Stropnický: Syn nás nevydírá, má to těžké. Zvýšení daně z nemovitosti lidé v Praze unesou

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
20. 4. 2016 11:10
Je potřeba koalici v Praze složit co nejdříve, říká ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Pět podmínek, které předložil ANO a ČSSD jeho syn a šéf zelených Matěj Stropnický, není podle něj velký problém. Spor se nyní vede už jen o jeho požadavek na zvýšení daně z nemovitosti, což doposud ANO odmítalo. "Je to v kategorii stovek. To není podle mě částka, která by lidi ruinovala," myslí si však Stropnický.
Ministr obrany a šéf pražského ANO Martin Stropnický
Ministr obrany a šéf pražského ANO Martin Stropnický | Foto: Vojtěch Marek

Trojkoalice předložila staronovým partnerům pět podmínek - navýšení daně z nemovitostí, vytvoření metropolitní mapy infrastruktury, použití dvou procent z investic města do pouličního umění a také vyřešení budoucnosti nákladového nádraží Žižkov a Kliniky. Mluvil jste o nich s vaším synem Matějem, který je vlastně jejich autorem?

O těchto pěti bodech jsme nemluvili. Ale rámcově jsme se bavili o pražské politice. Nemá cenu předstírat, že o tom mlčíme. Abychom ale řešili Matěje, to vůbec ne. My jsme řešili koalici a povídali jsme si o tom, za jakých podmínek by se dala sestavit a tak dále. Ale vezměte si, že ODS a zelení měli sjezdy a volili si své předsedy, takže nějaký vývoj bylo složité předjímat.

A jak nyní hodnotíte Matějovu pozici, kdy je předsedou zelených?

Není v jednoduché pozici. Protože jako předseda by měl na oltář té vznikající koalice přinést největší oběť - jako předseda největší strany v Trojkoalici by neměl mít místo v radě města. Ale s tím já nemůžu šermovat jako s argumentem.

Když jste se tedy bavili o sestavování koalice, co jste mu doporučoval?

Každého, s kým jsem o tom mluvil, vždy vyzývám k tomu, aby měl empatii k druhému a dokázal dělat kompromis. Rozhodně bych se nedopouštěl žádných svalnatých výroků, jako občas slyším i od našich potenciálních koaličních partnerů.

Mezi pražskými politiky se mluví o tom, že je Matěj těmi pěti požadavky vydírá.

Mám pocit, že to je jedno z těch silných slov a svalnatých výroků. Vydírání je něco, co musíte udělat, někdo vás někam tlačí a chce po vás nemožné. Těch pět bodů není chtění nemožného. A je za to s prominutím protihodnota.

Ty body jsou nabídka, o které se dá jednat. A za to ta strana, která je navrhuje, vyhoví poměrně rigidní a ne úplně snadné podmínce, že jejich předseda nebude v radě. Nepřijde mi to jako vydírání. Rozhodně ne. Navíc by se to konstatování dalo otočit.

V pondělí jste vyzval pražské zastupitele za ANO, aby se koalice co nejdříve složila. Vy jste tedy pro, aby se přijala i vyšší daň z nemovitosti?

Je to docela problém. Není to samo sebou. ANO mělo, má a věřím, že i bude mít, jedno ze základních východisek, že daně nezvyšuje. Naopak je snaha je snižovat. Přinejmenším je nechat stabilní. A nyní jsme v situaci, kdy je tato daň posledním sporným bodem, takže na našem interním jednání jsme si řekli, že se na to podíváme a pokusíme se s tím něco udělat.

Co s tím chcete udělat?

Chceme na zastupitelstvu příští týden tu koalici znovu postavit na nohy. Ta podmínka v těch pěti bodech od zelených je, že peníze z daně z nemovitostí mají jít na sociální služby. A možná se dá najít cesta, jak ty finance na sociální služby najít, aniž by se ta daň musela zvedat.

Ty peníze se můžou najít jinde. I když to zvedání daně by nebylo nijak dramatické. Lidem by to nevysálo peněženku.

Proč to tedy nezvednout, když říkáte, že to lidi téměř nepoznají?

Je to v kategorii stovek. To není podle mě částka, která by lidi ruinovala. Ale nezvedat daně je určitý princip. Navíc je to názor našich zastupitelů. Marná sláva.

Kde vy si myslíte, že by se ty peníze měly najít?

Nejsem magistrátní rozpočtář. Nedokážu to nyní říct. Ale dá se jednat třeba o tom, odkdy by to platilo. Dá se to rozložit do času. Já si nedovedu představit, že by to platilo v tomto rozpočtovém roce. A do dalšího roku je docela dost času ty peníze najít. Abych to ale sečetl a podtrhl, tento bod o dani není podle mě důvod k tomu, aby po tolika týdnech vyjednávání to zase celé zkolabovalo.

Po tom velkém martyriu velká část té tíhy leží na nás. Jsme tam se sedmnácti křesly nejsilnější a nemůžeme ze sebe sejmout odpovědnost. Poté, co se zkusilo opravdu všechno, a poté, co jsme si vyslechli od opozice, si myslím, že tato sestava je čestné řešení. A byla by to politická nezodpovědnost, kdyby s tím naši zastupitelé nevyslovili souhlas.

Tak ono je také důležité připomenout, že se zde posledních pár měsíců nerozhoduje o velkých věcech.

Odpovědnost je jasná, tu nikdo z těch sedmi radních nesejme. Ale je samozřejmé, že se nemůžou dělat velké věci. Ale znovu: opozice tvrdí, že město je paralyzované. Toho jsem si vážně nevšiml. Některé projekty se pozdrží, ale nejde o život. Zároveň také není dobré to protahovat a já apeloval na naše zastupitele, aby si uvědomili, že všichni musí trochu ustoupit a projevit dávku státotvornosti a serióznosti. Když budeme čekat na ideál, nedočkáme se nikdy.

 

Právě se děje

Další zprávy