Praha tratí na pronájmech restaurací blízkých Rittigovi. Nájem mají třetinový, než je běžné

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
21. 10. 2016 0:00
Restaurace v centru Prahy, které jsou velmi blízké podnikateli Ivo Rittigovi, vydělávají miliony díky velmi nízkým nájmům. Jak město, tak městská část firmě Borský Gastro pronajímají prostory za třetinu až polovinu běžné ceny. Celkem čtyři restaurace, které Borský Gastro provozuje, jsou navíc na turisticky nejatraktivnějších místech metropole.
Kontroverzní podnikatel Ivo Rittig.
Kontroverzní podnikatel Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Několik milionů ročně tratí hlavní město a městská část Praha 1 na pronájmech prostor pro restaurace v centru metropole. Na jejich úkor vydělává firma Borský Gastro, jež je blízká kontroverznímu podnikateli Ivo Rittigovi, který byl jejím akcionářem i jednatelem. Město i městská část firmě pronajímají prostory za třetinu až polovinu běžné ceny.

Celkem čtyři restaurace, které Borský Gastro provozuje, jsou na turisticky nejatraktivnějších místech. A prostory pro tři z nich si pronajímá od samosprávy. Dvě z nich, Café svatého Václava a Ristorante italiano Buschetto spolu sousedí v horní části Václavského náměstí, v domě, který vlastní Praha 1. A třetí Restaurant Můstek je v domě ve spodní části Václavského náměstí patřícím magistrátu. Čtvrtou restauraci, U Zlatého hada, si firma pronajímá od soukromého majitele.

Za Café sv. Václava platí firma Praze 1 pouze 2867 korun za metr ročně, ve zbylých dvou případech je pak cena 4444 (Buschetto) a 5760 korun za metr ročně (Můstek). "To je krásné nájemné. Pro provozovatele," říká realitní makléř ze společnosti Cushman & Wakefield Zdeněk Zádrapa, který se specializuje na pronájmy restaurací.

A upozorňuje, že jsou to místa s největší koncentrací turistů: "V těchto místech se pronájmy pohybují kolem 12 tisíc korun za metr na rok." To potvrzuje i pohled na cenu jiných prostor, které hlavní město pronajímá. Například za pizzerii na Národní třídě chce od jejího nájemce 11 750 korun za metr, restaurace na náměstí Franze Kafky má zase nájemné 11 500 korun za metr.

Každý měl svůj vývoj

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nelze ale tyto prostory srovnávat. "Každý měl svůj vývoj," říká a na adresu Borský Gastro uvádí, že je to dlouhodobý nájemce, který pravidelně platí.

I když firma platí jen zhruba třetinu obvyklého nájemného, letos v létě jí ho městská část prodloužila o dalších deset let. Nájemné se zvedne o necelou pětinu – z dosavadních 2,7 na 3,2 milionu korun ročně za obě restaurace.

Praha 1 tvrdí, že se snažila získat víc, ale nešlo to. Na úřední desce totiž vyvěsila rozhodnutí rady o chystaném prodloužení nájemní smlouvy, o které požádal současný nájemce. "Přihlásil se další subjekt, který nabídl o půl milionu korun nižší nabídku. Jsme rádi za nájemce, který platí tu vyšší částku," uvedla Blažková.

"Na takto lukrativní nájmy by se měli snažit najít lepšího zájemce. A nedělat to tak, že vyvěsí jen nějaké usnesení na úřední desku. Mají to dát na nějaký realitní web," reagoval pražský zastupitel za piráty Adam Zábranský.

Borský Gastro přitom za nájem ve skutečnosti zaplatil pouhou třetinu sjednané sumy. Za úpravy, kterými prostory "zhodnotil", si totiž podle dříve uzavřených smluv z plateb odečetl 14 milionů korun. "Vše bylo schváleno v letech minulých rad," vysvětluje Blažková.

Místo odpovědi smajlík

Pražský radní Karel Grabein Procházka (ANO) nevidí problém v tom, že Restaurant na Můstku platí polovinu toho, co někteří jiní městští nájemci. Vysvětluje to situací na trhu. "Rozdíly ve stanovené míře nájemného lze chápat v souvislosti s výsledky jednotlivých výběrových řízení," odpověděl. I v tomto případě má přitom Borský Gastro prostory na základě smlouvy z roku 2002 – a nájemné se od té doby nezměnilo.

V době, kdy uvedené smlouvy vznikaly, byl jedním z jednatelů společnosti Ivo Rittig. A ještě minimálně v roce 2012 byl spolumajitelem. Ve výroční zprávě za rok 2012 to přiznává sama firma – Rittig v ní měl tehdy pět procent. Dalších 50 procent měl Jiří Borský a 45 procent pak firma Tisoni Resources, která spravuje Rittigův majetek. Zda je Rittig spolumajitelem i nyní, nelze zjistit – firma Borský Gastro od roku 2012, kdy se o Rittigovi začalo více mluvit v souvislosti se zakázkami pro pražský dopravní podnik, nezveřejňuje svoje vlastníky.

Sama firma na otázky Aktuálně.cz nereagovala. Asistentka Jiřího Borského nechtěla redaktory se šéfem firmy spojit a na otázky neodpověděl ani e-mailem. A o firmě Borský Gastro a o tom, kdo ji vlastní, nechtěla mluvit ani Rittigova advokátka Karolína Babáková, která firmu Tisoni donedávna zastupovala. Místo odpovědi na otázky poslala smajlíka.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech čpouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy