Praha špatně spravuje své firmy, přiznal radní pro majetek. Vyřešit to má vznik nového holdingu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 15. 2. 2017 11:04
Hlavní město má problémy s řízením svých vlastních firem, vyřešit to má připravovaný holding, který pod sebe stáhne všechny společnosti, v nichž má hlavní město stoprocentní podíl. "K některým informacím se třeba nejsme schopní dostat, potřebujeme více vidět do těch společností, což má zlepšit právě ten holding," řekl Aktuálně.cz radní pro majetek Karel Grabein Procházka a dodal, že nyní řeší, které firmy mají v první fázi vstoupit do připravovaného holdingu.
Pražská primátorka Krnáčová.
Pražská primátorka Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražský radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) ve středu přiznal, že hlavní město neumí spravovat vlastní firmy. Radního na to upozornil audit firmy Ernst Young. Největší problém vidí v tom, že do firem není moc vidět a nedaří se z nich získávat informace. Problém s řízením městských společností má podle Procházky vyřešit nový holding, jehož vznik se připravuje.

"Díky velkému auditu víme, že Praha špatně spravuje své firmy. Brzy dáme radě a zastupitelstvu manažerské shrnutí a postup, jak to zlepšit," řekl před novináři Procházka, který do funkce nastoupil před necelým rokem, v květnu 2016. Nový holding pod sebe podle radního stáhne všechny firmy, které pak má řídit centrálně a efektivněji.

Město se tak nemůže třeba dostat k některým informacím ze svých společností. "Potřebujeme více vidět do těch společností, což má zlepšit právě ten holding. Je to i doporučení právě i zmíněného auditu, abychom je mohli přímočařeji řídit," řekl Aktuálně.cz Procházka s tím, že město nemůže v současnosti ani přímo úkolovat své společnosti a to chce také změnit.

"Mělo by to i výrazně zlepšit finanční situaci, protože nám to umožní využívat zisky z těch společností okamžitě a nečekat na dividendu," slibuje si radní pro majetek a dodává, že nyní řeší, které firmy mají v první fázi vstoupit do připravovaného holdingu.

Mezi prvními má být Pražská plynárenská, Pražské služby, PVS a Kolektory. "Zatím diskutujeme, jestli tam zařadit Dopravní podnik nebo TSK, v prvním kroku bychom je tam asi neměli posouvat," uzavřel Procházka s tím, že Dopravní podnik by nejprve měl projít restrukturalizací.

V dozorčí radě holdingu podle něj mají v budoucnu sedět zástupci rady hlavního město a zástupci všech společností.

Kromě toho se Praha chystá do poloviny roku vyměnit svůj podíl v Pražské teplárenské, za což získá sto procent v Pražských službách, kam spadá i spalovna Malešice.

"Nyní máme 20 procent v Pražské teplárenské a naproti tomu máme 80 procent v Pražských službách," říká Procházka s tím, že v teplárenské nemá město mnoho šancí něco prosadit. "Naopak v Pražských službách, kde je i spalovna, která je pro město strategická, chceme získat sto procent," uzavřel. V současnosti město oceňuje hodnotu společností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy