Praha tratí na pronájmech restaurací blízkých Rittigovi. Nájem mají třetinový, než je běžné

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
21. 10. 2016 0:00
Restaurace v centru Prahy, které jsou velmi blízké podnikateli Ivo Rittigovi, vydělávají miliony díky velmi nízkým nájmům. Jak město, tak městská část firmě Borský Gastro pronajímají prostory za třetinu až polovinu běžné ceny. Celkem čtyři restaurace, které Borský Gastro provozuje, jsou navíc na turisticky nejatraktivnějších místech metropole.
Kontroverzní podnikatel Ivo Rittig.
Kontroverzní podnikatel Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Několik milionů ročně tratí hlavní město a městská část Praha 1 na pronájmech prostor pro restaurace v centru metropole. Na jejich úkor vydělává firma Borský Gastro, jež je blízká kontroverznímu podnikateli Ivo Rittigovi, který byl jejím akcionářem i jednatelem. Město i městská část firmě pronajímají prostory za třetinu až polovinu běžné ceny.

Celkem čtyři restaurace, které Borský Gastro provozuje, jsou na turisticky nejatraktivnějších místech. A prostory pro tři z nich si pronajímá od samosprávy. Dvě z nich, Café svatého Václava a Ristorante italiano Buschetto spolu sousedí v horní části Václavského náměstí, v domě, který vlastní Praha 1. A třetí Restaurant Můstek je v domě ve spodní části Václavského náměstí patřícím magistrátu. Čtvrtou restauraci, U Zlatého hada, si firma pronajímá od soukromého majitele.

Za Café sv. Václava platí firma Praze 1 pouze 2867 korun za metr ročně, ve zbylých dvou případech je pak cena 4444 (Buschetto) a 5760 korun za metr ročně (Můstek). "To je krásné nájemné. Pro provozovatele," říká realitní makléř ze společnosti Cushman & Wakefield Zdeněk Zádrapa, který se specializuje na pronájmy restaurací.

A upozorňuje, že jsou to místa s největší koncentrací turistů: "V těchto místech se pronájmy pohybují kolem 12 tisíc korun za metr na rok." To potvrzuje i pohled na cenu jiných prostor, které hlavní město pronajímá. Například za pizzerii na Národní třídě chce od jejího nájemce 11 750 korun za metr, restaurace na náměstí Franze Kafky má zase nájemné 11 500 korun za metr.

Každý měl svůj vývoj

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nelze ale tyto prostory srovnávat. "Každý měl svůj vývoj," říká a na adresu Borský Gastro uvádí, že je to dlouhodobý nájemce, který pravidelně platí.

I když firma platí jen zhruba třetinu obvyklého nájemného, letos v létě jí ho městská část prodloužila o dalších deset let. Nájemné se zvedne o necelou pětinu – z dosavadních 2,7 na 3,2 milionu korun ročně za obě restaurace.

Praha 1 tvrdí, že se snažila získat víc, ale nešlo to. Na úřední desce totiž vyvěsila rozhodnutí rady o chystaném prodloužení nájemní smlouvy, o které požádal současný nájemce. "Přihlásil se další subjekt, který nabídl o půl milionu korun nižší nabídku. Jsme rádi za nájemce, který platí tu vyšší částku," uvedla Blažková.

"Na takto lukrativní nájmy by se měli snažit najít lepšího zájemce. A nedělat to tak, že vyvěsí jen nějaké usnesení na úřední desku. Mají to dát na nějaký realitní web," reagoval pražský zastupitel za piráty Adam Zábranský.

Borský Gastro přitom za nájem ve skutečnosti zaplatil pouhou třetinu sjednané sumy. Za úpravy, kterými prostory "zhodnotil", si totiž podle dříve uzavřených smluv z plateb odečetl 14 milionů korun. "Vše bylo schváleno v letech minulých rad," vysvětluje Blažková.

Místo odpovědi smajlík

Pražský radní Karel Grabein Procházka (ANO) nevidí problém v tom, že Restaurant na Můstku platí polovinu toho, co někteří jiní městští nájemci. Vysvětluje to situací na trhu. "Rozdíly ve stanovené míře nájemného lze chápat v souvislosti s výsledky jednotlivých výběrových řízení," odpověděl. I v tomto případě má přitom Borský Gastro prostory na základě smlouvy z roku 2002 – a nájemné se od té doby nezměnilo.

V době, kdy uvedené smlouvy vznikaly, byl jedním z jednatelů společnosti Ivo Rittig. A ještě minimálně v roce 2012 byl spolumajitelem. Ve výroční zprávě za rok 2012 to přiznává sama firma – Rittig v ní měl tehdy pět procent. Dalších 50 procent měl Jiří Borský a 45 procent pak firma Tisoni Resources, která spravuje Rittigův majetek. Zda je Rittig spolumajitelem i nyní, nelze zjistit – firma Borský Gastro od roku 2012, kdy se o Rittigovi začalo více mluvit v souvislosti se zakázkami pro pražský dopravní podnik, nezveřejňuje svoje vlastníky.

Sama firma na otázky Aktuálně.cz nereagovala. Asistentka Jiřího Borského nechtěla redaktory se šéfem firmy spojit a na otázky neodpověděl ani e-mailem. A o firmě Borský Gastro a o tom, kdo ji vlastní, nechtěla mluvit ani Rittigova advokátka Karolína Babáková, která firmu Tisoni donedávna zastupovala. Místo odpovědi na otázky poslala smajlíka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy