Praha - Pražští zastupitelé budou ve čtvrtek 28. dubna volit chybějící čtyři radní. Do rady by měli přibýt po jednom zástupci ANO a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a dva radní ČSSD.
Po pátečním koaličním jednání to řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Rada má nyní sedm z 11 členů. Trojkoalice také upustila od požadavku zvýšit daň z nemovitosti, který vadil zastupitelům z ANO.
"Dnes jsme se domluvili na všech bodech, které byly předloženy Trojkoalicí," řekl Wolf. Zástupci Trojkoalice nakonec stáhli svůj požadavek zvýšit daň z nemovitosti. Vadilo to zástupcům ANO. "Pro nás je to dobrý výsledek, dlouho jsme o tom debatovali a hledali jsme konsenzus. Já to hodnotím jako dobrý výsledek," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
Mezi požadavky Trojkoalice byla kromě zvýšení daně z nemovitosti například budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika nebo určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.
Ročně až 700 milionů na sociální bydlení
Podle radní Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice) jde v tuto chvíli o to, najít způsob, jak by město dávalo peníze do fondu sociálního bydlení. "Bavili jsme se o tom, že se budou hledat peníze z vnitřních zdrojů magistrátu. Matěji Stropnickému nešlo o zvýšení daně, ale aby se nějak naplňoval fond, on chtěl jen zajistit udržitelné plnění fondu a aby bylo možné takové byty stavět kontinuálně. Teď jde jenom o to, najít mechanismus, jak to vyřešit," řekla Plamínková.
Předseda zelených Matěj Stropnický redakci vysvětlil, že sociální bydlení bude nyní financováno z pronájmu pozemků. "Výnos z toho, co město vybere za pronájmy pozemků nebo nebytových prostor, případně z jejich prodejů, půjde na sociální bydlení,“ řekl redakci předseda zelených Matěj Stropnický.
ANO nabídlo Stropnickému jednorázový příspěvek na sociální bydlení ve stovkách milionů. Předseda zelených nabídku ale odmítl s tím, že chce systémové řešení.
Podle zastupitele Patrika Nachera za ANO je do budoucna důležité dát sociálnímu bydlení nějaký pravidla a určit, kdo a za jakých podmínek má na toto bydlení právo. "Nyní je ve fondu 1.7 miliardy korun. Do konce roku tam poteče dalších 300 milionů z prodejů. Jinak ročně do fondu přijde díky samotné hospodářské činnosti města 600 až 700 milionů," vysvětlil Nacher, který s řešením přišel.
Nové obsazení rady
Jaroslav Faltýnek (ANO) po vyjednávání sdělil, že už byli seznámeni s personálními požadavky koaličních partnerů. "My do rady navrhujeme nového člena Karla Grabeina Procházku. Měl by se stát radním pro majetek. Zbytek je na partnerech,“ vysvětlil Aktuálně.cz Faltýnek.
Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) má dostat výbor pro dopravu. Místo něj půjde do rady města s největší pravděpodobností Petra Kolínská. Za ČSSD má být do rady znovu zvolena zastupitelka a bývalá radní Irena Ropková a mluví se i o místostarostovi Prahy 1 Danielu Hodkovi.
Po šesti měsících se tak konečně zdá, že Praha bude mít znovu vládu a úplnou a plně schopnou radu.
Strany by měly mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla koalice 33 hlasů, do klubu ČSSD ale vstoupila nezávislá zastupitelka Monika Krobová-Hášová, která kandidovala za TOP 09, po volbách ale ze strany i jejího klubu odešla. Nyní vládne Praze sedm radních, rada má v plném počtu 11 členů.