Vyhnání squaterů z Cibulky bylo v pořádku. Až na kamery, řekl soud

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
15. 12. 2015 16:48
Zásah, který předvedla policie 6. května v usedlosti Cibulka, proběhl podle zákona. Rozhodl o tom soud. Přestože čtveřice squaterů se stížností na nezákonnost celého zásahu nebo na použití slzného plynu při vyklízení usedlosti neuspěla, soudkyně alespoň uznala, že policisté neměli právo zakazovat lidem natáčet zásah na kameru. Podle bývalých obyvatel Cibulky neměla policie žádný důvod na statku na začátku května zasahovat. Proti rozhodnutí se pravděpodobně odvolají k Nejvyššímu správnímu soudu.
Policejní zásah na Cibulce
Policejní zásah na Cibulce | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čtyři bývalí obyvatelé pražské usedlosti Cibulka neuspěli u soudu, kde žalovali ministerstvo vnitra a policii. Stěžovali si na jejich postup při jarním zásahu na zámečku. Přestože se stížností na nezákonnost celého zásahu nebo na použití slzného plynu při vyklízení usedlosti neuspěli, soudkyně alespoň uznala, že policisté neměli právo zakazovat lidem natáčet zásah na kameru. "Proti verdiktu s největší pravděpodobností podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu," řekl právník Pavel Uhl. Jedná se totiž o správní řízení.

Podle bývalých obyvatel Cibulky neměla policie žádný důvod na statku na začátku května zasahovat. Navíc v takové síle - na místo dorazila víc než stovka těžkooděnců s vodním dělem, v zámečku přitom pobývala bezmála třicítka lidí. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už dříve uvedl, že masivní akce přišla stát na čtvrt milionu korun. Podle ředitele pražské policie Luďka Procházky byla ale v souladu s předpisy a se zákonem.

S tím čtveřice squaterů nesouhlasí a pustila se do sporu s ministerstvem vnitra a obvodním ředitelstvím policie na Praze 2. "Policie za necelých 11 hodin od přijetí trestního oznámení masivním způsobem připomínající vojenskou operaci nemovitost vyklidila. Vyklízení nemovitostí nepatří mezi pravomoci policie, nejvíc zasáhla do nedotknutelnosti obydlí,“ řekl v úterý u soudu právník zastupující squatery Pavel Uhl. Jde podle něj o klasickou rozepři mezi nájemníkem a nájemci o platnosti smlouvy, který by nemělo řešit policejní komando, ale soukromoprávní soud.

Těžkooděnci nastoupili do pražského empírového zámečku Cibulka letos 6. května. Areál obehnali páskou a obyvatele Cibulky probudili hlášením, že mají 15 minut na to, aby objekt vyklidili a opustili. "Bylo to nereálné vzhledem k tomu, že tam spousta lidí bydlela a provozovali jsme tam společenské a kulturní aktivity – koncerty, divadla, vařili jsme jídlo pro bezdomovce. Měli jsme tam hudební aparaturu, nádobí, zvířata a všechny osobní věci," řekla u soudu jedna z žalobkyň.

Půl hodiny, pak začal zásah

Nakonec dostali squateři asi půl hodiny navíc. Někteří se ale rozhodli zůstat, protože měli za to, že tím neporušují zákon – prosincovou výpověď smlouvy považovali za neplatnou a s policisty se prý pokoušeli vyjednávat.

Potom vylezli čtyři lidé na věžičku, odkud se je policisté pokoušeli sundat. "Věžičku jsme měli připravenou jako místo, kam se v případě nebezpečí ukryjeme. Hrozilo napadení bezpečnostní agenturou, kde se rekrutovali lidé blízcí neonacistickému prostředí. Máme natočené, že zástupce majitele například jednou přivezl tři lidi, kteří se volně pohybovali ve vnitřních prostorách, jeden z mužů nám vzal sekeru a před příjezdovou bránou ji hodil za zeď ke včelím úlům ," vysvětluje jedna z žen.

Popisuje, že policisté začali podlahu věžičky, národně chráněné památky, rozřezávat motorovou pilou. "Nevěřila jsem slibům, že pokud slezeme dolů, nic se nám nestane. To proto, že po vyhlášení půlhodiny na sbalení věcí jsem šla do svého pokoje a do krosny stačila dát harddisk a pár trik, když do místnosti vlezli  dva těžkooděnci s pistolemi  přes rameno a dost důrazně sdělili, ať okamžitě opustím prostor, protože je již prohledaný," vysvětluje mladá žena.

Když nakonec věžičku opustili, nastříkali policisté dvěma lidem do očí slzný plyn. Jeden z mužů vypovídal, že ho udeřili do hrudníku tak, že bolestí spadl. "Přišlo mi to dost zbytečné, nemohli jsme se bránit a dalo se to vyřešit jinak," komentuje žalobkyně.

Soudkyně ale rozhodla, že použitím slzného plynu policisté neporušili zákon. Poznamenala také, že bití jednoho z obyvatel se neprokázalo. "Soud má za to, že podle zákona o policii mohla policie slzný plyn použít, protože bylo podezření ze spáchání trestného činu," vysvětlila předsedkyně Hana Veberová. 

Policisté se nám smáli

Obyvatelé Cibulky u soudu také zmínili, že se jim těžkooděnci probírali osobními věcmi a sprostě jim nadávali. "Policisté se nám na místě posmívali a říkali, že je zásah baví. Chceme, aby se v budoucnu podobné věci neděly, proto jsme podali žalobu," vysvětluje další zúčastněný Marek Ďuriš. Sedm lidi pak policisté zadržovali na služebně, kde některé vyslýchali kvůli podezření z neoprávněného vniknutí do obydlí.

Podivují se mimo jiné i bleskovosti zásahu – policisté do zámečku naběhli pouze několik hodin potom, co majitel usedlosti podal na obyvatele trestní oznámení kvůli tomu, že v Cibulce setrvávali i po vypršení dohody. "Na konci prosince přišla výpověď smlouvy, od té doby jsme se snažili marně kontaktovat majitele. Měli jsme za to, že je výpověď neplatná," vysvětluje žena, která na statku pobývala rok. "Zástupci majitele nás ujišťovali, že se smlouva prodlouží, pokud provedeme udržovací práce," říká.

Obyvatelé proto odkopali zeminu nebo odstranili vraky aut z jedné části zahrady. S magistrátem a památkáři také jednali o tom, co si s chátrající národně chráněnou památkou počít. Majitel Oldřich Vaníček vlastní Cibulku od roku 1991, k rekonstrukci se ale doteď neměl. Krátce před vyklizením vzniklo mezi obyvateli Cibulky a městskou částí memorandum o tom, že pokud se squateři vystěhují, Vaníček se o památku postará.

"Velice mě mrzí, že navzdory snahám magistrátu a majitelově deklaraci, že po vystěhování začne památku opravovat, do dnešního dne se nic nestalo," uzavírá žena.

 

Právě se děje

Další zprávy