Po zásahu v Islámské nadaci: Policie obvinila jednoho Čecha

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 4. 2014 17:48
Policisté zasahovali kvůli knize šířící rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám. Předvedli zhruba dvě desítky lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

Praha - Po pátečním zásahu v Islámské nadaci v Praze policie obvinila pětapadesátiletého muže české národnosti z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. ČTK to řekl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Už dříve uvedl, že muž je podezřelý, že v Česku zajistil vydání a distribuoval knihu šířící rasismus.

Indonéská ambasáda chystá kvůli zásahu stížnost k ministerstvu zahraničí.

Policisté v rámci zásahu předvedli zhruba dvě desítky lidí, v několika případech cizinecká policie zahájila řízení o vyhoštění.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Blahoslav Hruška

"Zadržený muž je podezřelý, že měl v České republice zajistit překlad a vydání knihy šířící svým obsahem rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám, kterou měl následně distribuovat prostřednictvím nabídky na internetu, internetového knihkupectví i přímého prodeje v určených místech," popsal Hanták.

Zásah kvůli rasistické knize

Název knihy nebude ÚOOZ po dohodě se státním zastupitelstvím upřesňovat, protože jí nechce dělat reklamu, dodal mluvčí.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Simona Holecová

Policie v prostorách Islámské nadace zůstala od pátku do sobotního dopoledne, potvrdil Hanták dřívější informace. Naopak dementoval, že byly v rámci prohlídek nalezeny zbraně a výbušniny.

Policisté v pátek zasahovali v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se muslimové scházejí. Knihou, kvůli níž zásah rozjela, by mohly být Základy tauhídu-Islámský koncept Boha.

Bývalý muslim Lukáš Lhoťan kvůli ní nedávno podal trestní oznámení.

Zákaz vstupu do čtyř zemí

V knize jsou podle Lhoťana extrémní muslimské názory a vydalo ji Ústředí muslimských obcí v ČR spolu s Islámskou nadací.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Autorem je jamajsko-kanadský islámský kazatel Bilal Philips, který má pro své kontroverzní názory zakázaný vstup do Británie, Německa, Keni a Austrálie.

Radikál například ospravedlňuje sebevražedné atentáty jako legitimní součást džihádu. Obhajuje fyzické tresty (bičování, kamenování či utínání končetin) jako nápravu zločinců. Mluví rovněž o potřebě trestu smrti pro homosexuály. Tvrdí, že podle islámského práva šaría neexistuje možnost znásilnění ženy jejím vlastním mužem. Podporuje uzavírání manželství s dívkami mladšími 15 let.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Podle Lhoťana Philips v závěru knihy vysvětluje jednu z mála známých zákonitostí islámského práva šaría, a tím je nerovnoprávnost nevěřících s muslimy před Alláhem a jeho zákony: "Obnáší to i skupinový závazek, že zavedeme Alláhovy zákony všude na zemi. A proto jsou věřící v Alláhových očích vysoko nadřazeni nevěřícím, protože přijímají své odpovědnosti."

Policie zatýkala při modlitbě

Podle ČTK nejprve policisté při zásahu v Islámské nadaci v centru Prahy odvezli v antonu pět spoutaných mužů, pak ovšem odváželi další zadržené.

Není však jasné, zda byli zadrženi kvůli podezření policie nebo zda třeba u sebe neměli doklady. V mešitách totiž byli převážně cizinci.

Podle přímých účastníků zásahu v centru Prahy policisté narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam a scházejí se při ní v mešitě.

Šéf kanceláře indonéského velvyslanectví Wahono Yulianto sdělil, že ambasáda v souvislosti se zásahem policie plánuje podat stížnost k českému ministerstvu zahraničí.

Yulianto byl na páteční modlitbě s dalšími zaměstnanci velvyslanectví a kritizoval nesmlouvavý postup ozbrojených policistů. Podle Yulianta byli zástupci ambasády propuštěni až po hodině a půl, přestože se chtěli prokázat diplomatickými dokumenty.

Uvnitř mešity bylo kolem stovky lidí. "Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popisoval zásah novinářům jeden z mužů poté, co byl z mešity propuštěn.

 

Právě se děje

Další zprávy