Potvrzeno. Při stavbě metra A se porušoval zákon

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 2. 2014 7:00
Smlouvy k některým pracím se podepisovaly až poté, co byly provedeny.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Podezření, že při stavbě metra A se některé práce nejdříve udělaly a až později se k nim podepisovaly smlouvy, se potvrdilo. Vyplývá to ze závěrů auditu, který právě dokončuje kontrolní oddělení pražského dopravního podniku (DPP).

Nový šéf podniku Jaroslav Ďuriš však odhalená pochybení bagatelizuje s tím, že podnik nijak ekonomicky nepoškodila.

"Zasmluvňovací proces buď neproběhl, nebo proběhl až následně. Čili to nepochybně porušení je, ale nikdy nedošlo k žádným finančním ztrátám," komentoval výsledky ředitel.

Škody však mohou teprve nastat, a to v případě, že by se porušením zákona na nejdražším metru v historii, kde jeden kilometr přijde na 3,5 miliardy korun, začala zabývat Evropská komise. Ta má na stavbu přispět dotací ve výši 7,5 miliardy.

Jeden trest za nedodržení zákona o veřejných zakázkách už přitom dopravní podnik dostal - ministerstvo dopravy navrhlo 25% korekci kvůli diskriminačním podmínkám v tendru na celou stavbu.

Zároveň vyšlo najevo, že objem víceprací přesáhl 40 % ceny celé zakázky a Metrostav tak stavěl ze dvou pětin jiný projekt, než který vysoutěžil. Problém se zadáváním víceprací je tak pro evropské kontrolory jen dalším potvrzením problémů na stavbě. Způsobem zadávání víceprací se navíc zabývá i policie.

"Je to nepochybné porušení zákona o veřejných zakázkách a Evropská komise se o to bude zcela jistě zajímat. Dle mého je tu velmi vysoké riziko, že bude s tou dotací problém," myslí si analytik Jiří Fiala z Transparency International, který se dlouhodobě zabývá problematikou dopravního podniku.

Ďuriš: Dotaci uhájíme

Ďuriš přesto věří, že se mu podaří postup DPP před evropskými komisaři uhájit. "Náš postup je před Evropskou komisí obhajitelnější než před naším ministerstvem dopravy. Ministerstvo k nám není příliš přívětivé," dodává bez dalšího vysvětlení, proč by evropští kontroloři měli být shovívavější než čeští.

Zda za odhalené chyby někdo ponese odpovědnost, zatím není jasné, čeká se na definitivní schválení auditu.

Alarmující zjištění o porušování zákona o veřejných zakázkách při zadávání víceprací přinesly předběžné výsledky auditu již vloni v září. Dopravní podnik si na prověření stavby najal renomovaného auditora Lukáše Wagenknechta, který je známý například odhalením miliardových nesrovnalostí v ROP Severozápad a nyní se má stát náměstkem ministra financí Andreje Babiše.

Auditoři pod jeho vedením upozornili na to, že u tří zakázek z loňského března a dubna dodavatelské firmy Metrostav-Hochtief, Skanska a sdružení Arcadis-Inset vícepráce nejdříve provedly a teprve poté se vytvořily dokumenty, které je "legalizovaly". Za vším měla stát dozorující firma IDS, která vše dělala podniku za zády.

Nový ředitel ovšem Wagenknechta vyhodil a dnes jeho závěry mírní. Tvrdí, že o některých problematických zakázkách dopravní podnik předem věděl a ve spolupráci s IDS k nim podepsal alespoň nějaké dokumenty.

"Když jsem udělal detailní kontrolu, tak je evidentní, že vždycky proběhla příslušná jednání všech zainteresovaných stran - tzn. dopravního podniku, IDS a zhotovitele. Všechna tato změnová jednání vycházela ze změnových listů, které byly podepsány a odsouhlaseny. Svým způsobem se změnové listy dají považovat za dodatky ke smlouvám," tvrdí Ďuriš.

Šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.
Šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. | Foto: Ludvík Hradilek

Souvislost mezi vyhazovem auditora a mírnějšími výsledky auditu prý neexistuje. "Já na tom nic podezřelého nevidím. To, že pan Wagenknecht skončil, bylo na základě mého rozhodnutí a bylo to čistě proto, že si chci vytvořit svůj tým," dodává Ďuriš.

A na obhajobu kontroverzního postupu dopravního podniku při zadávání víceprací přidává další argument - zákon o veřejných zakázkách je podle něj pro velké a složité stavby, jako je metro, nevhodný.

"Všichni dobře vědí, že ten zákon je nešťastný, tak rozsáhlá liniová stavba, jako je metro, se podle něj nedá stavět s péčí řádného hospodáře. Kdyby se postupovalo striktně podle tohoto zákona, tak by pravděpodobně mohlo dojít k tomu, že bychom museli stavbu přerušit, což by způsobilo škody mnohem větší," zdůvodňuje Ďuriš.

Autor předběžné auditní zprávy Wagenknecht však tuto argumentaci zpochybňuje. "Bez podrobností to nelze okomentovat, nicméně samotný změnový list dle mého není důvodem pro uzavření smlouvy. Navíc se to týká pouze nepředvídaných prací. Zákon platí a nelze ho porušovat jen proto, že se nám nelíbí," uvedl auditor. I on se domnívá, že obhájit podobný postup u Evropské komise bude „velká výzva".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy