ČSSD a lidovci se sešikovali za Babišem. K projednání zákona o střetu zájmů se náhle nemají

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 4. 2016 0:00
Poslanci vládní koalice odmítají zařadit na program schůze Sněmovny novelu zákona o střetu zájmů, která by zpřísnila podnikání ministrů. Novela známá jako "Lex Babiš" ve Sněmovně leží už delší čas. Když v úterý předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhl její projednávání na pátek, poslanci ČSSD a ANO byli proti, KDU-ČSL se zdržela. Stejně neúspěšně pochodil poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který podobný návrh přednesl před týdnem.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pokud ve Sněmovně dostane předloha nálepku "zaparkovaného" zákona, znamená to, že byla elegantně odsunuta mimo oči poslanců a nikdo neví, kdy (a zda vůbec) se o jejím přijetí bude hlasovat.

Přesně tuto pověst v úterý získala novela zákona o střetu zájmů, známá jako "Lex Babiš", byť se zdaleka netýká jen ministra financí a předsedy ANO. Andrej Babiš ji tak ovšem chápe, neboť podle návrhů poslanců Martina Plíška z TOP 09 a Jana Chvojky z ČSSD by změna ovlivnila podnikání všech ministrů, kteří by se stali členy vlády po účinnosti zákona. Tedy i ministrů po parlamentních volbách v roce 2017, což by mohl být i šéf druhé nejsilnější vládní strany.

Ještě nedávno to přitom vypadalo, že máloco hoří tak moc jako změna tohoto zákona. Volala po ní nejen opozice, ale dokonce i sociální demokraté ústy samotného předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky slíbili, že rozhodně takovou změnu budou chtít. Po pár týdnech je všechno jinak. Zákon "zaparkoval" v útrobách parlamentního soukolí.

"Obávám se, že sociální demokraté vůbec nechtějí, aby se tato norma projednávala, jinak by se nechovali tak, jak se chovají," stěžoval si poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Navrhl, aby se o veřejné zakázky nemohly ucházet firmy, ve kterých mají ministři více jak čtvrtinový podíl, což platí v Rakousku.

Předseda Sobotka ještě nedávno slíbil, že ČSSD střet zájmů u ministrů chce řešit a je pro určitá omezení. Jenže když Plíšek před týdnem vystoupil na začátku schůze a navrhoval, aby poslanci tuto změnu zákona zařadili do programu schůze na konkrétní den, neuspěl. A když se v úterý pokusil o stejnou věc předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, dopadl úplně stejně.

Mimochodem, pro "zaparkování" hlasovali všichni přítomní poslanci ČSSD, ANO a KSČM. Poslanci KDU-ČSL se při hlasování zdrželi, což ale fakticky znamenalo tichou podporu zmiňovaných tří stran.

"Kolegové ze sociální demokracie měli ve Sněmovně mnoho vystoupení se silnými slovy, jak ukážou při střetu zájmů svou zásadovou tvář a jak se nebojí svého koaličního partnera hnutí ANO, ale realita je jiná," stěžoval si Stanjura, který chtěl, aby se tato ožehavá novela projednávala v pátek.

Teď jsou důležitější zákony, argumentuje ČSSD

Zatímco opozice se rozčiluje, sociální demokraté v poklidu tvrdí, že jejich odhodlání omezit střet zájmů u podnikajících ministrů trvá, "jen" teď prý dávají přednost akutnějším věcem.

"Samozřejmě že to jednou na programu bude, určitě to schválně neodsouváme. Každý ale vidí, že Sněmovna jede na maximální obrátky a mnohdy jednáme i po sedmé večer. Důležitých zákonů je tady ale hodně," vysvětluje oddalování normy o střetu zájmů předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák. Jako důležitější vidí například zákony, které přinesou dřívější důchod horníkům nebo umožní vyplácení více peněz všem důchodcům. 

Z jeho dalších slov je však cítit, že důvodem oddalování není jen existence důležitějších zákonů. "Faktem je, že ve většině poslaneckých klubů se ta novela diskutuje a ještě se formulují pozměňovací návrhy. V tuto chvíli nejsou kluby připravené na projednávání této věci," tvrdí Sklenák s tím, že ČSSD nadále podporuje návrh svého poslance Chvojky. Podle něj by například ministři nemohli vlastnit média.

Jan Chvojka sdělil, že pozdržení zákona by mohlo zpřísnění střetu zájmů naopak pomoci, protože rychlé projednání by mohlo vést k zamítnutí.

"Mé návrhy sice prošly ústavně právním výborem, ale to neznamená, že projdou i před všemi poslanci na schůzi. Někteří poslanci je ve výboru podpořili, ale dodali, že nevědí, jestli se tak zachovají i na schůzi," tvrdil a posouvání termínu na projednání nebere nijak tragicky. "Chápu, že se  o něm musí jednat s koaličními i opozičními poslanci. Pokud to povede k tomu, že můj návrh nakonec projde, tak je to je dobře," řekl.

Zatím není jisté nejen to, jestli Sněmovna střet zájmů zpřísní, ale jestli případně projdou návrhy Chvojky nebo Plíška. Například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek Aktuálně.cz v úterý sdělil, že jeho strana podpoří Plíška. "Jeho návrhy jsou mírnější než pana Chvojky," vysvětloval předseda lidovců.

Hospodářské noviny už dříve upozornily, že i v sociální demokracii existují poslanci, kteří jsou proti změně zákona "Lex Babiš", protože tím ČSSD Babiše naštve a zkomplikuje se schvalování zákonů, kde ČSSD a ANO vystupují společně. Babiš i v úterý potvrdil, že zpřísnění střetu zájmů se mu nebude líbit, a pokud jej ČSSD podpoří, bude se bránit. Jakýkoliv krok ČSSD v tomto směru bude chápat jako útok na svou osobu.

"Dal bych to právníkům a chtěl bych vědět, jestli přijatou změnou zákona o střetu zájmů nebyla poškozena má ústavní práva," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy