Haguess skončil, správu nad Opencard převzala Praha

ČTK ČTK
1. 2. 2011 15:36
Některé nabízené služby zatím nejsou plně funkční

Praha - Hlavní město převzalo správu projektu Opencard.

Podle mluvčího Martina Opatrného je kvůli tomu přerušeno přijímání internetových žádostí o nadstandardní kartu s kontaktním čipem, která umožňuje nahrání elektronického podpisu. Mimo provoz je také zasílání vystavené karty kurýrní službou.

Důvodem přerušení provozu je to, že platby za tyto dvě operace by nyní byly posílány na účty firmy Haguess, a ne na účty magistrátu. "Toto se nám zatím nepodařilo zajistit, za vzniklé komplikace se všem omlouváme," vzkázal.

Většina lidí vlastní běžný typ karty, verzi s bezkontaktním čipem má pouze minimum držitelů.

Funkčnost karet není podle Opatrného omezena. Lidé je mohou nadále využívat jako tramvajenku nebo ke slevám na vstupenky a v některých obchodech.

Na kontaktních místech, kde se vyřizují například reklamace, jsou v současnosti jak vyškolení pracovníci magistrátu, tak zaměstnanci dosavadního správce - firmy Haguess.

Podle vyjádření, které společnost Haguess zaslala médiím, není Praha na zajištění správy opencard plně připravena. "Počínaje dnešním dnem společnost Haguess není nadále zodpovědná za poskytované služby Pražského centra kartových služeb, a přes veškerou snahu společnosti pomoci hlavnímu městu Praha zabránit omezení či zhoršení služby, může k takovým situacím dojít," uvedla v prohlášení.

Rada hlavního města v úterý převzetí správy projektu opencard a změny s tím spojené schválila. Firma Haguess podle ředitele magistrátu Martina Trnky nyní zajistí přenos systému na zařízení v majetku města a systém zprovozní.

Vyškolí rovněž zaměstnance magistrátu, kteří se budou o systém starat. Za to Praha firmě zaplatí ještě asi 16 milionů korun.

Rada hlavního města zatím nepřišla na způsob, jak vyřešit problém licencí karet.

V současnosti má totiž Praha licence jen na 650.000 karet, vydáno jich ale bylo asi o 35.000 více. Nakoupení dalších licencí by Prahu mohlo stát podle informací ČTK další desítky milionů korun. Tímto problémem se rada bude zabývat za týden.

Firma Haguess měla smlouvu na provoz kartového centra, které zajišťuje správu Opencard, do konce prosince, Praha do té doby chtěla vybrat nového provozovatele.

To se ale nepodařilo, ve výběrovém řízení zůstal jako jediný zájemce pouze právě Haguess. Její nabídka byla navíc dražší, než si Praha představovala. Praha se proto rozhodla převzít správu sama.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy