"Následovat budou jednání s magistrátem, na kterých se bude řešit především nové místo vztyčení pomníku. Před celkovou rekonstrukcí Malostranského náměstí bude také proveden archeologický průzkum a připraví se základy, aby vztyčení pomníku mohlo být začleněno do této rekonstrukce," uvedla městská část.
O návrat pomníku roky usiluje Spolek Radecký Praha. Navrhuje umístit na náměstí kopii sousoší a podstavce, vytvořenou podle originálu, který se nachází v Lapidáriu Národního muzea. Na plán uspořádal veřejnou sbírku, podle webových stránek spolku do ní lidé dosud přispěli přes 239 tisíc korun.
Na náměstí by měla koncem letošního nebo začátkem příštího roku začít dlouho plánovaná rekonstrukce podle návrhu, který v roce 2014 uspěl v architektonické soutěži. Na prostranství bude umístěna nová kašna, lavičky a další mobiliář a budou vysázeny stromy. Projekt se podle magistrátu snaží co nejvíce zachovat historickou podobu včetně původních lamp, dlažeb, morového sloupu i ruční pumpy.
Rakouský maršál Jan Radecký z Radče byl český šlechtic a je považován za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století. Maršálův pomník od profesora Christiana Rubena a sochařů Josefa a Emanuela Maxových byl na Malostranském náměstí odhalen v roce 1858. Stál zde až do roku 1919, kdy byl rozebrán a uložen do Lapidária. Později byl odstraněn i podstavec. Pomník byl původně situován v jihovýchodní části Malostranského náměstí, které však tehdy vypadalo výrazně jinak než dnes.
O obnově či odstraňování soch se v Praze v posledních letech vedly ostré diskuse, v poslední době hlavně v souvislosti s odstraněním sochy maršála Koněva Prahou 6 nebo naopak s navrácením imitace Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí, kde originál v roce 1918 strhl dav.