Nejvlivnější úředník v Praze přišel o místo. Jeho obří odbor rozdělili

Kateřina Frouzová Marek Pokorný Kateřina Frouzová, Marek Pokorný
8. 11. 2016 14:39
Rada hlavního města rozdělila odbor majetku na dvě části. A zbavila se tak zřejmě nejvlivnějšího úředníka na magistrátu a zároveň šéfa odboru majetku Radka Svobody. O jeho odchod vedení Prahy usilovalo již od jara letošního roku. "Reorganizace je nutná. Odbor správy a evidence majetku musí obsáhnout obrovskou agendu, a pokud to má dělat efektivně, musí být rozdělen na odbory dva. Slibujeme si od toho jednak zvýšení výnosů z pražského majetku a určitě také celkové zprůhlednění finančních toků," řekla Aktuálně.cz primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
Pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Rada hlavního města sesadila z funkce patrně nejvlivnějšího úředníka v Praze, ředitele majetkového odboru pražského magistrátu Radka Svobodu. O jeho odchod vedení Prahy usilovalo již od jara letošního roku.

Formálně přišel Svoboda o funkci tak, že radní schválili reorganizaci, tedy rozdělení jeho odboru.

"Reorganizace je nutná. Odbor správy a evidence majetku musí obsáhnout obrovskou agendu, a pokud to má dělat efektivně, musí být rozdělen na odbory dva. Slibujeme si od toho jednak zvýšení výnosů z pražského majetku a určitě také celkové zprůhlednění finančních toků," řekla Aktuálně.cz primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Již dříve se z něj vyčlenil bytový odbor.

"V následujících dnech budou vypsána výběrová řízení na pozice dvou ředitelů a samotná reorganizace proběhne od 1. ledna příštího roku," dodala primátorka. Svobodovi je už roky vyčítáno, že jeho působení na magistrátu je značně netransparentní a přináší nízké výnosy z pronájmů a celkově z majetku Prahy městu.

Rozdělení potvrdila rovněž náměstkyně primátora Petra Kolínská. "Organizační a s tím spojené personální změny v odboru majetku proběhly na žádost věcně příslušného radního Procházky. Změnu podpořili všichni členové rady. V evidenci a správě majetku je jistě co vylepšovat," uvedla Kolínská.

Svoboda o místo přišel jen necelý měsíc poté, co město definitivně vyhrálo spor o platnost výpovědi s jeho předchůdcem Peterem Ďuricou. Ten přišel o post naopak tím, že několik odborů sloučilo v jeden a jeho místo zaniklo. Ďurica podal žalobu, že reorganizace byla účelová, ale soud jeho výpověď v půlce října pravomocně potvrdil.

Byl to jeden z prvních kroků tehdejšího primátora Bohuslava Svobody, který nastoupil koncem roku 2010 do funkce: udělal velkou reorganizaci úřadu, díky níž se zbavil dvou nejvíce kritizovaných spolupracovníků svého předchůdce Pavla Béma: Petera Ďurici a Jiřího Tomana.

Tomana sesadil z funkce ředitele Odboru městského investora a Ďuricův odbor obchodních aktivit úplně zrušil tím, že jej spolu s dalšími dvěma odbory zahrnul do nového "megaodboru" pro evidenci, správu a využití majetku.

Majetek za 300 miliard

Náměstek pro správu majetku Karel Grabein Procházka zatím na otázky po důvodech reorganizace neodpověděl. Již počátkem roku ale nespokojenost s prací odboru vyjádřil. "Město má v současné době majetek asi za tři sta miliard korun. Výtěžnost je 230 milionů, což je na úrovni promile. Číslo samo o sobě ukazuje, že skutečně je potřeba některé věci změnit," řekl tehdy.

V kuolárech se přitom o rozdělení odboru na několik mluví už více než rok. Magistrátní politici Svobodovi vyčítali například neprůhledné nakládání s pozemky či to, že developerům umožňoval trik, aby mohli stavět vyšší stavby. A to tak, že jim "zapůjčoval" městské pozemky pro výpočet, kolik smějí obestavět prostoru. Jenže k opětovnému rozdělení těžko řiditelného odboru a Svobodovu sesazení se nedokázali odhodlat.

Magistrátní politici sice neoficiálně přiznávali, že sloučení několika odborů do jednoho nebylo nejšťastnější. Jenže vrácení do původního stavu se obávali kvůli tomu, aby se na úřad nevrátila jedna z klíčových postav éry primátora Pavla Béma – již zmíněný Ďurica.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy