Praha špatně spravuje své firmy, přiznal radní pro majetek. Vyřešit to má vznik nového holdingu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 15. 2. 2017 11:04
Hlavní město má problémy s řízením svých vlastních firem, vyřešit to má připravovaný holding, který pod sebe stáhne všechny společnosti, v nichž má hlavní město stoprocentní podíl. "K některým informacím se třeba nejsme schopní dostat, potřebujeme více vidět do těch společností, což má zlepšit právě ten holding," řekl Aktuálně.cz radní pro majetek Karel Grabein Procházka a dodal, že nyní řeší, které firmy mají v první fázi vstoupit do připravovaného holdingu.
Pražská primátorka Krnáčová.
Pražská primátorka Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražský radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) ve středu přiznal, že hlavní město neumí spravovat vlastní firmy. Radního na to upozornil audit firmy Ernst Young. Největší problém vidí v tom, že do firem není moc vidět a nedaří se z nich získávat informace. Problém s řízením městských společností má podle Procházky vyřešit nový holding, jehož vznik se připravuje.

"Díky velkému auditu víme, že Praha špatně spravuje své firmy. Brzy dáme radě a zastupitelstvu manažerské shrnutí a postup, jak to zlepšit," řekl před novináři Procházka, který do funkce nastoupil před necelým rokem, v květnu 2016. Nový holding pod sebe podle radního stáhne všechny firmy, které pak má řídit centrálně a efektivněji.

Město se tak nemůže třeba dostat k některým informacím ze svých společností. "Potřebujeme více vidět do těch společností, což má zlepšit právě ten holding. Je to i doporučení právě i zmíněného auditu, abychom je mohli přímočařeji řídit," řekl Aktuálně.cz Procházka s tím, že město nemůže v současnosti ani přímo úkolovat své společnosti a to chce také změnit.

"Mělo by to i výrazně zlepšit finanční situaci, protože nám to umožní využívat zisky z těch společností okamžitě a nečekat na dividendu," slibuje si radní pro majetek a dodává, že nyní řeší, které firmy mají v první fázi vstoupit do připravovaného holdingu.

Mezi prvními má být Pražská plynárenská, Pražské služby, PVS a Kolektory. "Zatím diskutujeme, jestli tam zařadit Dopravní podnik nebo TSK, v prvním kroku bychom je tam asi neměli posouvat," uzavřel Procházka s tím, že Dopravní podnik by nejprve měl projít restrukturalizací.

V dozorčí radě holdingu podle něj mají v budoucnu sedět zástupci rady hlavního město a zástupci všech společností.

Kromě toho se Praha chystá do poloviny roku vyměnit svůj podíl v Pražské teplárenské, za což získá sto procent v Pražských službách, kam spadá i spalovna Malešice.

"Nyní máme 20 procent v Pražské teplárenské a naproti tomu máme 80 procent v Pražských službách," říká Procházka s tím, že v teplárenské nemá město mnoho šancí něco prosadit. "Naopak v Pražských službách, kde je i spalovna, která je pro město strategická, chceme získat sto procent," uzavřel. V současnosti město oceňuje hodnotu společností.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy