Praha - Část ze tří set tisíc Pražanů, kterým letos propadne opencard, si ji nebude muset vyměnit. Magistrát se dohodl s firmou Haguess na prodloužení platnosti karet, kterým platnost skončí 1. června a později.
Hlavní město s Haguessem uzavře nové smlouvy, díky nimž si firma přijde na více než dva miliony měsíčně. Bez dohody by ale Praha nemohla prodloužit platnost karet, ani je vyměňovat.
"Jiné řešení v současnosti není možné. Kdybychom se nedohodli, museli bychom se vrátit k papírovým kuponům. Dohoda nám také dává čas na to, abychom se shodli na budoucím smysluplném rozvoji projektu," uvedla radní Eva Vorlíčková (TOP 09).
Prodloužení platnosti se bude týkat těch, kterým končí platnost 1. června a později. Komu karta propadne dříve, bude si ji muset vyměnit.
Zatím není jasné, na jak dlouho se platnost karet prodlouží. Rozhodně to ale nebude víc než na dva roky. Karty jako takové by sice mohly další 4 roky vydržet, ale jsou staršího typu a nemají tak dobré zabezpečení. "U těchto starších typů bych takovou dobu platnosti nedoporučovala," konstatovala. Vorlíčková.
Radní blíže nekomentovali ani způsob, jakým bude prodlužování platnosti probíhat. Podle Vorlíčková ale prodloužení zřejmě bude možné pouze přiložením k takzvaným validátorům, které jsou umístěny ve stanicích metra.
Magistrát s Haguessem uzavřel roční smlouvu na základní podporu, za kterou firma dostane 2,4 milionu měsíčně. Celkem si tedy firma vydělá více než 57 milionů. Součástí dohody je navíc poskytování rozšířené podpory, která město ročně vyjde na 16,5 milionu.
"Podařilo se nám snížit cenu základní podpory cca o 11 procent, kdy část ceny základní podpory byla převedena do rozšířené podpory, tedy činností realizovaných na objednávku. Tímto krokem získáváme čas pro nalezení nové koncepce rozvoje karty," řekla radní Vorlíčková.
Potíže s Haguessem
Haguess tak bude znovu zajišťovat podporu Pražskému centru kartových služeb. Firma centrum dříve spravovala celé, správu od ní ale na jaře loňského roku převzalo hlavní město.
Magistrát ale časem zjistil, že bez Haguessu prakticky nemůže pracovat. Firma totiž stále vlastní licence ke kartám a software, na kterém systém běží.
Bez nových smluv a úpravy softwaru tedy není možné karty ani vyměňovat, ani prodlužovat jejich platnost. Magistrát může pouze vydávat nové karty a u nich musí Haguessu zaplatit za licenci.
"Uzavření smluv se společností Haguess, která je výhradním autorem systému, a tudíž i jediným subjektem, který je schopen poskytovat technickou podporu systému, umožní okamžitě zahájit práce na úpravách řešení potřebných pro prodloužení platnosti karet," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.
Kromě nevyřešených vztahů s Haguessem nemá Praha ani dodavatele karet jako takových. Ty totiž také zajišťoval Haguess. Zásoby karet ale v říjnu loňského roku došly a Pražané museli jezdit s papírovým potvrzením. Nyní běží tendr na nového dodavatele.
Na magistrátu také vznikla pracovní skupina, která řeší, jak bude karta Pražana do budoucna fungovat. "Musíme rozhodnout, jak široce projekt Opencard do budoucna pojmeme. Zda zůstane jízdenkou, nebo se stane peněženkou Pražana, či bude dokonce fungovat jako bankovní karta," popsala náplň činnosti nové komise Vorlíčková.