Zavedení internetu v metru C: Bude stát 100 milionů, DPP chce mít přístup k pohybu SIM karet

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 12. 8. 2016 11:50
Čeští operátoři se dohodli, že do signálu a internetu v metru mezi Roztyly a Muzeem investují 100 milionů korun. "Cena pro úsek Muzeum-Roztyly metra C bude zhruba 100 milionů," říká Aktuálně.cz za všechny operátory mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá. V ceně zatím nejsou započteny náklady na provoz, údržbu a obměny technologií po dobu 20 let, ani částka za pronájem metra, který bude pražský dopravní podnik požadovat. Operátoři ale doufají, že pronájem nebude nijak vysoký.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Surfování na internetu v metru, které je už v evropských velkoměstech běžné, se mezi stanicemi Roztyly a Muzeum protahuje. I přesto, že se na konci loňského roku zmiňovalo, že by Pražané na části červené linky mohli telefonovat v druhé půlce roku 2016, operátoři nyní říkají, že to nestihnou.

"Nyní už víme, že letos to určitě nebude," uvedla za všechny operátory mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá. Jedním z hlavních důvodů je, že zatím nebyla podepsána smlouva mezi pražským dopravním podnikem a spolkem operátorů T-Mobile, Vodafone a společností Cetin, která buduje síť pro O2. Samy firmy podepsaly společné smlouvy už na konci minulého roku.

Dalším důvodem, proč operátoři nestihnou síť spustit do konce roku, je, že instalace sítě bude složitá. Probíhat bude jen v noci, kdy metro nejezdí, tedy zhruba mezi jednou a třetí hodinou ráno.

Operátoři se ale aspoň dohodli na tom, kolik do projektu investují. "Cena pro úsek Muzeum-Roztyly metra C bude zhruba 100 milionů," uvedla Šedivá.

V ceně zatím nejsou započteny náklady na provoz, údržbu a obměny technologií po dobu 20 let. Stejně tak ani částka za pronájem metra, kterou bude pražský dopravní podnik požadovat. Operátoři ale podle svých slov doufají, že pronájem nebude vysoký. "S ohledem na ohromnou investici pevně doufáme, že částka bude skutečně symbolická," dodává Šedivá.

Smlouva mezi operátory a dopravním podnikem je už sice připravena a čeká na podepsání, ovšem generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Gillar chce předtím znát všechny detaily a technická řešení projektu.

"Chceme mít finální řešení do konce srpna," říká Gillar, který poté plánuje podepsat smlouvu a dokončit harmonogram, kdy se v metru začne mezi jednotlivými stanicemi vytvářet síť.

Počítání cestujících přes aktivní SIM karty

Obě strany také ještě řeší některé důležité detaily jako plošné vypínání signálu. "Otázkou stále je, zda to budeme mít v moci my, nebo operátoři. Což je důležité kvůli protiteroristickým opatřením, když se má udělat třeba blackout," říká Gillar. V podstatě se jedná o to, kdo a na čí pokyn bude moci signál po celém metru vypnout.

Dopravní podnik dále požaduje přístup k pohybu SIM karet v metru, aby tak bylo jasné, kolik jezdí metrem lidí a také kdy. "Chceme tím počítat vytíženost jednotlivých souprav. Mohli bychom tak plánovat a zvýšit kvalitu cestování po Praze," vysvětluje Gillar řešení, díky kterému by mohl dopravní podnik v případě potřeby posílit linky. "Dnes plánujeme na základě čísel, která jsou dopočítávaná - čárkovaná," dodává.

Úsek na trase C je dlouhý kolem sedmi kilometrů. Celá trasa měří přes 22 kilometrů, síť pražského metra je zhruba trojnásobná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy