Stavbou metra z Dejvické do Motola ze zabývá policie

Petr Holub
18. 10. 2013 12:00
Případ spustil dopravní incident na dálnici D 11 v před dvěma týdny.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Financování nového úseku metra z Dejvic do Motola se stalo předmětem zájmu detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Policisté se o stavbu metra začali zajímat minulý týden. Jedním z podnětů pro ně byl podle informací Aktuálně.cz incident na dálnici D11, který se stal předminulý pátek.

Šedá Škoda Octavia s nečitelnou poznávací značkou se v ranních hodinách pokusila vytlačit z dálnice vůz šéfa interního auditu Dopravního podniku hlavního města Prahy Lukáše Wagenknechta.

Zjištění z auditu

Právě auditoři oznámili představenstvu dopravní firmy počátkem září svá zjištění o trase Dejvická-Motol za 22,6 miliardy korun.

Jak napsal ve čtvrtek deník Insider, inženýrská firma IDS připustila na projektu, jehož investorem je pražský Dopravní podnik, 41 procent víceprací. Byly přiděleny dodavatelským firmám v čele s Metrostavem v celkem dvaadvaceti dodatcích. Auditoři prokázali, že některé vícepráce IDS převzala, i když na ně před tím nebyla podepsána smlouva a dokonce ani neproběhlo tzv. „jednací řízení bez uveřejnění", které v takových případech předepisuje zákon.

Wagenknecht připustil, že o incidentu informoval představenstvo Dopravního podniku a také policii.  „Ten případ se opravdu stal, ale o podrobnostech budu mluvit jenom s policií," odpověděl na přímý dotaz.

Policisté se pak začali zajímat také o průběh stavby.

ÚOOZ nechce šetření jakkoli komentovat a mluvčí Pavel Hanták dokonce odmítl i dotaz, jestli se případ opravdu prověřuje. "ÚOOZ je specializovaný útvar, který nesděluje informace o tom, zda se něčím zabývá či nikoliv," prohlásil Hanták.

Tři trestní paragrafy

Ze zjištění kontrol auditorů vyplývá, že se při stavbě metra Dejvická-Motol porušoval zákon o veřejných zakázkách.

Policie by tak měla prověřovat, jestli nebyly překročeny některé paragrafy trestního zákona, třeba při domlouvání víceprací s dodavateli případně při podpisu dodatků, kterým se měnily původní dodavatelské smlouvy.

Zástupci investora i stavebních firem se teoreticky mohli dostat do konfliktu s paragrafy o porušení povinností dobrého hospodáře, poškozování zájmů Evropských společenství nebo o pletichách při veřejných soutěžích.

Pokuta za manipulace

Trestní proces je přitom pouze jedním z rizik, které hrozí mimořádně nákladné stavbě metra. Ministerstvo dopravy už stavitele upozornilo, že kvůli manipulacím při veřejných soutěžích na stavební i technologickou část metra s největší pravděpodobností nebude proplaceno plných osm miliard, které na podporu stavby slíbila Evropská komise. 

„Korekce 25 procent bude uplatňována na veškeré výdaje na smlouvách, na kterých bylo zjištěno pochybení při zadání veřejné zakázky," vysvětlil ředitel odboru fondů EU Ministerstva dopravy Marek Pastucha.

Chyby přitom auditoři objevili u tendrů ke dvěma smlouvám, které tvoří drtivou většinu ceny metra - zhruba 16,9 miliard za stavební část a 4,5 miliardy za technologickou část. Kdyby tedy Dopravní podnik požádal o podporu obou problematických kontraktů, může pokuta Evropské komise překročit pět miliard. Praha tak dostane namísto osmi pouhé tři miliardy.

Stoprocentní korekce

Po zásahu Wagenknechtových auditorů není jasné, jestli Dopravní podnik vůbec o nějaké evropské dotace požádá.

Brusel totiž může na změnu projektu v rozsahu 40 % víceprací reagovat tím, že zvýší pravděpodobnou pokutu za zmanipulované soutěže ve výši 25 procent, případně vyměří stoprocentní korekci a nezaplatí nic. Úplné zrušení dotace je výjimečným zásahem, komise ale například letos úplně odmítla proplatit tréninkovou hokejovou halu v Chomutově.

Dopravní podnik zatím s reakcí na odhalené nepořádky vyčkává. „Audit není dosud dokončen, a proto není v tuto chvíli možné komentovat další navazující kroky," vysvětlil mluvčí Petr Vorlíček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy