Nejvlivnější úředník v Praze přišel o místo. Jeho obří odbor rozdělili

Kateřina Frouzová Marek Pokorný Kateřina Frouzová, Marek Pokorný
8. 11. 2016 14:39
Rada hlavního města rozdělila odbor majetku na dvě části. A zbavila se tak zřejmě nejvlivnějšího úředníka na magistrátu a zároveň šéfa odboru majetku Radka Svobody. O jeho odchod vedení Prahy usilovalo již od jara letošního roku. "Reorganizace je nutná. Odbor správy a evidence majetku musí obsáhnout obrovskou agendu, a pokud to má dělat efektivně, musí být rozdělen na odbory dva. Slibujeme si od toho jednak zvýšení výnosů z pražského majetku a určitě také celkové zprůhlednění finančních toků," řekla Aktuálně.cz primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
Pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Rada hlavního města sesadila z funkce patrně nejvlivnějšího úředníka v Praze, ředitele majetkového odboru pražského magistrátu Radka Svobodu. O jeho odchod vedení Prahy usilovalo již od jara letošního roku.

Formálně přišel Svoboda o funkci tak, že radní schválili reorganizaci, tedy rozdělení jeho odboru.

"Reorganizace je nutná. Odbor správy a evidence majetku musí obsáhnout obrovskou agendu, a pokud to má dělat efektivně, musí být rozdělen na odbory dva. Slibujeme si od toho jednak zvýšení výnosů z pražského majetku a určitě také celkové zprůhlednění finančních toků," řekla Aktuálně.cz primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Již dříve se z něj vyčlenil bytový odbor.

"V následujících dnech budou vypsána výběrová řízení na pozice dvou ředitelů a samotná reorganizace proběhne od 1. ledna příštího roku," dodala primátorka. Svobodovi je už roky vyčítáno, že jeho působení na magistrátu je značně netransparentní a přináší nízké výnosy z pronájmů a celkově z majetku Prahy městu.

Rozdělení potvrdila rovněž náměstkyně primátora Petra Kolínská. "Organizační a s tím spojené personální změny v odboru majetku proběhly na žádost věcně příslušného radního Procházky. Změnu podpořili všichni členové rady. V evidenci a správě majetku je jistě co vylepšovat," uvedla Kolínská.

Svoboda o místo přišel jen necelý měsíc poté, co město definitivně vyhrálo spor o platnost výpovědi s jeho předchůdcem Peterem Ďuricou. Ten přišel o post naopak tím, že několik odborů sloučilo v jeden a jeho místo zaniklo. Ďurica podal žalobu, že reorganizace byla účelová, ale soud jeho výpověď v půlce října pravomocně potvrdil.

Byl to jeden z prvních kroků tehdejšího primátora Bohuslava Svobody, který nastoupil koncem roku 2010 do funkce: udělal velkou reorganizaci úřadu, díky níž se zbavil dvou nejvíce kritizovaných spolupracovníků svého předchůdce Pavla Béma: Petera Ďurici a Jiřího Tomana.

Tomana sesadil z funkce ředitele Odboru městského investora a Ďuricův odbor obchodních aktivit úplně zrušil tím, že jej spolu s dalšími dvěma odbory zahrnul do nového "megaodboru" pro evidenci, správu a využití majetku.

Majetek za 300 miliard

Náměstek pro správu majetku Karel Grabein Procházka zatím na otázky po důvodech reorganizace neodpověděl. Již počátkem roku ale nespokojenost s prací odboru vyjádřil. "Město má v současné době majetek asi za tři sta miliard korun. Výtěžnost je 230 milionů, což je na úrovni promile. Číslo samo o sobě ukazuje, že skutečně je potřeba některé věci změnit," řekl tehdy.

V kuolárech se přitom o rozdělení odboru na několik mluví už více než rok. Magistrátní politici Svobodovi vyčítali například neprůhledné nakládání s pozemky či to, že developerům umožňoval trik, aby mohli stavět vyšší stavby. A to tak, že jim "zapůjčoval" městské pozemky pro výpočet, kolik smějí obestavět prostoru. Jenže k opětovnému rozdělení těžko řiditelného odboru a Svobodovu sesazení se nedokázali odhodlat.

Magistrátní politici sice neoficiálně přiznávali, že sloučení několika odborů do jednoho nebylo nejšťastnější. Jenže vrácení do původního stavu se obávali kvůli tomu, aby se na úřad nevrátila jedna z klíčových postav éry primátora Pavla Béma – již zmíněný Ďurica.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy