Pivní kola se mohou vrátit. Podle soudu Praha ani neprokázala, že jsou hlučná a ruší

ČTK ČTK
12. 8. 2020 17:05
V sobotu přestane v širším centru Prahy platit zákaz takzvaných pivních kol, tedy vozítek servírujících alkohol skupinám turistů. Původní opatření magistrátu zrušil soud a dočasnému zákazu, který město zavedlo namísto něj, vyprší platnost. Vyplývá to z dopisu náměstka Adama Scheinherra a z rozsudku, podle kterého neměl o zákazu rozhodovat magistrát, ale silniční úřady na jednotlivých radnicích.
Pivní kolo (ilustrační foto)
Pivní kolo (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Žalobu na opatření podalo několik firem, kterých se zákaz nějakým způsobem týkal. Soud jim dal v květnu za pravdu v tom, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát. Ten totiž má podle Statutu hlavního města vydávat dopravní opatření pouze na silnicích první třídy, zatímco zákaz pivních kol se týkal zejména nižších komunikací.

"Městský soud si je vědom, že uvedená interpretace je do určité míry formalistická, nicméně v tomto ohledu jde o legislativní mezeru ve Statutu, kterou nelze překlenout soudním výkladem," píše se v rozsudku. S opatřením podle dokumentu také nesouhlasila Praha 4.

Soud rovněž uvedl, že jako důvod k podobné regulaci podle silničního zákona neobstojí "argumentace vhodností, kulturností či estetičností daného dopravního prostředku". Magistrát podle soudu ani dostatečně neprokázal, že vozítka s popíjejícími cestujícími jsou hlučná a ruší místní obyvatele.

Město po rozsudku přijalo dočasné opatření, které zákaz ponechalo v platnosti na dalších 60 dní, nejedná se ale o trvalé řešení. Náměstek Scheinherr rozeslal městským částem dopis, ve kterém je o konci platnosti opatření informuje, i když v něm nezmiňuje prohraný soud. Jako důvod zrušení zákazu uvádí "odmítavý postoj některých městských částí". Jako nejzazší termín zneplatnění dopravního značení dopis uvádí 15. srpen.

Náměstek také napsal, že městské části si mají nyní zákaz schválit každá zvlášť v koordinaci s opatřením magistrátu, které se bude v souladu s judikaturou týkat silnic první třídy. "Zároveň vám doporučuji se s jednotlivými provozovateli těchto pivních kol, tzv. beerbiků, na vámi plánovaných opatřeních předem dohodnout, abychom eliminovali eventuální budoucí soudní spory," napsal Scheinherr.

Praha 1 chce přetnout hlavní trasy

Nejvíce problém kola způsobovala v Praze 1. Její radní Richard Bureš (ODS) řekl, že radnice má už měsíce připravený vlastní návrh. Ten kola nezakáže plošně, ale umístí značky na strategická místa tak, aby to přetnulo hlavní trasy a fakticky znemožnilo provoz vozítek.

"Pokud se pivní kola znovu objeví a způsobí první problém, tak jsme připraveni okamžitě ochránit centrum Prahy," řekl radní. Dodal, že o rozsudku rušícím původní opatření jej nikdo z magistrátu neinformoval a dozvěděl se o něm od provozovatelů pivních kol, kteří se žalobou uspěli.

Zákaz magistrát schválil loni, jeho platnost poté zdržela neúspěšná stížnost ministerstvu dopravy od minipivovaru Gwern, který řadu pivních kol zásobuje. Tato firma je také jednou z těch, které proti opatření podaly úspěšnou žalobu. Značení začala Technické správa komunikací instalovat v únoru.

Pivní kola jsou další z řady turistických atrakcí, na něž si v posledních letech stěžují obyvatelé centra města. Magistrát v minulosti pomocí změny zákona docílil zákazu vozítek segway, řešilo se i omezení tzv. elektrokoloběžek, připomínajících spíše mopedy, nebo jízdních kol v některých pěších zónách. Problém s pivními koly se dotkl i jiných evropských metropolí, například Amsterodam je předloni zakázal. Vlastní zákaz už má delší dobu Praha 7, platí v Letenských sadech.

 

Právě se děje

Další zprávy