reklama
 
 

Nový termín bazénu Šutka, otvírat se má příští rok

3. 11. 2011 8:50
Pražané na bazén čekají 24 let, práce na něm jsou kvůli nedostatku peněz zastaveny

Praha - Radní Aleksandra Udženija předpokládá, že Pražané by se mohli už na konci příštího roku poprvé vykoupat v plaveckému areálu Šutka. Stavba bazénu, který se buduje téměř čtvrt století, je přitom od května pozastavená kvůli nedostatku peněz.

"Pokud se peníze na dokončení najdou do konce tohoto roku, předpokládáme, že otevřít bychom mohli na konci roku 2012," uvedla Udženija. Současně s padesátimetrovým bazénem se staví i přilehlý aquapark.

Plavecký areál v Praze 8 se s přestávkami buduje už od roku 1987. Letos v květnu magistrát jeho dostavbu zastavil, protože došly peníze. Nyní se čeká, až Praha najde prostředky na zaplacení části letošních účtů a schválí rozpočet na příští rok.

K září tohoto roku se na stavbě profinancovalo více než 344 milionů. V letošním rozpočtu bylo na stavbu 150 milionů, po jejich vyčerpání ale práce pokračovaly dál. Město tak musí letos zaplatit ještě 105 milionů.

"Práce musely pokračovat, aby se stavba zabezpečila před zimou a nevznikly škody. Objekt je nyní dostatečně chráněný před povětrnostními vlivy," vysvětlila Udženija, proč se utrácelo více, než bylo původně v plánu.

Chybějících 105 milionů se podle ní najde na konci roku v různých rozpočtových kapitolách, které nebudou zcela vyčerpány. Do rozpočtu na příští rok by radní rádi prosadili takovou částku, aby bylo možné areál kompletně dokončit.

Jak Šutka má vypadat a jak vypadá? Podívejte se na rozdíl:

K tomu budou potřebovat 378 milionů. Zastupitelstvo by o rozpočtu mohlo rozhodnout na prosincovém zasedání. Poté má firma maximálně 45 dní na to, aby opět začala se stavbou.

V bazénu zbývá namontovat podhledy, položit jednotlivé vrstvy podlah, dokončit štukové omítky, položit obklady a dlažby. Vlastním bazénům zatím chybí dna a některé technologické rozvody.

Plavecký areál včetně aquaparku město přijde téměř na 722 milionů. Nové vedení města, které zakázku zdědilo, původně uvažovalo o jejím rozdělení. Nejdříve chtěli radní postavit pouze bazén za 340 milionů. Teprvé poté se měl podle finanční situace města stavět aquapark.

Město si ale nechalo zpracovat studii, podle které je ekonomicky soběstačná pouze varianta s aquaparkem. Postavit základovou desku aquacentra současně s budováním bazénu prý navíc bylo technicky výhodnější.

Areál se staví téměř čtvrt století

"Jedná se o jeden projekt, technologie pro bazén a aquacentrum jsou stejné. Při pracech na stavbu odpadů bazénu bylo jednodušší rovnou postavit i základovou desku pro aquapark. Do budoucna už sem nemusí jezdit těžká technika a nevzniknou tak další výdaje," uvedl Jiří Wolf za Odbor městského investora.

Po vybudování základové desky aquaparku se práce na něm zastavily a pokračovalo se jen na bazénu. "Jakmile budou schválené peníze, začne se intenzivně pracovat i na dokončení aquacentra," dodal Wolf.

Areál se začal stavět již v roce 1987, stavba ale musela být několikrát zastavena kvůli nedostatku peněz či restituci pozemků. Nyní bazén staví sdružení firem Areál Šutka. Spojily se v něm společnost SMP CZ a.s. a firma CL - Evans s.r.o.

Součástí areálu mají být tobogány a skluzavky, divoká řeka, sauny, posilovna, bowling, wellnes nebo hlediště pro 400 osob. Město původně počítalo s areálem jako centrem vodních sportů na olympiádě. Kandidaturu na olympijské hry ale magistrát zastavil.

autor: Lucie Stuchlíková | 3. 11. 2011 8:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama