ČSSD a lidovci se sešikovali za Babišem. K projednání zákona o střetu zájmů se náhle nemají

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 4. 2016 0:00
Poslanci vládní koalice odmítají zařadit na program schůze Sněmovny novelu zákona o střetu zájmů, která by zpřísnila podnikání ministrů. Novela známá jako "Lex Babiš" ve Sněmovně leží už delší čas. Když v úterý předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhl její projednávání na pátek, poslanci ČSSD a ANO byli proti, KDU-ČSL se zdržela. Stejně neúspěšně pochodil poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který podobný návrh přednesl před týdnem.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pokud ve Sněmovně dostane předloha nálepku "zaparkovaného" zákona, znamená to, že byla elegantně odsunuta mimo oči poslanců a nikdo neví, kdy (a zda vůbec) se o jejím přijetí bude hlasovat.

Přesně tuto pověst v úterý získala novela zákona o střetu zájmů, známá jako "Lex Babiš", byť se zdaleka netýká jen ministra financí a předsedy ANO. Andrej Babiš ji tak ovšem chápe, neboť podle návrhů poslanců Martina Plíška z TOP 09 a Jana Chvojky z ČSSD by změna ovlivnila podnikání všech ministrů, kteří by se stali členy vlády po účinnosti zákona. Tedy i ministrů po parlamentních volbách v roce 2017, což by mohl být i šéf druhé nejsilnější vládní strany.

Ještě nedávno to přitom vypadalo, že máloco hoří tak moc jako změna tohoto zákona. Volala po ní nejen opozice, ale dokonce i sociální demokraté ústy samotného předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky slíbili, že rozhodně takovou změnu budou chtít. Po pár týdnech je všechno jinak. Zákon "zaparkoval" v útrobách parlamentního soukolí.

"Obávám se, že sociální demokraté vůbec nechtějí, aby se tato norma projednávala, jinak by se nechovali tak, jak se chovají," stěžoval si poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Navrhl, aby se o veřejné zakázky nemohly ucházet firmy, ve kterých mají ministři více jak čtvrtinový podíl, což platí v Rakousku.

Předseda Sobotka ještě nedávno slíbil, že ČSSD střet zájmů u ministrů chce řešit a je pro určitá omezení. Jenže když Plíšek před týdnem vystoupil na začátku schůze a navrhoval, aby poslanci tuto změnu zákona zařadili do programu schůze na konkrétní den, neuspěl. A když se v úterý pokusil o stejnou věc předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, dopadl úplně stejně.

Mimochodem, pro "zaparkování" hlasovali všichni přítomní poslanci ČSSD, ANO a KSČM. Poslanci KDU-ČSL se při hlasování zdrželi, což ale fakticky znamenalo tichou podporu zmiňovaných tří stran.

"Kolegové ze sociální demokracie měli ve Sněmovně mnoho vystoupení se silnými slovy, jak ukážou při střetu zájmů svou zásadovou tvář a jak se nebojí svého koaličního partnera hnutí ANO, ale realita je jiná," stěžoval si Stanjura, který chtěl, aby se tato ožehavá novela projednávala v pátek.

Teď jsou důležitější zákony, argumentuje ČSSD

Zatímco opozice se rozčiluje, sociální demokraté v poklidu tvrdí, že jejich odhodlání omezit střet zájmů u podnikajících ministrů trvá, "jen" teď prý dávají přednost akutnějším věcem.

"Samozřejmě že to jednou na programu bude, určitě to schválně neodsouváme. Každý ale vidí, že Sněmovna jede na maximální obrátky a mnohdy jednáme i po sedmé večer. Důležitých zákonů je tady ale hodně," vysvětluje oddalování normy o střetu zájmů předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák. Jako důležitější vidí například zákony, které přinesou dřívější důchod horníkům nebo umožní vyplácení více peněz všem důchodcům. 

Z jeho dalších slov je však cítit, že důvodem oddalování není jen existence důležitějších zákonů. "Faktem je, že ve většině poslaneckých klubů se ta novela diskutuje a ještě se formulují pozměňovací návrhy. V tuto chvíli nejsou kluby připravené na projednávání této věci," tvrdí Sklenák s tím, že ČSSD nadále podporuje návrh svého poslance Chvojky. Podle něj by například ministři nemohli vlastnit média.

Jan Chvojka sdělil, že pozdržení zákona by mohlo zpřísnění střetu zájmů naopak pomoci, protože rychlé projednání by mohlo vést k zamítnutí.

"Mé návrhy sice prošly ústavně právním výborem, ale to neznamená, že projdou i před všemi poslanci na schůzi. Někteří poslanci je ve výboru podpořili, ale dodali, že nevědí, jestli se tak zachovají i na schůzi," tvrdil a posouvání termínu na projednání nebere nijak tragicky. "Chápu, že se  o něm musí jednat s koaličními i opozičními poslanci. Pokud to povede k tomu, že můj návrh nakonec projde, tak je to je dobře," řekl.

Zatím není jisté nejen to, jestli Sněmovna střet zájmů zpřísní, ale jestli případně projdou návrhy Chvojky nebo Plíška. Například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek Aktuálně.cz v úterý sdělil, že jeho strana podpoří Plíška. "Jeho návrhy jsou mírnější než pana Chvojky," vysvětloval předseda lidovců.

Hospodářské noviny už dříve upozornily, že i v sociální demokracii existují poslanci, kteří jsou proti změně zákona "Lex Babiš", protože tím ČSSD Babiše naštve a zkomplikuje se schvalování zákonů, kde ČSSD a ANO vystupují společně. Babiš i v úterý potvrdil, že zpřísnění střetu zájmů se mu nebude líbit, a pokud jej ČSSD podpoří, bude se bránit. Jakýkoliv krok ČSSD v tomto směru bude chápat jako útok na svou osobu.

"Dal bych to právníkům a chtěl bych vědět, jestli přijatou změnou zákona o střetu zájmů nebyla poškozena má ústavní práva," prohlásil.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy