Praha - Pražští zastupitelé schválili rozpočet na rok 2012. Hlavní město bude příští rok šetřit na běžných výdajích i investicích.
Rozpočet je vyrovnaný, počítá s výdaji ve výši 43,9 miliardy korun. Příjmy rozpočtu budou ve výši 37,2 miliard. "Rozdíl je plně pokryt kapitolou financování, především státní dotací na školství," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Běžné výdaje klesnou o pět procent a šetřit se bude ve všech oblastech. Celkem Praha počítá s běžnými výdaji ve výši 33,7 miliardy korun.
V roce 2012 chce Praha proinvestovat 10,2 miliardy. Zatím ale není jasné, na co peníze půjdou. Schválený rozpočet je totiž nerozděluje na konkrétní projekty nebo rozpočtové kapitoly. Neví se tedy, kolik peněz půjde například na dostavbu tunelového komplexu Blanka, metra A nebo bazénu Šutka.
Radní se dohodli, že všechny peníze na investice zatím přesunou do investiční rezervy a její rozdělení vyřeší až během ledna. Návrh rozpočtu vznikal ještě za účasti sociálních demokratů. Stávající koalice občanských demokratů a TOP 09 chce investice rozdělit podle nového programového prohlášení rady.
Tento postup kritizují zastupitelé za ČSSD, kterým vadí, že nemohou zkontrolovat jednotlivé položky. "Chtějí po nás schvalovat zajíce v pytli. Nezažil jsem ještě žádný rozpočet, kde by předkladatel nevěděl nebo nechtěl říct, do čeho hodlá v příštím období investovat," uvedl bývalý náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).
Stavba metra A je v plném proudu, kolik na něj půjde příští rok se neví:
ČSSD podmiňovala svou podporu rozpočtu tím, že v něm budou vyřešeny alespoň tři největší investiční akce - tunel Blanka, metro A a financování závazků Dopravního podniku na obnovu vozového parku. Koalice ale pohodlnou většinou schválila rozpočet i bez podpory sociální demokracie a komunistů.
Stejným způsobem jako s investicemi zastupitelé naložili také s nevyčerpanými penězmi z minulých let. I ty jsou přesunuty do rezervy a jejich využití se bude znovu zkoumat. Na dluhovou službu dá město 815,5 milionu korun.
Na zastupitelstvu vystoupili i občané ze Spořilova, kteří žádali 1,2 miliardy korun na stavební úpravy, které by je ochránily před tranzitní dopravou. Zastupitelé ale jejich požadavek do rozpočtu nezařadili.