspěšné firmy Czech Tennis Agency.

Jedenasedmdesátiletá vysokoškolsky vzdělaná Bídová neutratila ze zpronevěřené částky nic. Jejím cílem bylo za každou cenu chránit syna, kterému už předtím dala z vlastních úspor 400 tisíc korun.

"Z lidského hlediska je její pohnutka pochopitelná. Nepodmíněný trest odnětí svobody je ale v tomto případě nutný. Snížení trestu pod spodní hranici zákonné sazby a zařazení obžalované do nejmírnějšího typu věznice je maximum, co jsme pro obžalovanou mohli udělat," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Hana Pecová.

Naopak Bída by si podle soudkyně zasloužil vyšší trest než pět let vězení. Hrozilo mu pět až deset let odnětí svobody, dostal tedy trest na samé spodní hranici trestní sazby. Odvolací soud mu jej však nemohl zpřísnit, protože proti původnímu rozsudku pražského městského soudu se neodvolal státní zástupce.

Syn dosud nic nesplatil

"Nejenže v podnikání utopil své peníze, ale začal v něm utápět i prostředky, které mu posílala matka. Bylo na něm, aby této skutečnosti učinil přítrž, což neudělal," podotkla Pecová.

V památkovém ústavu si faktu, že z účtu úřadu mizí nezanedbatelná část rozpočtu pracoviště, nikdo nevšiml déle než tři roky a podle svědků zpronevěru neodhalila ani speciální kontrola ministerstva financí. Na trestný čin přišel až auditor při prověřování hospodaření, které souviselo s reorganizací ústavu.

Soudkyně upozornila na to, že oba obžalovaní měli vlastně štěstí, že se zpronevěru podařilo odhalit dřív, než zpronevěřená částka dosáhla ještě mnohem výraznější výše. Podle rozsudku musí společně uhradit způsobenou škodu, která činí 16,7 milionu korun. Bídová už totiž splatila 140 tisíc, na rozdíl od syna.

 

Právě se děje

Další zprávy